دوشنبه 31 خرداد 1400
Flowers
  • سه شنبه 17 تیر 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4472
  • منبع : پایگاه خبری ملک هفت

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

مرکز ایران داوری 89321100 فرم ثبت اطلاعات

ساخت مسکن برای کارگران شهرک‌های صنعتی

ساخت مسکن برای کارگران شهرک‌های صنعتی

طی تفاهم‌نامه‌هایی که برای ساخت خانه برای کارگران و بازنشستگان شاغل در بخش‌های صنعتی انجام‌گرفته است قرار شد کلیه امکانات وزارت راه و شهرسازی و وزارت کار و رفاه اجتماعی برای انجام این طرح‌ها به کار گرفته شود. این کار سبب می‌شود این افراد هر چه سریع‌تر خانه‌دار شوند.

ساخت مسکن کارگران در نزدیکی شهرک های صنعتی

طبق طرح‌های ارائه‌شده از سوی وزارت مسکن و شهرسازی قرار است برای مهندسان، کارمندان و کارگران شاغل در شهرک‌های صنعتی، مسکن در نزدیکی شهرک‌های صنعتی ساخته شود. طبق برنامه‌های ارائه شده از سوی وزارتخانه‌های مختلف قرار است برای کارمندان و بازنشستگان ارگان‌های مختلف مسکن ساخته شود و برای این اقدام تفاهم‌نامه‌هایی با سازمان‌های مختلف انجام گرفته است.

 

ساخت مسکن کارگران و بازنشستگان

به گزارش پایگاه خبری هفت ملک؛ با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر ساخت مسکن برای کارگران و بازنشستگان وزارت کار و رفاه اجتماعی نیز به دنبال ساخت خانه برای این قشر زحمت‌کش جامعه است. آنچه مهم است این است که در ساخت مسکن برای کارگران جداسازی صورت نپذیرد و این افراد بتوانند مانند دیگر افراد جامعه زندگی کنند. طرح ساخت خانه در کنار شهرک‌های صنعتی با توجه به زیرساخت‌های موجود در این شهرک‌ها این امکان را فراهم می‌کند تا این افراد از امکانات لازم برای زندگی برخوردار شوند.

بیشتر بخوانید
حق مسکن کارگران در سال 99

شهرک‌های صنعتی جنوب شرق تهران

شهرک‌های صنعتی از سال 66 در اطراف تهران احداث شده‌اند. هدف از تأسیس این شهرک‌های صنعتی انتقال صنایع مختلف و تمرکز آن‌ها در مناطق خارج از شهر تهران بوده است.

انتقال صنایع پرسروصدا، صنایع آلاینده، تمرکز در مناطق مشخص، تمرکز در بازیافت زباله‌های شهرک‌های صنعتی، ایجاد زیربنای لازم برای زندگی و کار، حفظ محیط‌زیست استان تهران، از اهداف تأسیس شهرک‌های صنعتی در اطراف استان تهران بوده است.

در حال تعداد زیادی از مهندسان، مدیران و کارگران در این شهرک‌های صنعتی مشغول به کار هستند که تأمین مسکن موردنیاز این افراد در نزدیکی شهرک‌های صنعتی می‌تواند بخشی از مشکلات این افراد برای رفت‌وآمد را کم کند و گامی مؤثر در جهت خانه‌دار شدن آن‌ها باشد.

ایجاد سیستم‌های زیست‌محیطی برای بازیافت زباله‌ها، جلوگیری از آلودگی بیش‌ازحد هوای شهر تهران، ایجاد بستر مناسب برای اشتغال و توسعه اقتصادی و رونق صنعت از دیگر مزایای ساخت شهرک‌های صنعتی اقماری است که تاکنون با احداث کارگاه‌ها، کارخانه‌ها و امکانات زیربنایی توانسته است به اهداف خود دست یابد.

ساخت خانه برای کارگران جنوب شرق تهران که هم‌اکنون در برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته است می‌تواند علاوه بر رونق شهرک‌های صنعتی و رونق اشتغال از رفت‌وآمدهای کارگران شاغل در منطقه کم کرده و از تراکم جمعیت در محلات مرکزی و جنوبی تهران نیز کم می‌کند.

