پنجشنبه 02 اردیبهشت 1400
Flowers
  • دوشنبه 27 مرداد 1399
  • دسته‌بندی:
  • شاخص ملکی
  • کد خبر: 4547
  • منبع : پایگاه خبری ملک هفت

نزولي شدن شاخص بورس با لغو عرضه دارا دوم

نزولي شدن شاخص بورس با لغو عرضه دارا دوم

تنها یک روز پس از انتشار خبر پذیره نویسی دوره دوم صندوق سرمایه گذاری قابل معامله، روابط عمومی سازمان خصوصی سازی اعلام نمود که با توجه به اینکه وزارت نفت اقدامی جهت تاسیس صندوق یاد شده انجام نداده است، صندوق دومی در کار نخواهد بود و عرضه باقی مانده این سهام به صورت بلوکی انجام خواهد گرفت؛

این امر منجر به نزولی شدن شاخص بورس و افزایش بی اعتمادی سرمایه گذاران نسبت به بازار سهام شده است.

شروع واگذاری صندوق ETF دولتی

موضوع واگذاری سهام دولتی از ماه های آخر سال 1398 مطرح شد و در فروردین ماه 1399 بر اساس قانون بودجه و مبتنی بر اصل 44، واگذاری این سهام در بازار سرمایه تصویب شد.

 به این ترتیب، دراردیبهشت ماه 1399 فراخوان وزارت امور اقتصادی و دارایی برای واگذاری اولین دوره از این سهام در قالب صندوق سرمایه گذاری قابل معامله ETF منتشر شد و از 14 اردیبهشت تا 1 خرداد پذیره نویسی آن انجام شد.

 صندوق ETF دولتی یکی از صندوق های سرمایه گذاری است که امکان معامله آن به عنوان دارایی وجود دارد و با  خرید هر واحد از این صندوق ها، دارایی فرد، سرمایه گذاری و برای به دست آوردن سود پس انداز می شود.

عرضه سهام ETF دولتی در بورس تحت عنوان صندوق واسطه گری مالی یکم، یکی از اقدامات دولت جهت اجرای عدالت اجتماعی در کشور بوده است به طوری که مردم بتوانند مدیریت این سهام ارزشمند را به عهده بگیرند.

 

وعده شروع پذیره نویسی دوره دوم صندوق ETF دولتی

پس از آن، در خصوص عرضه ی دو صندوق ETF دیگر گمانه زنی هایی انجام شد و بنا بود سهام شرکت های پالایش، فولاد و خودرو واگذار شود.

گاهی خبرهایی در تأیید و یا رد این موضوع شنیده می شد که منجر به ایجاد شوک به قیمت سهام پالایشی و به تبع آن، به کل بازار سرمایه می شد.

 تا اینکه در اواسط مرداد ماه سال جاری، سازمان خصوصی سازی از واگذاری دومین صندوق ETF دولتی خبر داد و اعلام داشت که پذیره نویسی صندوق دارا مربوط به شرکت های پالایش با سقف خرید 5 میلیون تومان از اوایل شهریور ماه آغاز خواهد شد؛ انتشار این خبر، امید تازه ای به بازار رو به رشد بورس تهران بخشید.

بیشتر بخوانید
عرضه اولیه شرکت لیزینگ پارسیان با نماد ولپارس 

لغو پذیره نویسی دوره دوم صندوق ETF دولتی

در نهایت به فاصله یک روز از انتشار خبر پذیره نویسی دوره دوم صندوق سرمایه گذاری قابل معامله، روابط عمومی سازمان خصوصی سازی اعلام نمود که با توجه به اینکه وزارت نفت اقدامی جهت تاسیس صندوق یاد شده انجام نداده است، عرضه باقی مانده این سهام در شرکت های پالایش نفت بندر عباس، تهران و اصفهان به صورت بلوکی انجام خواهد گرفت.

شایان ذکر است که در معاملات بلوکی، محدودیت حجمی و قیمتی در نظر گرفته نمی شود؛ در این نوع معامله، داد و ستد بخش بزرگی از سهام یک شرکت انجام می شود که با یک قیمت تعیین شده خارج از بورس یا فرابورس صورت می گیرد.

 

لغو عرضه صندوق دارا دوم

تاثیر لغو شدن عرضه صندوق ETF دولتی بر بازار بورس 

با لغو شدن عرضه دارا دوم، روند رو به افزایش بازار بورس متوقف شد و شاخص بورس روندی نزولی به خود گرفت؛ به طوری که عده زیادی از سرمایه گذاران خواستار لغو معامله های مربوط به شرکت های پالایش که در روز 20 مرداد با قیمت بالا صورت گرفته بود شدند و از دولت و سازمان های ذیربط خواستند که با ورود به قضیه از مردم زیان دیده حمایت کنند.

متاسفانه سیاست هایی که حاصل از عدم هماهنگی یا اختلاف میان وزارتخانه و نهادهای مربوط به عرضه باقی مانده سهام دولتی در بورس است سرمایه های خرد مردم را که برای گریز از تورم راهی بازار سهام شده تحت تأثیر قرار داده است.

رشدی افزون بر 400 درصد قیمت سهام دولتی از ابتدای اردیبهشت ماه تا اواسط مرداد ماه و ماجرای لغو واگذاری سهام شرکت های پالایش برای دوره دوم، اعتماد فعالان بازار بورس را از بین برده است؛ به طوری که برخی سرمایه گذاران بر این باورند که صحبت از واگذاری دارا دوم تنها برای دامن زدن به افزایش قیمت سهام شرکت های پالایشی بوده و از ابتدا نیتی برای عرضه این سهام وجود نداشته است.

با توجه به تاثیر پذیری بازار مسکن، طلا و ارز از بازار سرمایه، امید است که مسئولین ذیربط نسبت به ساماندهی بازار سهام اقدام نمایند و از تصمیم گیری های شتاب زده در خصوص عرضه سهام دولتی که منجر به نوسان قیمت ها می شود اجتناب کنند؛ چرا که ادامه روند بی اعتمادی به بازار سهام و روی آوردن به بازارهای موازی و ایجاد تقاضای ناگهانی در این بازارها مجددا موجب عدم تعادل در بازار مسکن، طلا و ارز خواهد شد.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.