دوشنبه 11 اسفند 1399
Flowers

گزارش آخرین تغییرات قیمت بازارهای سرمایه مهم کشور

گزارش آخرین تغییرات قیمت بازارهای سرمایه مهم کشور

آمارهای مربوط به بازار دارایی های داخلی و جهانی نشان می دهد که در روزهای هفته پایانی مرداد ماه بازار بورس، سکه و طلای جهانی با رشد مواجه بود، در حالیکه بازار اوراق مسکن کاهشی و بازارهای ارز و نفت نوسانی بودند.

این کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن می تواند کورسوی امیدی برای مستأجران باشد تا شاید بتوانند با خرید این اوراق با قیمت پایین تر به آرزوی خانه دار شدن خود تحقق ببخشند.

بررسی روند تغییرات قیمت بازارهای سرمایه

شاخص کل بازار بورس تهران در آخرین سه شنبه مرداد ماه 99 با افزایش 5/0 درصدی به میزان 1 میلیون و 825 هزار و 353 واحد افزایش یافت؛ شاخص قیمت وزنی نیز با 53/0 درصد افزایش به 479 هزار و 358 واحد صعود کرد.

همچنین شاخص کل هم وزن با 76/0 درصد افزایش به 491 هزار و 458 واحد افزایش یافت؛ شاخص قیمت هم وزن نیز با 76/0 درصد افزایش به 322 هزار و 448 واحد رسید.

شاخص آزاد شناور نیز با رشدی معادل 4/0 درصد به 2 میلیون و 469 هزار و 448 واحد صعود کرد.

در همین زمان 194 نماد از 321 نماد فعال بورسی رشد قیمت داشتند در حالیکه 126 سهام کاهش قیمت را تجربه کردند.

انگیزه خرید سهام به قدری بالا بود که ارزش معاملات خرد به بالغ بر 18 هزار میلیارد تومان رسید.

تغییرات قیمت اوراق مسکن

بازار اوراق تسهیلات مسکن که تا ابتدای مرداد ماه رو به رشد بود و تا مرز 90 هزار تومان رسیده بود پس از آن رو به کاهش نهاد و با ریزش مستمر در کانال 60 هزار تومان آرام گرفت.

کارشناسان بخش مسکن بر این باورند که این نوسان قیمت اوراق تسهیلات مسکن به دلیل کاهش مراجعه فروشندگان این اوراق به بانک در پی شیوع ویروس کرونا از یک سو و انباشته شدن تقاضای خریداران از سوی دیگر و ایجاد مازاد تقاضا در بازار بوده است.

به هر روی، این کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن می تواند نویدی برای افرادی باشد که به دنبال خرید مسکن هستند؛ شاید بتوانند با خرید این اوراق با قیمت پایین تر به آرزوی خانه دار شدن خود امکان تحقق ببخشند.

بررسی بازار اوراق مسکن | ملک هفت

 

تحلیل تغییرات قیمت بازار سکه

بازار سکه در روز 19 مرداد ماه سال جاری با افت شدیدی مواجه شد به طوری که قیمت سکه طرح جدید حدود 745 هزار تومان کاهش یافت؛ از جمله دلایل آن می توان به کاهش قیمت اونس جهانی و نوسانات نرخ ارز در داخل کشور اشاره کرد.

دو روز پس از آن، قیمت سکه طرح جدید با 50 هزار تومان کاهش به 10 میلیون و 850 هزار تومان رسید. این در حالی است که قیمت سکه در زمان مشابه سال گذشته 4 میلیون و 150 هزار تومان بوده است؛ بنابراین بازار سکه در طول یک سال گذشته 160 درصد رشد داشته است.

تغییرات قیمت بازار ارز

رشد قیمت دلار از ساعات پایانی روز یکشنبه 26 مرداد ماه سال جاری شروع شد و در روز 27 مرداد ماه با عبور از کانال 23 هزار تومان به 23 هزار و 300 تومان رسید اما در ساعات پایانی روز نهایتاً با 600 تومان افزایش نسبت به روز قبل به 22 هزار و 950 تومان رسید.

برخی معامله گران افزایش قیمت دلار در این روز را ناشی از نوسان گیری بازیگران فنی می دانند در حالی که برخی دیگر افزایش نرخ حواله درهم را عامل اصلی افزایش قیمت تلقی می کنند.

تغییرات قیمت بازار طلای جهانی

قیمت اونس جهانی طلا در روز 28 مرداد ماه سال جاری از سطح مقاومت روانی 2 هزار دلار عبور کرده و نرخ 2002 دلار را به ثبت رساند؛ یکی از مهم ترین دلایل این امر کاهش استقبال از بخش ساخت و ساز در ایالات متحده آمریکا به دنبال تشدید رکود اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا می باشد که افزایش تقاضا در بازار طلا را در پی داشته است.

به نظر می رسد که با تشدید اخبار منفی در روزهای آینده، قیمت طلا در بازار جهانی همچنان به رشد خود ادامه دهد.

بیشتر بخوانید
خاموش شدن چراغ راهنمای معاملات بازار مسکن

تغییرات قیمت بازار نفت

قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت در معاملات آتی روز 27 مرداد ماه 99 با رسیدن گزارشی حاکی از پایبندی اعضای اوپک پلاس به توافق کاهش تولید نفت افزایش یافت. این در حالی است که روز پس از آن، نفت وست تگزاس با مقداری کاهش با قیمت 42 دلار و 68 سنت معامله شد.

از جمله عوامل مؤثر بر کاهش قیمت نفت وست تگزاس می توان به کاهش تقاضا، افزایش اخبار منفی ناشی از تشدید شیوع ویروس کرونا و تشدید رکود اقتصادی در آمریکا اشاره نمود.

همچنین در گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) از ادامه روند کاهشی تولید نفت شیل در این کشور خبر داده شده است و پیش بینی شده که تولید نفت سال 2020 حدود 990 هزار بشکه در روز کاهش داشته و به سطح 11 میلیون و 260 هزار بشکه در روز برسد.

این در حالی است که در پیش بینی قبلی میزان کاهش تولید نفت 600 هزار بشکه در روز برآورد شده بود.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.