سه شنبه 19 اسفند 1399
Flowers

کارت آبی اتحادیه اروپا؛ آیا برای مهاجرت و کاریابی واجد شرایط دریافت آن هستید؟

کارت آبی اتحادیه اروپا؛ آیا برای مهاجرت و کاریابی واجد شرایط دریافت آن هستید؟

"کارت آبی اتحادیه اروپا" یا همان Blue Card به افرادی داده می‌شود که شهروند کشوری از اتحادیه اروپا نیستند اما مهارت‌های شغلی یا مدارک دانشگاهی بالا یا قرارداد یا پیشنهاد کاری با حقوق بالاتر از حقوق متوسط کشورهای اروپایی را دارند. این افراد به واسطه این کارت می‌توانند در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا کار و زندگی کنند.

همه‌ کشورهای عضو اتحادیه اروپا به جز ایرلند بریتانیا و دانمارک میتوانند این کارت را صادر نمایند. در فرانسه این کارت آبی با نام «کارت استعداد» (Passeport Talent) شناخته شده است که همان کارت آبی است البته با نامی متفاوت.

آیا شما دارای مهارت‌های شغلی بالا هستید و مایلید در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا کار کنید؟ اگر پاسخ شما مثبت است پس ممکن است واجد شرایط دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا باشید.

شرایط لازم برای درخواست کارت آبی اتحادیه اروپا چیست؟

 • شما باید ثابت کنید که دارای مهارت‌های شغلی بالا هستید، برای مثال با نشان دادن مدارک دانشگاهیتان. بعضی از کشورهای اروپایی ۵ سال سابقه کاری مرتبط و معتبر را نیز به عنوان مهارت شغلی می‌پذیرند. توجه کنید که این کارت به کارفرمایان یا صاحبان حرف و مشاغل آزاد تعلق نمی‌گیرد. شما باید به عنوان فرد جویای کار درخواست کارت بدهید.

 • حقوق ناخالص ماهیانه البته بدون کسر مالیات باید حد اقل یک و نیم برابر از حقوق متوسط کشوری که به آن درخواست کار می‌دهید بالاتر باشد.

 • قرارداد کاری یا پیشنهاد کاری حداقل یکساله از یکی از کشورهای اتحادیه اروپا دریافت کرده باشید.

 • بایستی تمام مدارک لازم برای سفر به کشور عضو اتحادیه اروپا را داشته باشید مثل بیمه سلامت برای خودتان و افراد خانواده‌ که شما را همراهی می‌کنند.

 • شما باید ثابت کنید که شرایط قانونی لازم برای انجام شغلتان در کشور مقصد را دارا هستید.

درخواستمان را به کجا باید بفرستیم؟

شما یا کارفرمایتان باید درخواست کارت آبی اتحادیه اروپا را به کشور عضو اتحادیه اروپا که مایل به کار در آن هستید ارسال کنید. پرداخت هزینه بررسی پرونده شما بر عهده خود شماست.

 

چگونه در اتحادیه اروپا شغل پیدا کنیم؟

کارفرمایان اروپایی برای تبلیغ فرصت‌های شغلی خود از خدمات و ابزارهای مختلف ارتباطی استفاده می‌کنند. آنها فرصت‌های شغلیشان را مستقیماً در وب سایت خود منتشر یا از کانالهای دیگری مانند آژانس‌های کاریابی خصوصی و آژانس‌های استخدامی، وب سایت ها و نشریات تخصصی، دانشگاه‌ها و غیره استفاده می‌کنند.

 

چه مدت باید منتظر باشیم؟

این حق شماست تا ظرف ۹۰ روز از تاریخ درخواست ثبت شده پاسخ دریافت کنید.

 

در چه مواردی درخواست صدور کارت آبی رد میشود؟

 

 • شما شرایط ذکر شده در بالا را نداشته باشید.

 • درخواست شما بر اساس اطلاعات نادرست یا غلط بنا شده باشد.

 • شما تهدیدی برای نظم عمومی، امنیت عمومی یا بهداشت عمومی محسوب ‌شوید.

