سه شنبه 31 فروردین 1400
Flowers
  • یکشنبه 13 مهر 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4642
  • منبع : پایگاه خبری ملک هفت

مهلت تکمیل مدارک طرح اقدام ملی مسکن تا پایان مهر ماه تمدید شد

مهلت تکمیل مدارک طرح اقدام ملی مسکن تا پایان مهر ماه تمدید شد

با وجود آنکه پیش تر اعلام شده بود که متقاضیان تا 30 شهریور ماه برای تکمیل مدارک طرح اقدام ملی مسکن فرصت دارند؛ معاون وزیر راه و شهرسازی از تمدید زمان بارگذاری مدارک و واریز وجه توسط متقاضیان تا پایان مهر ماه خبر داد که جزئیات آن در ادامه شرح داده شده است.

تمدید زمان تکمیل مدارک طرح اقدام ملی مسکن

پیش تر اعلام شده بود که متقاضیان تا 30 شهریور ماه برای تکمیل مدارک طرح اقدام ملی مسکن فرصت دارند و افرادی که مدارک آن ها ناقص باشد یا وجه مورد نظر را پرداخت نکرده باشند حذف خواهند شد و فهرست رزرو، جایگزین آن ها خواهد شد.

با این حال، معاون وزیر راه و شهرسازی از تمدید این مهلت زمانی خبر داد.

بررسی ها نشان می دهد که از 460 هزار متقاضی طرح اقدام ملی مسکن که شرایط لازم برای دریافت این تسهیلات مسکن را داشته اند 140 هزار نفر مدارک مورد نیاز را در سامانه بارگذاری نموده اند.

از میان این افراد نیز تا تاریخ 17 شهریور ماه تنها 65 هزار نفر وجه لازم را پرداخت نموده اند.

شایان ذکر است که در شهر تهران نیز که با رشد فزاینده قیمت مسکن روبه رو است و انتظار می رفت که افراد انگیزه بالایی برای پیگیری مراحل پیشبرد طرح اقدام ملی مسکن داشته باشند؛ تنها 10 درصد متقاضیان، وجه اعلام شده از سوی وزارت راه و شهرسازی را پرداخت نموده اند.

وجه مورد نیاز این طرح که آورده اولیه متقاضیان به حساب می آید؛ حدود 40 میلیون تومان می باشد که خارج از توان پرداخت برخی متقاضیان می باشد.

از سوی دیگر، برخی متقاضیان این طرح نیز بنا به دلایلی تا کنون پیامک دریافت نکرده اند.

به همین دلیل مدت زمان بارگذاری مدارک واجدان شرایط در سامانه جامع اقدام ملی مسکن به نشانی https://tem.mrud.ir/ و مهلت پرداخت آورده اولیه آن ها تا 30 مهر ماه تمدید شده است.

شفافیت بیش تر لازمه استقبال مردم از طرح مسکن ملی

به نظر می رسد یکی از راه های تقویت مشارکت مردم در اجرایی کردن طرح ملی مسکن می تواند آگاه سازی متقاضیان از روند فعلی و آتی این طرح از سوی مسئولان وزارت راه و شهرسازی باشد.

به طوری که متقاضیان از زمان بندی شروع و خاتمه طرح اطلاع پیدا کنند و تصویری شفاف از اقداماتی که قرار است در ماه های پیش رو انجام شود داشته باشند.

روند اجرایی طرح اقدام ملی مسکن

طرح اقدام ملی مسکن که با هدف تأمین 400 هزار واحد مسکونی در نظر گرفته شده است؛ در شهریور ماه سال گذشته با حضور ریاست جمهوری کلید خورد؛ شایان ذکر است که در برخی مناطق، این طرح از سال 1397 آغاز به کار نموده بود.

آمارها نشان می دهد که تا اواسط شهریور ماه سال جاری زمین مورد نیاز برای 300 هزار واحد تأمین شده است؛ که از این میان 230 هزار واحد در دست اجرا قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید 
سازمان زمین و مسکن و سهم کارکنان نیروهای مسلح از طرح مسکن ملی

نحوه تکمیل مدارک طرح اقدام ملی مسکن

محمود محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت که واجدان شرایط در شهرهای با جمعیت بیش از 100 هزار نفر برای تکمیل مدارک خود می توانند به اداره های راه و شهرسازی استان ها مراجعه نمایند.

همچنین آن دسته از متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن که در شهرهای با جمعیت کم تر از 100 هزار نفر سکونت دارند؛ برای تکمیل مدارک خود می توانند به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و در شهرهای جدید نیز به شرکت های عمران مراجعه نمایند.

وی همچنین تصریح کرد که متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن برای دریافت راهنمایی در خصوص تکمیل مدارک خود می توانند با کارشناسان ذیربط در اداره های کل راه و شهرسازی استان ها، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و شرکت های عمران گفتگو کنند.

زمان تحویل نخستین واحدهای مسکن ملی

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی پیش تر در خصوص تحویل نخستین واحدهای مسکن ملی در برخی از استان های کشور تا مرداد ماه سال جاری صحبت کرده بود. با این وجود هنوز در این راستا اقدامی صورت نگرفته است.

محمودزاده در این زمینه اظهار داشت که نخستین واحدهای طرح مسکن ملی تا پایان ماه صفر افتتاح و تحویل داده خواهد شد. خبرها حاکی از آن است که نزدیک به 2 هزار واحد مسکن ملی در شهر جدید پرند تکمیل شده و آماده واگذاری است.

 تمدید مهلت تکمیل مدارک طرح اقدام ملی مسکن تا پایان مهر ماه

سؤالات متداول

 

آیا طرح اقدام ملی مسکن متوقف شده است؟

خیر. بنا به گفته وزیر راه و شهرسازی، این طرح متوقف نشده، 140 هزار نفر مدارک خود را تکمیل نموده اند و بخشی از متقاضیان نیز وجه مورد نیاز را پرداخت نموده اند.

 

آخرین مهلت تکمیل مدارک و واریز وجه طرح اقدام ملی مسکن چه زمانی است؟

بر اساس اظهارات معاون وزیر راه و شهرسازی، مدت زمان بارگذاری مدارک واجدان شرایط در سامانه جامع اقدام ملی مسکن و مهلت پرداخت آورده اولیه آن ها تا 30 مهر ماه تمدید شده است.

 

برای دریافت راهنمایی های لازم جهت تکمیل مدارک طرح اقدام ملی مسکن به کجا باید مراجعه نمود؟

بر اساس اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی، واجدان شرایط در شهرهای با جمعیت بیش از 100 هزار نفر برای تکمیل مدارک خود می توانند به اداره های راه و شهرسازی استان ها مراجعه نمایند.

همچنین آن دسته از متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن که در شهرهای با جمعیت کم تر از 100 هزار نفر سکونت دارند؛ برای تکمیل مدارک خود می توانند به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و در شهرهای جدید نیز به شرکت های عمران مراجعه نمایند.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.