پنجشنبه 02 اردیبهشت 1400
Flowers
  • پنجشنبه 28 فروردین 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4299
  • منبع : هیبنا

سهم ۱۴هزار میلیارد تومانی بانک مسکن در مسکن مهر

سهم ۱۴هزار میلیارد تومانی بانک مسکن در مسکن مهر

به گزارش ملک هفت به‌نقل از هیبنا، پایگاه خبری بانک مسکن، بانک مرکزی سهمیه بانک‌ های پرداخت‌ کننده تسهیلات طرح اقدام ملی مسکن را مشخص کرده است.

در این میان، بانک مسکن تأمین یک‌ سوم از این تسهیلات را برعهده خواهد داشت.

ساپورت واحدهای مسکن مهر توسط بانک مسکن

ابوالقاسم رحیمی انارکی، مدیرعامل و رییس هیأت مدیره بانک مسکن در گفت‌وگو با این پایگاه خبری اعلام کرد:

«تعداد 140هزار واحد مسکونی از مجموع 400هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن طی سال‌های 98 و 99 از سوی بانک مسکن تأمین مالی خواهد شد که مبلغ کل آن حدود 14هزار میلیارد تومان خواهد بود».

 

بر این اساس بانک مسکن حدود یک‌ سوم تأمین مالی و پرداخت تسهیلات به پروژه‌های مسکن‌سازی در سرتاسر کشور در قالب طرح اقدام ملی مسکن را برعهده خواهد داشت.

البته علاوه بر بانک مسکن، بانک‌های دیگری هم در اجرای این طرح به‌عنوان بانک عامل پرداخت تسهیلات ساخت و خرید واحدهای مسکونی به سازنده‌ها و خریداران حضور خواهند داشت.

 

به‌گفته این پایگاه خبری، بنابر اعلام محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، برای تأمین مالی این پروژه‌ها و کمک‌رسانی مالی به متقاضیان و سازندگان طرح اقدام ملی مسکن تسهیلات بانکی فقط از طریق بانک مسکن پرداخت نمی‌شود.

 

سهمیه بانک های پرداخت کننده وام مسکن مهر

بانک مرکزی سهمیه بانک‌های پرداخت‌کننده تسهیلات طرح اقدام ملی مسکن را مشخص کرده است.

بر اساس این سهمیه، سهم شهرها از تسهیلات اعطایی مشخص شده و به متقاضیان اعلام خواهد شد که از کدام بانک‌ها می‌توانند تسهیلات بگیرند.

اما بانک مسکن به عنوان بانک اصلی عامل اعطای تسهیلات در حوزه مسکن، یک‌سومی تأمین مالی و اعطای تسهیلات به متقاضیان این پروژه‌ها را برعهده دارد.

 

به گزارش هیبنا، طرح اقدام ملی مسکن به‌عنوان طرح جایگزین مسکن مهر، حدود یک سال و نیم پیش مطرح شد و عملیات اجرای این پروژه و مقدمات آن هم در همین بازه زمانی آغاز شده و تاکنون ادامه دارد.

 

در مرحله اول ثبت‌نام برای طرح اقدام ملی مسکن حدود 240هزار نفر ثبت‌نام کردند که از این تعداد حدود 130هزار نفر واجد شرایط تشخیص داده شدند.

در حال حاضر بنابر اعلام وزیر راه و شهرسازی، تعداد 180هزار واحد مسکونی در حال اجرا هستند.

ثبت‌نام مرحله دوم طرح اقدام ملی مسکن هم از اسفند سال گذشته آغاز شده است.

وزارت راه و شهرسازی برای کاهش هزینه ساخت و قیمت تمام‌ شده واحدهای طرح اقدام ملی برای مردم و متقاضیان، طی روزهای اخیر سازمان‌ها و نهادهای مختلفی را پای کار آورده و برای همکاری در این طرح، تفاهم‌نامه‌ هایی را به امضا رسانده است.

 

محمود محمودزاده، معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی هم دراین‌باره به این پایگاه خبری گفت:

«تفاهم‌نامه‌هایی با وزارت کشور امضا شدند مبنی بر اینکه شهرداری‌ها در راستای کمک به اجرای طرح اقدام ملی مسکن برای دهک‌های اول تا سوم درآمدی، پروانه ساختمانی رایگان صادر کنند و عوارض صفردرصدی در نظر بگیرند.

همچنین در قالب این تفاهم‌نامه، برای دهک‌های چهارم تا هفتم درآمدی هم حداقل 50درصد تخفیف صدور پروانه و تقسیط عوارض و همکاری‌های دیگری در نظر گرفته شده ، که می‌توان در راستای رفع موانع و کاهش هزینه‌های اجرای این طرح انجام داد».

 

تخفیف های نظام مهندسی به مسکن مهر

معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی همچنین عنوان کرد:

«تفاهم‌نامه دیگری با سازمان نظام مهندسی و کنترل ساختمان کشور منعقد شده که بر اساس آن، خدمات مهندسی در طرح اقدام ملی مسکن با اعمال تخفیف‌های قابل‌توجهی به متقاضیان و پروژه‌ها ارائه خواهند شد.

تفاهم‌نامه دیگری هم در راستای تولید مصالح به‌صورت تهاتری به امضا رسیده که بر اساس آن، مصالح ساختمانی معادل 10 تا 30درصد زیر قیمت بازار و به‌صورت اقساط 36ماهه در اختیار سازندگان قرار می‌گیرد.

مجموع این سه تفاهم‌نامه حدود 25درصد در قیمت تمام‌شده ساختمان‌های مسکونی طرح اقدام ملی مسکن تأثیر دارد و به همین میزان هزینه‌های اجرای این طرح را برای سازندگان و متعاقب آن متقاضیان مسکن کاهش خواهد داد».

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.