 • یک کارگر از کشور عضو اتحادیه اروپا، یا یک شهروند غیر اروپایی که اقامت قانونی در اتحادیه اروپا دارد بتواند فرصت شغلی را به جای شما پر کند و نیاز به خدمات و مهارت‌ شما نباشد.

 • کارفرمای شما در کشور مقصد به دلیل استخدام مهاجران غیر قانونی و بدون داشتن مدارک لازم مجرم شناخته شود.

 • کشور مادری شما در حرفه و مهارت شما با کمبود نیروی کار مواجه باشد.

 

چه مدت می توانیم با کارت آبی در کشور عضو اتحادیه اروپا کار کنیم؟

به طور معمول شما می توانید برای یک دوره یک تا چهار ساله بمانید و کار کنید. همچنین می توانید مادامی که شرایط لازم را داشته باشید کارت را برای مدت مشابه تمدید کنید.

آیا در تغییر شغل و یا کارفرمایان آزاد هستیم؟

شما نمی‌توانید بلافاصله شغل یا کارفرمایتان را تغییر دهید بلکه باید به مدت دو سال شغلی را که با آن کارت آبی دریافت کرده‌اید حفظ کنید مگر اینکه مجوز مقامات ملی برای تغییر شغل را داشته باشید. بعد از این دو سال شما ممکن است بتوانید شغل و یا کارفرمایتان را تغییر دهید اما کشورهای عضو اتحادیه اروپا در این مورد قوانین مختلفی دارند، بنابراین شما باید قوانین و شرایط کشور مقصد را مطالعه کنید.

آیا می توانیم خانواده‌مان را با خود همراه کنیم؟

بله. مادامی که خود و خانواده‌تان شرایط لازم برای اقامت در کشور صادر کننده کارت آبی اتحادیه اروپا را دارا هستید می‌توانید از آنها بخواهید شما را همراهی کنند.

آیا کارت آبی اتحادیه اروپا به ما اجازه می دهد که به کشورهای دیگر اتحادیه اروپا سفر کنیم؟

بله. شما می توانید حد اکثر برای مدت سه ماه در یک دوره شش ماهه به دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا سفر کنید. همچنین می توانید از دیگر کشورهای اتحادیه اروپا که در مسیر شما برای رسیدن به کشور مقصدتان هستند دیدن کنید. اما توصیه می‌شود قبل از ورود به کشور مربوطه شرایط آن را مطالعه کنید.

آیا می توانیم در کشورهای دیگر اتحادیه اروپا کار کنیم؟

بعد از ۱۸ ماه شما می توانید برای یکی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا درخواست کار بدهید. شما باید از کشوری که مایل به انتقال به آن هستید کارت آبی جدید اروپا را درخواست کنید.

 

"با داشتن کارت آبی اروپا به دست آوردن اقامت طولانی مدت برای شما آسان‌تر خواهد بود زیرا قوانین محاسبه مدت زمان لازم برای اقامت ساده‌تر هستند. برای مثال شما می توانید به جای پنج سال اقامت مداوم در تنها یک کشور اتحادیه اروپا، دوره‌های زمانی‌ را که در کشورهای مختلف اتحادیه اروپا گذرانده‌اید را هم اضافه کنید. "

 

 

 

چه اتفاقی می افتد اگر شغل خود را از دست بدهیم؟

اگر بیکار شوید سه ماه فرصت دارید شغل جدید پیدا کنید. اگر بعد از سه ماه هنوز بیکار باشید ممکن است کارت آبی را از شما پس بگیرند. اگر این اتفاق بیفتد ممکن است مجبور به ترک کشور شوید.

یا می توانیم به تصمیم گرفته شده مبنی بر عدم صدور و پس گرفته شدن کارت آبی اعتراض کنیم؟

بله. شما می توانید به طور قانونی نسبت به چنین تصمیمی نزد مقامات ذیصلاح اعتراض کنید.

چه اتفاقی می افتد اگر اقامتمان از مدت زمان قانونی که در کارت آبی ذکر شده بگذرد؟

اگر اقامت شما بیش از مدت اعتبار کارت آبی شما در کشور مربوطه باشد، وضعیت شما غیر قانونی‌ است و ممکن است مجبور شوید کشور را ترک کنید.

 

 

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.