چهارشنبه 29 اردیبهشت 1400
Flowers

گامی در جهت جهش تولید با ساخت و ساز مسکن

گامی در جهت جهش تولید با ساخت و ساز مسکن

سال 99 با عنوان جهش تولید نامگذاری شده است. مسئله ساخت و ساز مسکن نیز به عنوان یک عامل مهم در بالا بردن سرانه داخلی و در نتیجه رونق تولید به عنوان راهکاری در راستای تحقق این هدف مورد توجه دولت و مسئولان است. در این مقاله به رویکرد مسئولان نسبت به این مسئله و راه های آنان برای رسیدن به هدف جهش تولید و ساخت و ساز مسکن پرداخته ایم.

ساخت و ساز مسکن و جهش تولید

سال 99، در حالی آغاز شد که بخش های مختلف اقتصادی با بحران ناشی از فراگیری کرونا دست و پنجه نرم می کردند. لزوم فعال نگه داشتن پایگاه های اقتصادی در این شرایط امسال را با نام سال جهش تولید قرین ساخت. در حالی که این نامگذاری با طرح مسکن ملی همراه شده بود نگاه ها را به سمت ساخت و ساز مسکنبه عنوان راهکاری برای جهش تولیدمتوجه ساخت.

در دو سال گذشته بازار مسکن از سوی دولت نادیده گرفته شد و همین امر به رکود و تورم در این بخش انجامید ولی امسال با هدف جهش تولید و توجه بیشتر به آن باید شاهد از سرگیری فعالیت ها در این بخش بود.

ساخت و ساز مسکن همواره از راهکارهای اقتصادی دولت برای اشتغال و بالا بردن درآمد سرانه ملی بوده است. به گزارش ملک هفت مسکن هم به عنوان یک کالای سرمایه ای و هم مصرفی مورد توجه متقاضیان بوده است و به همین دلیل در شرایطی که قیمت مسکن بالا می رود تقاضا برای آن هم افزایش می یابد.

5 درصد از تولید کشور مستقیما و 12 تا 13 درصد از غیرمستقیم به ساخت و ساز مسکن وابسته است و دور از انتظار نیست که حتی دولت هم برای رونق بازار مسکن وارد عمل شود. همچنین 13 تا 15 درصد اشتغال کشور مدیون ساخت و ساز مسکن است. هر 60 متر مربع ساخت و ساز مسکن یک شغل را ایجاد و یا تثبیت می کند و با این حساب رتبه اول را در اشتغال زایی نسبت به صنایع دیگر خواهد داشت.

 

جهش تولید و ساخت و ساز مسکن

ایجاد شغل با ساخت و ساز مسکن در سال جهش تولید

در تحقیقات وزارت صمت مشخص شده است که ساخت و ساز مسکن می تواند با کمترین سرمایه بیشترین تعداد شغل را ایجاد کند و در نتیجه با سرمایه گذاری در این بخش امکان رهایی از رکود ایجاد شده فراهم می گردد و رفاه جامعه بالاتر می رود. بیشتر شاغلین بخش ساخت و ساز افراد کم برخوردار و کم مهارت هستند و به این ترتیب اهمیت دادن به آن می تواند در بالا بردن سطح زندگی اقشار کم درآمد جامعه مؤثر باشد.

با توجه به تحلیل های بازار مسکن برای ساخت و ساز مسکن علاوه بر مشاغلی که به تهیه مواد اولیه ساختمانی و کارگرانی که برای ساخت و ساز مشغول کار می شوند، شغل های غیرمستقیم زیادی نیز درگیر هستند.

با توجه به جمعیت جوان کشور، نیاز به مسکن نیز نیازی غیر قابل انکار است که اگر به بخش ساخت و ساز مسکن توجه شود، میتواند گامی در جهت ایجاد امنیت در جامعه و همینطور مشغول شدن بخشی از جوانان آماده کار در سال جهش تولید باشد.

