چهارشنبه 13 اسفند 1399
Flowers
  • دوشنبه 09 تیر 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4456
  • منبع : پایگاه خبری ملک هفت

نابسامانى بازارهاى اجاره و خريد مسكن و ابلاغ برنامه کنترل اجاره ‌بها از طرف دولت

نابسامانى بازارهاى اجاره و خريد مسكن و ابلاغ برنامه کنترل اجاره ‌بها از طرف دولت

در هفت استان کشور ازجمله تهران، قم، لرستان، کهگیلویه و بویر احمد و کرمانشاه بیش از 40 درصد جمعیت مستأجر هستند و از این نظر در صدر آمار اجاره‌نشینی در کشور قرار دارند. در استان‌های اردبیل، یزد، مازندران و گلستان نیز آمار اجاره‌نشینی کمتر از 30 درصد و در بقیه استان‌ها نیز آمار مستأجران بین 30 تا 40 درصد است.

بازار مسکن در ایران این روزها ملتهب شده و قیمت اجاره‌بها بسیار افزایش پیداکرده است. این بازار با توجه به ماهیتی که دارد در کشور ما محلی برای سفته‌بازی افراد مختلف شده که این امر گرانی اجاره‌بها را دامن زده است. طبق آمار ارائه‌شده از سوی وزارت راه و شهرسازی از بین جمعیت کل کشور در حدود 18 میلیون و 100 هزار خانوار در شهرها زندگی می‌کنند و از این میان 6 میلیون و 600 هزار خانوار و در حدود 30 درصد افراد جامعه اجاره‌نشین هستند. با توجه به اینکه بازار مسکن بازار تک‌بعدی و مستقلی نیست عوامل زیادی در تعیین اجاره‌بها و قیمت مسکن تأثیرگذار هستند.

 

بودجه 99 وزارت راه و شهرسازی

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت؛ از سال گذشته تاکنون پیشنهاد‌ها زیادی از سوی وزارت راه و شهرسازی برای اختصاص بودجه در بودجه سال 99 به بخش مسکن به مجلس شورای اسلامی ارائه داده است تا بتواند راه گشای بخشی از مشکلات موجود باشد. متأسفانه این طرح‌ها تاکنون با استقبال خوبی از سوی مجلس روبه‌رو نشده است.

بر اساس آمارهای موجود نزدیک به 30 درصد از مستأجران در کشور ما با درآمد ثابت و وضع معیشتی که دارند برای پرداخت اجاره‌بها مشکل داشته و نیاز به کمک دولت دارند. بر این اساس دولت کمک به مستأجران برای پرداخت اجاره‌بها را در برنامه‌های حمایتی خود قرار داده است.

در سال گذشته نزدیک به بیست پیشنهاد از سوی وزیر راه و شهرسازی به مجلس ارائه‌شده است که متأسفانه هیچ‌کدام از این طرح‌ها از سوی مجلس به تصویب نرسیده است. طرح‌هایی مانند مسکن حمایتی، اختصاص یارانه به بخش مسکن و اختصاص بخشی از بودجه سال 99 به مسکن برخی از این طرح‌های ارائه‌شده بودند.

طبق آمار و بررسی‌های انجام‌شده در سال 90 نزدیک 17 درصد از تسهیلات بانکی به بخش ساختمان و مسکن اختصاص داشته است که این مقدار در سال 98 به حدود 8 درصد کاهش‌یافته است. در حال حاضر تنها 3 درصد از این 8 درصد نیز به تسهیلات مسکن اختصاص‌یافته و این مسئله نیز بر گرانی مسکن و اجاره‌بها تأثیرگذار بوده است.

طرح جامع مسکن طبق برنامه پیش نمیرود

بر اساس طرح جامع مسکن برای تأمین نیاز مسکن هرساله در حدود 700 هزار واحد مسکن شهری و 210 هزار واحد مسکن روستایی باید در کشور ساخته شود. درحالی‌که در سال گذشته تنها 300 هزار پروانه ساختمانی صادرشده است و این امر نشان‌دهنده این است که تعداد واحدهای لازم برای تأمین نیاز مردم ساخته نشده و ما در این بخش دچار کمبود هستیم.

بیشتر بخوانید
تابستانی داغ تر با قیمت های اجاره بها

طرح واگذاری زمین های دولتی به بخش مسکن

طرح دیگری که برای تأمین مسکن در نظر گرفته‌شده است واگذاری زمین‌های متعلق به سازمان و ارگان‌های دولتی و انتقال مالکیت آن‌ها به بخش خصوصی است. در این راستا برای مشارکت سازمان و ارگان‌های دولتی در بخش تأمین مسکن نزدیک به 500 هکتار از زمین‌های قابل ساخت شناسایی‌شده‌اند تا با تغییر کاربری برای ساخت مسکن مورداستفاده قرار گیرند. این کار باعث مشارکت این سازمان در تأمین مسکن موردنیاز مردم در بافت‌های شهری می‌شود.

همچنین برای تشویق سازمان‌ها و ارگان‌ها برای واگذاری زمین‌ها مقررشده است بخشی از این اراضی برای ساخت خانه در اختیار کارکنان همان سازمان‌ها و ارگان‌ها قرار گیرد. این پیشنهاد انگیزه سازمان‌ها برای همکاری را بیشتر کرده است.

تغییر قانون اجاره داری از 5 سال به 99 سال

در همین راستا در بندها و آئین‌نامه‌های قانون اجاره‌داری نیز تغییراتی ایجاد شده است. بر طبق این تغییرات قانون اجاره‌داری از 5 سال به 99 سال تبدیل‌شده است. با همکاری سازمان‌های حمایت‌کننده مانند کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی نیز افرادی که تحت حمایت این سازمان‌ها هستند در خانه‌هایی مستقر می‌شوند که توسط همین سازمان‌ها ساخته‌شده‌اند. بر طبق این شیوه اجاره‌داری حرفه‌ای و شرکتی در کنار شیوه‌های سنتی اجاره‌داری در کشور اجرا خواهد شد. این طرح باعث می‌شود افراد کم‌درآمد تحت حمایت این سازمان‌ها اجاره‌نشین باشند.

با توجه به شرایط سخت اقتصادی که به وجود آمده است و فشار مضاعفی که به مستأجران وارد آمده است کارگروهی در وزارت راه و شهرسازی تشکیل‌شده است که نتایج نشست این کارگروه در چند روز آینده اعلام خواهد شد. این کارگروه تصمیماتی در جهت ساماندهی بازار مسکن و اجاره‌ها ارائه خواهد داد. همچنین مقرر شده است خانه‌هایی که تا پایان شهریور اجاره داده شوند از پرداخت مالیات بر خانه‌های خالی معاف شوند.

سامانه اسکان و املاک سازمان مالیاتی کشور

طی چند روز گذشته سامانه اسکان و املاک با همکاری سازمان مالیاتی کشور راه‌اندازی شده است. با بارگزاری مشخصات املاک در این سامانه آمار خانه‌های خالی با اولویت شهرهای بزرگ به سازمان مالیات ارائه می‌شود تا در مورد اخذ مالیات از این خانه‌ها تصمیم‌گیری شود.

طبق آمار هم‌اکنون نزدیک به 2 میلیون و 100 هزار واحد مسکن در شهرهای بزرگ خالی است که تلاش می‌شود با اجرای قانون مالیات صاحب‌خانه‌ها برای اجاره دادن املاک خود تمایل بیشتری نشان دهند. از دیگر برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی تشکیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان در بورس و اختصاص 250 هکتار زمین برای ساخت مسکن است.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.