طبق برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی خانه‌های موردنظر برای کارگران شاغل در شهرک‌های صنعتی بوده و طبق این شیوه‌نامه عملی و اجرا خواهد شد. طبق طرح‌های پیشنهادی خانه‌ها در قالب سکونتگاه در کنار شهرک‌های صنعتی ساخته خواهد شد و در اختیار مدیران، مهندسان و کارگران شهرک‌های صنعتی بدون جدایی سازی اجتماعی قرار خواهد گرفت.

در حال حاضر و تاکنون دو طرح جامع برای ساخت خانه برای کارگران تصویب‌شده است. طی جلسه‌ای که با حضور معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد مقرر شد حدود 500 واحد مسکونی برای کارگران جنوب شرق تهران ساخته شود.

همچنین نزدیک به 700 واحد خانه نیز برای کارگران منطقه صنعتی مهرگان قزوین ساخته شود. طرح شناسایی و ثبت‌نام برای کارگران به‌زودی انجام شده و کارگران واجد شرایط در این طرح شناسایی خواهند شد.

 

مزایای زندگی در خانه های نزدیک به شهرک های صنعتی

بدون شک نزدیک بودن به محل کار و عدم تحمیل هزینه‌های جابه‌جایی، کم شدن هزینه‌های اجاره‌نشینی از کارگران همه از اثرات مثبت ساخت خانه در نزدیکی شهرک‌های صنعتی است.

با توجه به شیوع بیماری‌های ویروسی واگیردار مانند کرونا نزدیک بودن کارگران به محل کار می‌تواند برای این افراد مزیت بوده و از تعطیلی کارگاه‌ها و کارخانه‌ها جلوگیری خواهد کرد.

طی تفاهم‌نامه‌هایی که برای ساخت خانه برای کارگران و بازنشستگان شاغل در بخش‌های صنعتی انجام‌گرفته است قرار شد کلیه امکانات وزارت راه و شهرسازی و وزارت کار و رفاه اجتماعی برای انجام این طرح‌ها به کار گرفته شود. این کار سبب می‌شود این افراد هر چه سریع‌تر خانه‌دار شوند.

به‌عنوان‌مثال در طرح خانه‌سازی برای بازنشستگان و کارمندان فرهنگی تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت آموزش‌وپرورش انجام‌شده است. همچنین برای ساخت خانه برای کارمندان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز تفاهم‌نامه‌ای با این وزارت خانه تنظیم‌شده است.

 

خانه کارمندان وزارت دفاع و فرهنگیان و بازنشستگان

این واحدها برای فرهنگیان و بازنشستگان آن‌ها در حدود 170 هزار واحد و برای کارمندان وزارت دفاع در حدود 100 هزار واحد مسکونی است. در جلسات شورای عالی مسکن نیز مقرر شد ساخت خانه برای کارکنان و مهندسان شاغل در بخش‌های صنعتی نیز مدنظر قرار گیرد.

در این راستا جلسات فشرده‌ای برگزار شده است تا وزارت تعاون در همکاری با وزارت شهرسازی زمینه‌های لازم برای ساخت این خانه‌ها را فراهم کنند. تأمین زمین و تأمین هزینه‌های لازم بخشی از این پیش‌نیازها است.

با توجه به تأکید زیاد وزیر راه و شهرسازی بر اجرای هر چه سریع‌تر ساخت مسکن کارگران و بازنشستگان، شرایط ساخت مسکن کارگران در حال مهیا شدن است.

 

نرخ سود وام و تسهیلات بانکی خانه های کارگران

تعامل مؤثر وزارت راه و شهرسازی و وزارت رفاه اجتماعی در این راستا سبب می‌شود که نرخ سود متعلقه به تسهیلات بانکی، زمین مناسب برای ساخت خانه‌ها و مصالح ساختمانی مورد نیاز برای ساخت به بهترین شکل برای این عزیزان فراهم شود. امید است در آینده نزدیک با اجرای این پروژه شاهد خانه‌دار شدن بازنشستگان و کارگران باشیم.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.