تولید مسکن و ایجاد رفاه عمومی

طبق نظر کارشناسان و مسئولین استان ها در شهرهای کوچک اجرای طرح هایی چون مسکن ملی با حمایت دولت می تواند هم مشکل اشتغال جوانان را حل کند و هم در جهت رفع محرومیت این مناطق مؤثر باشد. ایجاد زیرساخت های لازم برای ساخت و ساز مسکن چون آب و برق و گاز نیز به رونق اقتصادی این مناطق منجر می شود. بسیاری از مسئولین استان ها، رونق بازار مسکن را در جهت تحقق اهداف جهش تولید در سال جدید می دانند و معتقدند که اهمیت ساخت و ساز مسکن در این است که می تواند در استان ها شرایط اشتغال را فراهم کند و نگرانی مردم را در بخش مسکن نیز حل نماید.

شبکه کانون های تفکر ایران با در نظر گرفتن اهمیت ساخت و ساز مسکندر بخش روستایی از دولت خواسته است با تخصیص اعتبار بیشتر به وام مسکن روستایی تا سقف 60 میلیون تومان هم در ایجاد اشتغال روستاییان و هم در بالا بردن امنیت خانه های روستایی در برابر سیل و زلزله نقش مثبتی را داشته باشد.

چرا که ایجاد هر 200 هزار واحد مسکونی روستایی 400 هزار شغل ایجاد می کند و هم نوسازی بافت فرسوده روستایی را در پی دارد.

نقش دولت و مجلس در حمایت از ساخت مسکن

دولت نیز از فرصتی که در ساخت و ساز مسکن برای تحقق جهش تولید وجود دارد استقبال کرده است. جهانگیری در این مورد اظهار داشته است که در سال جاری مهم ترین بخش اقتصادی کشور، مسکن خواهد بود. با ساخت و ساز مسکن 120 گروه شغلی در اقتصاد پویا می شود و ساخت و ساز مسکن می تواند راه حلی برای خروج از رکود اقتصادی دوران پسا کرونا باشد.

به همین دلیل وزارت راه و شهرسازی احداث یک میلیون واحد مسکونی را در دستور کار خود قرار داده و سایر بخش ها نیز موظف به حمایت از ساخت و ساز مسکن در این وزارتخانه هستند.

جهش تولید و ساخت و ساز مسکن

سرمایه گذاری در تولید مسکن و جهش تولید

مجلس نیز از مسئله مسکن در سال جهش تولید دور نمانده است و برنامه جامع شش ساله مجلس یازدهم ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی با وام ارزان قیمت و زمین رایگان را تصویب کرده است. گروه هدف مجلس در این طرح توانمندسازی اقشار کم درآمدی چون دانشجویان و طلاب، بازنشستگان و خانواده های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی برای تهیه مسکن است.

همچنین در طرح مجلس موانع تولید مسکن مانند پروسه های طولانی در گرفتن مجوز، صدور پروانه، مالیات، خدمات زیربنایی و غیره به عنوان عواملی که نباید تعهد به مصرف کنندگان را زیر سوال ببرند شناسایی شده اند و بایستی راه کارهایی برای آن ها در نظر گرفته شود.

این برنامه برای اجرایی شدن به دولت ابلاغ شده است و با توجه به اهمیت ساخت و ساز مسکن در جهش تولید اعتبار این طرح نیز از صندوق تامین مسکن که در بانک مسکن یا وزارت راه و شهرسازی ایجاد می شود، تامین می گردد. این طرح شامل تمامی خدمات روبنایی و زیربنایی می گردد و امید است که در اشتغال نیز سهمی داشته باشد.

تاثیر کرونا بر حوزه مسکن و راهکارها

به گزارش ملک هفت معاون وزیر راه و شهرسازی از توقف یا کندی برخی پروژه های ساخت و ساز مسکن به دلیل شیوع ویروس کرونا یاد کرده است که امید است با رفع این شرایط و با توجه به سال جهش تولید، مجددا حوزه ساخت و ساز مسکن رونق بگیرد.

با این حال لازم است که حمایت هایی نیز در زمینه های مالی از پروژه های ساخت و ساز مسکن صورت بگیرد. بدین منظور وام هایی برای ساخت واحدهای طرح مسکن ملی به متقاضیان پرداخت می شود که سقف تسهیلات ساخت واحدهای مسکونی نسبت به سال قبل تا 47 درصد افزایش داشته است و تا 300 میلیون تومان می باشد. به این ترتیب اقشار هدف می توانند از واحدهای مسکونی ارزان قیمتی برخوردار شوند و از طرف دیگر با تامین بخشی از هزینه های ساخت واحدهای کوچک، شاهد جهش تولیددر بخش مسکن نیز بود.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.