Flowers
چهارشنبه 30 مهر 1399
شنبه 24 خرداد 1399

تلاش شرکت سرمایه گذاری مسکن برای خانه‌دار کردن مردم

تلاش شرکت سرمایه گذاری مسکن برای خانه‌دار کردن مردم

شرکت سرمایه‌گذاری مسکن در سال 1382 با نماد «ثمسکن» وارد بازار بورس تهران شد و در چند سال اخیر نیز سهام 6 شرکت زیرمجموعه آن وارد این بازار شدند. «شرکت گروه مالی بانک مسکن» سهامدار اصلی این شرکت است.

شرکت ثمسکن چیست؟

شرکت سرمایه‌گذاری مسکن در سال 1369 راه‌اندازی شده است. از وظایف اصلی این شرکت می‌توان به ساخت و ساز و انبوه‌سازی مسکن در کشور اشاره کرد. دیگر فعالیت‌های این شرکت در حوزه‌های ساخت مجتمع‌های تجاری، مسکونی و اداری و هم‌چنین آماده سازی زمین است.

این شرکت سرمایه‌گذاری از شروع سال تاسیس تاکنون بیش از 67 هزار واحد مسکونی را به مرحله بهره‌برداری رسانده است. شرکت سرمایه‌گذاری مسکن دارای چندین شرکت زیرمجموعه در شهرهای مختلف کشور است. برنامه این شرکت در سال جاری افزایش 9 برابری پروژه‌ها نسبت به سال گذشته است.

 

حمایت از اقشار متوسط جامعه، هدف اصلی شرکت سرمایه‌گذاری مسکن

روزبه ظهیری هاشمی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مسکن اعلام کرد که هدف اصلی این شرکت حمایت از اقشار متوسط جامعه در جهت خانه‌دار شدن آنان است. وی هم‌چنین اذعان داشت که از سال گذشته تاکنون ساخت 6 هزار و پانصد واحد همراستا با سیاست‌های وزارت راه و شهرسازی و بانک مسکن آغاز شده است که در نهایت می‌تواند تاثیر مثبتی بر خانه‌دار شدن مردم داشته باشد.

به گفته ظهیری هاشمی هرچقدر ساخت مسکن افزایش یابد قدرت خرید مردم نیز به نسبت بالاتر می‌رود. باید تمامی موانعی که بر سر راه تولید مسکن است برداشته شود و هم‌چنین سعی بر آن باشد که سرمایه قابل توجهی از سوی بازار سرمایه به سمت بازار مسکن منتقل شود.

وی گفت در شرایط سخت کنونی که تامین مسکن بسیار دشوار است، مهم‌ترین امر سعی بر توانمندسازی افراد برای خانه‌دار شدن است. هم‌چنین تاکید کرد که در کشور ما کمبود منابع وجود ندارد، بلکه مشکل اصلی عدم توزیع منابع به صورت اصولی است.

روزبه ظهیری هاشمی اعلام کرد که برای عرضه مسکن باید روش‌های جدیدی به کار برده شود؛ به عنوان مثال به جای پیش فروش معمولی، پیش فروش متری مسکن اجرا شود.

 

عوامل مهم تاثیرگذار در تغییرات بازار مسکن

آینده بازار مسکن رابطه مستقیمی با شرایط اقتصادی کشور و بازارهای موازی دارد. دو عامل بر بازار مسکن تاثیر زیادی خواهند داشت. اولین عامل بهای تمام شده‌‌ ساخت و ساز مسکن برای سازندگان و انبوه‌سازان است. با توجه به نرخ ارز و طلا و تورم بالا در کشور قیمت مسکن رو به افزایش است و این تغییرات هم‌چنان نیز ادامه خواهد داشت.

عامل دومی که بر بازار مسکن می‌تواند تاثیر به‌سزایی داشته باشد، بازگشت سرمایه از بازار بورس به سمت بازار مسکن است. با توجه به رشد شاخص بورس در ماه‌های اخیر و نقدینگی فراوانی که در این بازار وجود دارد، امکان بازگشت از این بازار و ورود به بازار مسکن وجود دارد. این امر در نهایت سبب ایجاد تحرکاتی در بازار مسکن شده و تقاضا افزایش می‌یابد.

همانطور که طبق تجربه ثابت شده است، هرچقدر تقاضا بالا رود افزایش قیمت نیز به دنبال آن صورت می‌گیرد. در صورتی می‌توان نرخ این معاملات را به تعادل رساند که بازارهای موازی نیز به ثبات برسند.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.