دوشنبه 20 اردیبهشت 1400
Flowers
  • جمعه 27 تیر 1399
  • دسته‌بندی:
  • شاخص ملکی
  • کد خبر: 4494
  • منبع : پایگاه خبری ملک 7

ضرورت ارائه تسهیلات مالیاتی به صنف طلاسازان در دوران کرونا

ضرورت ارائه تسهیلات مالیاتی به صنف طلاسازان در دوران کرونا

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به تحت تأثیر قرار گرفتن درآمد این صنف به دلیل شیوع ویروس کرونا  و راکد شدن کسب و کار اعضای این صنف، خواستار در نظر گرفتن تسهیلاتی در زمینه مالیات، جریمه­ها و پرداخت قبوض آب، برق و گاز از سوی نهادهای مسئول برای حمایت از آنان شد.

تأثیر کرونا بر صنف طلاسازان

نوسان نرخ ارز در ماه­های اخیر موجب شده تا یک رکود نسبی بر بازار طلا حاکم شود و خرید و فروش در این بازار کاهش یابد. در این میان شیوع ویروس کرونا مزید بر علت شده و با تشدید این رکود به دلیل کاهش مراجعه افراد به بازارها از جمله بازار طلا، معاملات این بازار را به حداقل رسانده است.

بازار طلا که همواره در روزهای نزدیک به عید نوروز پر رونق بود، به دلیل شیوع این بیماری رونق خود را از دست داد و حتی در یک بازه زمانی این صنعت در تعطیلی کامل قرار گرفت؛ اگرچه هنگام ارائه خدمات حمایتی، در زمره­ی مشاغل آسیب دیده قرار نگرفت. صنعت طلاسازی به نوعی غلط انداز است و عموم مردم تصور می­کنند که فعالان این بخش، مرفه هستند؛

درحالیکه بسیاری از فعالان این عرصه روزمزد هستند و در صورت عدم فعالیت و یا کسادی بازار برای امرار معاش دچار مشکل می­شوند.

افزون بر این، بسیاری از تولید کنندگان این بخش، بایستی حقوق ده­ها کارگر را نیز پرداخت نمایند. سایر صنوف اقتصادی کشور که با بحران کرونا دست و پنجه نرم می­کنند حداقل با افزایش فروش اینترنتی خود توانسته­اند آسیب­های ناشی از این بیماری را به حداقل برسانند. در حالی که بررسی­ها نشان می­دهد فروش اینترنتی نیز در این بازار رونقی نداشته است.

ورشکستگی در صنف طلاسازان

به گفته رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، در سال­های اخیر حدود 60 تا 70 درصد واحدهای این صنف معادل 700 تا 800 واحد امکان ادامه فعالیت را نداشته­اند و با اعلام ورشکستگی نیروی کار فراوانی را تعدیل نموده­اند. برخی واحدها نیز به مرز تعطیلی رسیده­اند و با وجود مشکلات فراوان هنوز نیروهای خود را تعدیل نکرده­اند و به حمایت نهادهای مسئول در این حوزه امید دارند.

ناتوانی در پرداخت مالیات صنف طلاسازان

با توجه به تعطیلی نسبتاً طولانی واحدهای صنفی طلا و جواهر به دلیل شیوع ویروس کرونا، همچنین رکود بازار و عدم مراجعه افراد به این بازار پس از بازگشایی، ارائه اظهارنامه مالیاتی برای فعالان این صنف کاری مشکل و انجام نشدنی است. به نقل از روابط عمومی اتحادیه طلا و جواهر تهران، از جمله مشکلات اقتصادی این صنف می­توان به ناتوانی در پرداخت اجاره­های سنگین واحدهای استیجاری به علت رکود بازار و نداشتن درآمد و تسویه نشدن حساب­های پایان سال و چک­های بانکی دست فعالان این صنف اشاره نمود. این موارد به صورت یک زنجیره به هم متصل بوده و با کاهش درآمد فعالان این عرصه، عملاً امکان پرداخت مالیات در چنین شرایطی برای آن­ها وجود ندارد. با وجود تمام این مشکلات، فعالان این صنف مشمول بخشش یا تخفیف مالیاتی نشده­اند.

لزوم حمایت نهادهای ذیربط از فعالان این صنف

بنابر اظهارات نائب رئیس اول اتحادیه طلا و جواهر تهران، با توجه به شرایط فعلی، صنف طلا و جواهر بسیار شکننده و آسیب پذیر است و با تصمیمات نادرست احتمال ورشکستگی و تعطیلی بسیاری از واحدهای فعال در این عرصه وجود دارد؛ که در این صورت، ریزش فعالان و شاغلین این صنف بیش­تر و بیش­تر خواهد شد. با توجه به اینکه هیچ گونه حمایتی اعم از کمک­های نقدی و غیر نقدی برای اعضای این صنف در نظر گرفته نشده است.

حداقل خواسته فعالان این بخش این است که در زمینه مالیات، جریمه­ها و پرداخت قبوض آب، برق و گاز تسهیلاتی برای فعالان این بخش از سوی نهادهای مربوط در نظر گرفته شود.

بیشتر بخوانید 
قیمت امروز طلا

بسترسازی برای صادرات طلا و جواهر

وجود هزینه­های متعدد مانند بیمه و عوارض دریافتی از سوی شهرداری، همچنین بالا بودن میزان مالیات بر ارزش افزوده باعث افزایش قیمت تمام شده طلا در کشور شده است. از سوی دیگر، مشکلات گمرکی از دیگر موانع پیش روی صادرات در این عرصه می­باشد. به گفته ی نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، در صورتی که زیرساخت­های صادراتی فراهم شود و موانع پیش روی آن برداشته شود؛

این صنعت می­تواند نقش مهمی در توسعه صادرات و ارزآوری به ویژه در شرایط تحریم و فشار اقتصادی کنونی داشته باشد. برای تحقق این امر لازم است که در زمینه شرایط دریافت مالیات بر ارزش افزوده این صنعت تجدید نظر شود و در وهله اول، وضعیت معیشت فعالان این بخش در شرایط بحرانی کرونا در نظر گرفته شود تا از ورشکستگی و تعطیلی این واحدهای صنفی جلوگیری به عمل آید، چرا که در شرایط فعلی بیش از هر زمان دیگری لزوم حمایت دولت از فعالیت­های تولیدی از جمله صنف طلاسازان احساس می­شود.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.