سه شنبه 31 فروردین 1400
Flowers
  • شنبه 05 مهر 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4625
  • منبع : ایسنا

بی توجهی به مشکلات ساکنان مسکن مهر منظریه چهارمحال و بختیاری

بی توجهی به مشکلات ساکنان مسکن مهر منظریه چهارمحال و بختیاری

متقاضیان مسکن مهر منظریه چهارمحال و بختیاری با توجه به بضاعت پایین خود پیش از آماده سازی زیرساخت ها از جمله جاده مناسب، مدرسه و مراکز خرید و فضای سبز به واحدهای خود نقل مکان کردند اما هنوز با گذشت سال ها زیرساخت ها و خدمات شهری مناسب برای این شهرک فراهم نشده است.

مشکلات این شهرک به دفعات از طرف رسانه ها بازگو شده است اما هنوز اقدام مؤثری برای بهبود وضعیت ساکنان آن از سوی مسئولین صورت نگرفته است.

اسکان در واحدهای مسکن مهر، بدون دسترسی به زیرساخت ها

بدیهی است که اشتغال زایی، تهیه کالاهای اساسی و تأمین مسکن مهم ترین اولویت های هر دولتی محسوب می شود.

به طور معمول دولت ها با وعده تحقق این اهداف انتخاب شده و مشغول به کار می شوند و در ابتدای فعالیت خود، برای پوشاندن جامه عمل به این اهداف طرح هایی را ارائه می دهند. دولت نهم و دهم نیز از این قضیه مستثنی نیست.

این دولت برای حمایت از اقشار کم درآمد طرح مسکن مهر را پیشنهاد داد و با استقبال گسترده افرادی مواجه شد که سال ها در آرزوی خانه دار شدن به سر می بردند.

این طرح با سرعت زیادی به پیش برده شد اما به نوعی کیفیت فدای کمیت شد؛ به گونه ای که مسئولان راه و شهرسازی نسبت به ارائه امکاناتی چون مراکز آموزشی و تفریحی، مراکز فرهنگی و فضای سبز غافل ماندند.

در نهایت با توجه به طولانی شدن زمان تحویل واحدهای مسکونی، بسیاری از مالکان تصمیم گرفتند حتی بدون وجود زیرساخت ها از جمله جاده مناسب، مدرسه و مراکز خرید و فضای سبز به واحدهای خود نقل مکان کنند؛ چرا که بسیاری از این افراد سرمایه خود را برای خرید خانه در این طرح استفاده کرده بودند.

مشکلات ساکنان مسکن مهر منظریه چهارمحال و بختیاری

بیش از 13 هزار نفر در مسکن مهر منظریه چهارمحال و بختیاری ساکن هستند و هنوز در زمینه زیرساخت ها و خدمات شهری مشکلات متعددی دارند. این افراد به مراکز بهداشتی، درمانی و فرهنگی دسترسی ندارند.

علاوه بر این، کاربری هایی نظیر مکان های ورزشی، اداری و کتابخانه عمومی در این منطقه تأسیس نشده است.

این افراد حتی از داشتن فضای سبز نیز محروم هستند. از دیگر مشکلات این منطقه می توان به مشکلات ترافیک، طراحی نامناسب گذرگاه های عمومی، جمع شدن آب های سطحی و نیمه تمام ماندن مساجد اشاره کرد.

اگر چه حمل و نقل عمومی در این شهرک وجود دارد اما تمام مناطق آن را تحت پوشش قرار نمی دهد و ساکنان این شهرک مشکلات زیادی برای جابجایی دارند.

از سوی دیگر با توجه به اینکه افرادی از تمامی نقاط استان در این شهرک سکونت دارند اختلافات فرهنگی زیادی میان ساکنان آن دیده می شود.

مشکلات ساکنان مسکن مهر منظریه چهارمحال و بختیاری

بی توجهی به مشکلات ساکنان مسکن مهر منظریه چهارمحال و بختیاری

مشکلات این شهرک به دفعات از طرف رسانه ها بازگو شده است اما هنوز اقدام مؤثری برای بهبود وضعیت ساکنان آن از سوی مسئولان صورت نگرفته است.

شهردار شهرکرد بر این باور است که با توجه به اینکه هزینه وظیفه ای به این بخش واگذار نشده است، شهرداری مسئولیتی در قبال خدمات زیربنایی این منطقه ندارد.

معاون دفتر فنی استانداری چهارمحال و بختیاری اظهار داشت که مدیریت مسکن مهر در این منطقه پس از ساخت حدود 3 سال رها شده است به همین دلیل شورای تأمین مسکن برای حل مشکلات این شهرک ایجاد نشده است.

به گفته ساکنان این شهرک، هیچ گونه زیر گذر، میدان و تقاطعی برای سهولت حرکت خودروها در این شهرک در نظر گرفته نشده است. همین مسئله به وقوع تصادف های زیادی دامن زده است.

بیشتر بخوانید
زمان ثبت اعتراض رد صلاحیت شدگان طرح ملی مسکن/ مرحله چهارم طرح ملی مسکن چیست؟

برنامه ریزی برای حل مشکلات ساکنان مسکن مهر منظریه

مسئول ناحیه 3 شهرداری شهرکرد اظهار داشت که فضای سبز این منطقه توسط سازمان سیما و منظر  شهرداری شهر کرد در حال بازسازی می باشد و کاربری های عمومی نظیر پارک محله و پارک عمومی برای این شهرک پیش بینی شده است.

معاون بازآفرینی شهری و مسکن شهری اداره کل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری نیز اذعان داشت که کار تأسیس گذرگاه ها و جدول کشی در برخی محله های این شهرک در حال انجام است.

وی خاطر نشان کرد حل مشکلات ترافیک ساکنان این منطقه بر عهده اداره کل راه و شهرسازی می باشد.

 در این زمینه یک طرح ترافیکی تهیه شده است و پس از تأیید اجرایی خواهد شد.

امید است که موارد مطروحه به صورت عملی اجرا شوند و بخشی از مشکلات مردم این منطقه را برطرف نمایند.

اگرچه تنها این اقدامات کافی نیست؛ حل مشکلات عدیده این افراد نیازمند یک مدیریت جامع و متمرکز می باشد و لازم است که یک سری طرح های فرهنگی نیز جهت بهبود امنیت این شهرک در نظر گرفته شود.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.