جمعه 11 اسفند 1402
Flowers
  • دوشنبه 03 آذر 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4743
  • منبع : پایگاه خبری ملک هفت

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

خانه حقوق و داوری 09002501130 مشاوره در واتساپ

نیاز بازار مسکن به ساخت یک میلیون واحد مسکونی در هر سال

نیاز بازار مسکن به ساخت یک میلیون واحد مسکونی در هر سال

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت؛ مجلس شورای اسلامی قصد دارد برای تأمین مسکن در کشور و جبران کمبود عرضه در این بازار طرح دوفوریتی با عنوان جهش تولید و تأمین مسکن را به بحث و بررسی بگذارد.

طبق تبصره 1 ماده 1 این طرح در 4 سال نخست اجرای طرح دو فوریتی سالانه نیاز به ساخت یک میلیون واحد مسکونی در مناطق مختلف وجود دارد.

پس از اینکه این طرح از سوی مجلس شورای اسلامی مطرح شد برخی از کارشناسان مسکن و نمایندگان نسبت به آن ایراداتی را وارد کردند.

یکی از اشکالاتی که به این طرح وارد شده است ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال است که به نظر آن‌ها چندان واقع بینانه و کارشناسی شده نیست.

ساخت یک میلیون واحد مسکونی در طرح مجلس از کجا می‌آید؟

طبق نظر کارشناسان طرح ساخت یک میلیون واحد مسکونی از طرح جامع مسکن می‌آید که در سال 92 مورد تصویب دولت تدبیر و امید واقع شده است. وزیر راه و شهرسازی نیز بارها به این نکته اشاره کرده است که کشور سالانه به ساخت یک میلیون واحد مسکونی نیاز دارد.

طبق سرشماری نفوس و مسکن که در سال 95 انجام شد برای رسیدن به نقطه مطلوب در بازار مسکن تا سال 1405 نیاز است تا هر سال یک میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته شود؛ درحالی‌که طبق گزارش‌ها سالانه 300 هزار واحد مسکونی در کشور ساخته شده است.

نیاز به ساخت واحدهای جدید مسکونی طبق 4 عامل برآورد می‌شود. عواملی که این نیاز را به وجود می‌آورد جبران کمبود واحدهای مسکونی بر طبق تعداد خانوارهای موجود، واحدهای مسکونی مورد نیاز زوج های جوان، بازسازی و بهسازی بافت‌ فرسوده و قدیمی در مناطق شهری و روستایی است.

ضمن اینکه نیاز است که تعدادی واحد مسکونی برای ذخیره در کشور وجود داشته باشد.

جبران کمبود مسکن در برابر تعداد خانوار موجود در کشور

اولین مسئله تأمین مسکن برای خانوارهای کشور است. طبق سرشماری نفوس و مسکن تعداد خانوارهای کشور 24 میلیون و 196 هزار خانوار است درحالی‌که تعداد واحدهای مسکونی کشور 22 میلیون و 825 هزار واحد بوده است.

این اختلاف آمار نشان می‌دهد که نزدیک به یک میلیون و 371 هزار خانه کمبود در کشور وجود دارد و برخی از خانوارها به‌طور مشترک در خانه‌ها زندگی می‌کنند.

ضمن اینکه به نظر می‌رسد برخی از خانوارها نیز در مکانی زندگی می‌کنند که به آن خانه اطلاق نمی‌شود.

بیشتر بخوانید
وضعیت بازارسرمایه گذاری در نیمه دوم سال

تقاضاهای جدید و زوج های جوان نیاز به مسکن دارند

برای محاسبه نیازهای جدید مسکن در کشور دو راه وجود دارد.

یکی برآورد میانگین ازدواج در سال است که آمار نشان می‌دهد در سال در حدود 783 هزار ازدواج در کشور ثبت می‌شود که نیاز به مسکن باید برای این زوج‌های جوان تأمین شود.

کارشناسان معتقدند اگر اوضاع بازار مسکن بهبود یابد تعداد ازدواج‌ها نیز بیشتر خواهد شد.

اوضاع اقتصادی خانواده ها در بیشتر شدن آمار ازدواج نقش مستقیم دارد و در این میان تأمین مسکن یکی از مهم‌ترین عوامل تأمین‌کننده است.

اگر مسکن ارزان و به سهولت در اختیار زوج‌های جوان قرار گیرد، آمار ازدواج در کشور بالا خواهد رفت. یکی دیگر از راهکارها پیش‌بینی تعداد مسکن مورد نیاز طبق آمار نفوس و مسکن است.

طبق آمار در حدود 12 میلیون نفر مرد مجرد بالای 10 سال در کشور وجود دارد که تا پایان سال 1405 به بالای 20 سال رسیده و آماده ازدواج هستند. با ساخت 12 میلیون واحد مسکونی تا سال 1405 می‌توان نیاز این افراد را تأمین کرد.

بافت فرسوده؛ تهدیدی همه جانبه علیه خانوارهای کشور

بحث سوم در رابطه با تأمین مسکن بازسازی و بهسازی بافت‌ فرسوده شهری و روستایی است.

طبق آمار سال 1392 بیش از 11 میلیون نفر در 76 هزار هکتار بافت فرسوده شهری زندگی می‌کنند.

به‌طور میانگین 21 درصد واحدهای مسکونی کشور فرسوده هستند که بازسازی و بهسازی آن‌ها باعث تولید واحدهای مسکونی نوساز و جدید خواهد شد.

این مسئله با توجه به زلزله‌خیز بودن اکثر مناطق کشور می‌تواند منجر به آسیب‌های اجتماعی، اقتصادی و تهدید انسانی شود. علاوه بر این در مناطق روستایی نیز بافت‌ فرسوده وجود دارند که طبق آمار 3 میلیون واحد مسکونی فرسوده در روستا هستند که وضعیت نگران‌کننده‌ای دارند.

به‌این‌ترتیب نزدیک به 8 میلیون واحد مسکونی فرسوده در کشور وجود دارد که تا پایان سال 1405 نیاز به بازسازی دارند.

بافت فرسوده؛ تهدیدی همه‌جانبه علیه خانوارهای کشور

عملکرد دولت در تنظیم بازار مسکن چه بود؟

واحدهای مسکونی ذخیره طبیعی برای تنظیم بازار مسکن ساخته شود. بحث دیگری که در بسیاری از کشورهای دنیا وجود دارد ذخیره تعداد واحد مسکونی و غیرمسکونی خالی برای آینده است. این پیش‌بینی برای پاسخگویی به نیازهای بازار به عرضه و تقاضای آینده بوده و به نظر می‌رسد در حدود 600 هزار واحد مسکونی ذخیره باید تا سال 1405 باید در کشور ساخته شود.

تکلیف خانه های خالی در کشور چیست؟

البته شاید این پیشنهاد مطرح شود که خانه‌های خالی که هم‌اکنون در کشور وجود دارد برای ذخیره نگه‌داری شود اما اغلب این خانه‌ها لوکس و لاکچری بوده و یا در مناطق گردشگری بوده و قابل سکونت برای عموم نیستند. در واقع به دلیل اینکه خرید خانه‌ با این شرایط از دسترس عموم خارج است این خانه‌ها خالی مانده‌اند.

بنابراین طبق برآوردها لازم است از سال 95 تا سال 1405 نزدیک به 22 میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته شود. این خانه‌ها در 10 سال و هر سال 2 میلیون واحد مسکونی باید در کشور ساخته شود تا بتواند نیاز بازار مسکن را تأمین کند.

 

اخبار مرتبط


اخبار خرید ملکی

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.