چهارشنبه 29 اردیبهشت 1400
Flowers

اخذ مالیات 20 درصدی از مالکان خانه‌های بالای 150 متر و خالی از سکنه

اخذ مالیات 20 درصدی از مالکان خانه‌های بالای 150 متر و خالی از سکنه

پیشنهاد اخذ مالیات 20 درصدی از خانه‌های خالی به مجلس ارائه شده و با اجرای این طرح امید است که نرخ مسکن کاهش یابد و بازار مسکن به تعادل رسد.

در جلسه‌ای که به منظور بررسی علل افزایش قیمت مسکن و راه‌های کنترل قیمت آن برگزار شد، بیان شد که این کشور به طور سالیانه به 2 میلیون مسکن نیاز دارد که باید برای احداث آن تامین مالی شود. این تامین مالی به صورت‌های گوناگونی می‌تواند انجام شود، از جمله بورس مسکن.

یکی دیگر از روش‌های تامین مالی برای احداث مسکن، اخذ مالیات است. پروین‌پور، کارشناس اقتصادی مسکن اذعان کرده است که حدود 3 میلیون واحد خالی در کشور وجود دارد که می‌توان با تکنیک درست اخذ مالیات از آنان قیمت را در بازار مسکن کنترل کرد.

 

اجرای قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی از سکنه از سال 95

قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی از سال 95 باید اجرایی می‌شد. برای اجرای این طرح می‌بایست سامانه‌ای توسط وزارت راه و شهرسازی راه‌اندازی می‌شد. از سال 95 تاکنون اقدامی برای اجرای این طرح صورت نگرفت و اکنون این سامانه راه‌اندازی شده است.

طبق قانون، خانه‌هایی که از سال 95 خالی از سکنه بوده‌اند، در سال اول مشمول مالیات نمی‌شوند ولی از سال دوم به بعد به آنان مالیات تعلق می‌گیرد.

افشین پروین‌پور، کارشناس اقتصاد مسکن بیان کرد که 70 درصد از بازار مسکن در ایران جنبه سرمایه‌گذاری برای مالکانش دارد و تنها 30 درصد جنبه مصرفی دارند.

 

چگونگی شناسایی خانه‌های خالی

با توجه به دستور رئیس جمهور مبنی بر کنترل وضعیت مسکن و با همکاری سازمان مالیاتی و وزارت راه و شهرسازی قرار بر این شده است که خانه‌های خالی شناسایی شده و طبق الگویی مشخص از مالکان آن‌ها مالیات گرفته شود.

بر این اساس و برای اجرای این طرح، اطلاعات موجود در سازمان مالیاتی در اختیار سامانه املاک و مستغلات قرار خواهد گرفت که با همکاری وزارت راه و شهرسازی شاهد بهره‌برداری از این سامانه و شناسایی این خانه‌های خالی خواهیم بود.

علاوه بر آن، سازمان مالیاتی کشور به صورت میدانی نیز اقدامات لازم را در جهت شناسایی این خانه‌های خالی انجام خواهد داد.

 

نحوه دریافت مالیات از مالکان خانه‌های خالی

اخذ مالیات از خانه‌های خالی به این صورت است، ملکی که پروانه ساخت آن صادر شده باید پس از 18 ماه به بازار عرضه شود. در غیر این صورت، مالک از روز اول پس از ماه هجدهم باید 20 درصد قیمت ملک را به صورت سالیانه به عنوان مالیات در دوره‌های 6 ماهه پرداخت کند. این مالیات به خانه‌های بالای 150 متر مربع تعلق می‌گیرد.

افشین پروین‌پور هم‌چنین اعلام کرد که به عنوان مثال ملکی که یک میلیارد تومان قیمت دارد، اگر پس از 18 ماه به بازار عرضه نشود باید 200 میلیون تومان به عنوان جریمه و مالیات پرداخت کند.

بیشتر بخوانید
مالیات 99 خانه های تخلیه چگونه است؟
قوانین مالیات بر املاک و مستقلات چیست؟

مزیت‌های قانون دریافت مالیات از خانه‌های بالای 150 متر و خالی از سکنه

معاون سازمان مالیاتی کشور بیان کرد که اخذ مالیات از مالکان خانه‌های خالی نه تنها منبع تامین مالی برای دولت در جهت احداث مسکن خواهد بود، بلکه سبب ایجاد تعادل در بازار مسکن و وضعیت اقتصادی کشور خواهد شد.

دیگر مزیت این قانون، ورود این خانه‌های خالی به بازار اجاره است و همین امر قیمت‌ها را در این بازار را می‌شکند.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.