چهارشنبه 29 اردیبهشت 1400
Flowers

فرار مالکان خانه های خالی از پرداخت مالیات مسکن

فرار مالکان خانه های خالی از پرداخت مالیات مسکن

با توجه به اخباری که مبنی بر  اخذ مالیات از خانه های خالی اعلام شد، عده بسیاری سعی دارند که راه‌ های مختلفی را برای فرار مالیاتی امتحان کنند.

آغاز فرار مالیاتی مالکان خانه های خالی به روش های گوناگون

با توجه به اینکه پرداخت مالیات برای بسیاری از خانه‌ های پایتخت بسیار سنگین تمام می شود، بسیاری از افراد به عقد قرارداد صوری اجاره روی آورده اند.

سازمان امور مالیاتی در سال جدید اعلام کرده است که از خانه های خالی مالیات گرفته می شود. این قانون در سال ۹۴ به تصویب رسیده بود، اما از سال ۹۵ لازم‌ الاجرا بوده است.

در ابتدا اعلام شد که خانه های خالی بالای ۱۵۰ متر مشمول مالیات می شوند؛ اما با توجه به مصوبه ای که در سال ۹۵ تصویب شد، تمامی خانه های خالی بدون توجه به متراژ آن مشمول این مالیات می شوند.

در همین راستا، وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده است که سازمان امور مالیاتی موظف است در تابستان سال جاری اقدام به صدور برگه‌ های مالیاتی کند.

براساس این مصوبه که باید از سال ۹۵ اجرایی می شد، تمامی خانه‌ های خالی از سال ۹۵ مشمول پرداخت این مالیات هستند.

 

چگونگی تشخیص و شناسایی خانه‌ های خالی

براساس اعلام وزیر راه و شهرسازی، به تازگی سامانه اسکان و املاک راه‌اندازی شده است که این سامانه در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می‌ گیرد.

با استفاده از این سامانه و اطلاعاتی که دارد، می‌ توان خانه‌ های خالی از سکنه را شناسایی کرد.

خانه ‌ای که بیش از یک سال خالی مانده باشد، مشمول پرداخت مالیات خواهد شد.

طبق این مصوبه، خانه‌ای که از سال ۹۵ خالی از سکنه بوده در سال اول مشمول مالیات نمی‌شود؛ اما از سال دوم این قانون برای آن لازم الاجراست و تا زمانی که خانه خالی از سکنه باشد اخذ این مالیات ادامه خواهد داشت.

به گفته معاون حقوقی سازمان امور مالیاتی، ممکن است تعدادی خانه خالی نیز وجود داشته باشد که در سامانه اسکان و املاک ثبت نشده‌اند.

در این صورت باید تحقیقات میدانی و شناسایی حضوری و فیزیکی نیز صورت گیرد تا تمامی این خانه‌ های خالی از سکنه شناسایی شوند.

 

بیشتر بخوانیم 
خانه ‌های خالی را به شهرداری گزارش دهید و خانه دار شوید

 

هدف اخذ مالیات از مالکین خانه‌ های خالی از سکنه چیست؟

هدف اصلی از این طرح، افزایش عرضه در بازار و در نتیجه کاهش قیمت مسکن است.

البته این نظریه خیلی خوشبینانه است؛ اما در بدبینانه ترین حالت ممکن می‌ توان گفت که اخذ مالیات اگر سبب کاهش قیمت ها نشود، حداقل می تواند عرضه را افزایش داده و باعث گردش پول در چرخه اقتصادی کشور شود.

لازم به ذکر است که ارزش مالیات پرداختی سالیانه به صورت پلکانی افزایش می یابد.

بدین صورت که در سال دوم ۵۰ درصد، در سال سوم ۱۰۰ درصد و از سال چهارم به بعد ۱۵۰ درصد از ارزش اجاری ملک به صورت مالیات اخذ می شود.

فرار از مالیات بر خانه های خالی

 

ارزشیابی املاک برای اخذ مالیات چگونه صورت می گیرد؟

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل سازمان امور مالیاتی نیز در خصوص نحوه ارزشیابی اجاره ملک بیاناتی ارائه کرده است.

 بر این اساس، گروهی از نهادها که متشکل از سازمان امور مالیاتی، سازمان امور اراضی کشور، وزارت راه و شهرسازی و شهرداری هستند ارزش اجاری ملک را تعیین می‌ کنند.

 

فرار مالیاتی مالکان خانه‌ های خالی از سکنه

پس از اوج گرفتن بحث‌ ها بر سر گرفتن مالیات از خانه‌ های خالی از سکنه، بسیاری از مالکان این خانه‌ های خالی روش‌ های مختلفی را برای فرار مالیاتی امتحان کرده‌اند.

شنیده‌ ها حاکی از آن است که این روزها تعداد زیادی از مالکان با پیشنهاد رقم های بالا به مشاوران املاک، در صدد ایجاد قرارداد های صوری برای اجاره هستند تا از این طریق بتوانند از پرداخت مالیات فرار کنند.

با توجه به آمار موجود قریب به ۵۰۰ هزار ملک خالی از سکنه در شهر تهران وجود دارد، که اغلب آن‌ ها نیز در مناطق لوکس و گرانقیمت پایتخت هستند.  

از این رو ارزش اجاری ملک آنان بسیار بالا بوده و در نهایت مالیات سنگینی نیز باید بپردازند.

به همین جهت بسیاری از مالکان خانه‌ های خالی، به ویژه در تهران، به دنبال ثبت قرارداد های صوری در املاکی‌ ها هستند.

اگر مشاورین املاک برای انجام این کار از نرخ مصوب نیز بیشتر طلب پول کنند باز هم برای مالکان خانه‌ های خالی مقرون به صرفه خواهد بود و گزینه بسیار بهتری نسبت به پرداخت مالیات است.

چون این کار برای مشاورین املاک قطعا دردسر ساز خواهد بود و در نتیجه پول بیشتری از نرخ مصوب کمیسیون دریافت می‌ کنند.

 

همکاری مشاوران املاک و مالکان خانه‌ های خالی

گزارش‌ ها حاکی از آن است که مشاورین املاک بسیاری درصدد اقدام این کار برآمده‌اند و با مالکان خانه‌ های خالی از سکنه همکاری می‌ کنند.

با انجام این معاملات صوری، این قرارداد ها در سامانه املاک و مستغلات ثبت شده و دیگر در سامانه اسکان و املاک وجود نخواهند داشت و در نتیجه مشمول پرداخت مالیات نمی‌ شوند.

البته ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که مشاوران املاک برای ثبت قرارداد ها در سامانه املاک و مستغلات سقف محدودی دارند و اگر این ثبت‌ ها بیش از تعداد تعیین شده صورت گیرد، با مشاورین املاک برخورد قانونی خواهد شد.

با توجه به اجرای این قانون از تابستان امسال، قطعا شاهد روش‌ های گوناگون برای فرار مالیاتی مالکان خانه‌ های خالی از سکنه خواهیم بود.

سازمان امور مالیاتی و وزارت راه و شهرسازی در این مورد باید اقدامات لازم را انجام دهد تا بتوانند در نهایت به نتایج مطلوب برسند.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.