جمعه 15 اسفند 1399
Flowers

شرایط و نحوه دریافت وام مسکن بازنشستگان

شرایط و نحوه دریافت وام مسکن بازنشستگان

در راستای حمایت از بازنشستگان و به منظور راحتی آنها در تأمین مسکن، تسهیلات خرید مسکن برای بازنشستگان کشوری، لشکری و تأمین اجتماعی تصویب شد.

سقف تسهیلات مسکن برای بازنشستگان

بررسی انواع وام های مسکن در پایگاه خبری ملک هفت نشان می دهد که بر اساس قانون بودجه سال 1399، بندی مربوط به پرداخت تسهیلات به بازنشستگان به تصویب رسیده است.

بر اساس این مصوبه، تأمین مالی تسهیلات یاد شده از محل بازپرداخت تسهیلات مسکن مهر بوده و به بازنشستگان کشوری، لشکری و تأمین اجتماعی اعطا می گردد.

 سقف اعطای این وام برای کلان شهرها از جمله تهران 50 میلیون تومان و برای سایر شهرها و روستاها 40 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

سود این تسهیلات برای متقاضیان در شهر تهران 9 درصد، برای مراکز استان ها 7 درصد و برای سایر مناطق 4 درصد می باشد.

نقش صندوق های بازنشستگی در ارائه تسهیلات مسکن

صحت سنجی اطلاعات متقاضیان در خصوص واجد شرایط بودن برای دریافت تسهیلات مسکن بازنشستگان به عهده ی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان ثبت اسناد و املاک می باشد.

صندوق های بازنشستگی اعم از کشوری، لشکری و تأمین اجتماعی نیز وظیفه دارند بازپرداخت این تسهیلات توسط بازنشستگان را تا تسویه نهایی ضمانت کنند.

 همچنین با توجه به اینکه اقساط بازپرداخت این تسهیلات به صورت کسر از حقوق می باشد؛ لازم است که این صندوق ها، اقساط تسهیلات مورد نظر را تا حداکثر 10 روز از زمان واریز حقوق بازنشسته به بانک مسکن پرداخت نمایند.

 

بیشتر بخوانیم 
تصویب آیین‌ نامه پرداخت تسهیلات مسکن به بازنشستگان

 

پرداخت تسهیلات از طرف بانک مسکن

مسئولیت اعطای تسهیلات مسکن به بازنشستگان را بانک مسکن به عهده گرفته است.

به این ترتیب که بانک مسکن با درآمدهای حاصل از دریافت اقساط تسهیلات مسکن مهر، این تسهیلات را در اختیار افراد واجد شرایط که از سوی صندوق های بازنشستگی کشوری معرفی شده اند قرار می دهد.

شایان ذکر است که بانک مسکن، چگونگی اجرای این طرح را هر سه ماه یک بار به سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی گزارش می دهد.

 

علاوه بر این طرح، بر اساس توافق هایی که با وزارت راه و شهرسازی صورت گرفته، بانک مسکن عهده دار پرداخت تسهیلات طرح مسکن ملی نیز می باشد.

تسهیلات مسکن ملی که ثبت نام آن از سال پیش شروع شده است به افرادی تعلق می گیرد که تا به حال از هیچ گونه تسهیلات دولتی برای خرید مسکن یا زمین استفاده نکرده باشند.

البته اولویت این بانک رعایت تسهیلات تکلیفی در زمینه اعطای تسهیلات مسکن ملی و صندوق پس انداز مسکن یکم بوده و پرداخت وام مسکن بازنشستگان در اولویت بعدی می باشد.

بنابر اعلام وزارت راه و شهرسازی، چنانچه متقاضیان دریافت تسهیلات از بانک مسکن، عضو صندوق پس انداز مسکن یکم باشند در اولویت دریافت تسهیلات مورد نظر قرار خواهند گرفت.

تسهیلات صندوق پس انداز یکم مربوط به خانه اولی ها و افرادی است که تا به حال از تسهیلات بانک مسکن استفاده نکرده باشند.

میزان این تسهیلات با توجه به متأهل یا مجرد بودن فرد متقاضی و شهر محل سکونت تعیین می شود. سقف این تسهیلات برای متقاضیان در شهر تهران، شهرهای بزرگ و سایر شهرها به ترتیب 80، 60 و 40 میلیون تومان می باشد.

 لازم به ذکر است که افراد متقاضی دریافت این وام حتما باید نزد بانک مسکن سپرده گذاری کرده باشند تا زمان پرداخت تسهیلات آن ها برسد.

 

وام مسکن بازنشستگان

 

شرایط اعطای تسهیلات مسکن بازنشستگان

کافیست که نگاهی به آگهی پرداخت تسهیلات مسکن به بازنشستگان در پایگاه خبری ملک هفت بیندازید تا از شرایط اعطای تسهیلات مسکن به بازنشستگان اطلاعات مناسبی به دست آورید.

 بر اساس این گزارش بازنشستگان اعم از کشوری، لشکری و تأمین اجتماعی در صورتی که در طول 10 سال اخیر از تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده نکرده باشند می توانند برای دریافت این وام اقدام نمایند.

 لازم به ذکر است که بازنشسته متقاضی و همسر وی نباید صاحب ملک باشند. از زمان بازنشستگی فرد باید حداقل 5 سال گذشته باشد و سقف دریافتی ماهانه وی کم تر از 3 میلیون تومان باشد.

ضمناً واحد خریداری شده نباید بیشتر از 15 سال قدمت داشته باشد. مدت زمان بازپرداخت این وام نیز 10 ساله می باشد.

 

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.

پایگاه خبری ملک هفت شرایط و نحوه دریافت وام مسکن بازنشستگان

ممنون ازتوجه به این قشر نیازمند