جمعه 15 اسفند 1399
Flowers

لایحه بودجه 1400 | اعطای تسهیلات 70 میلیون تومانی مسکن به فرزند سوم

لایحه بودجه 1400 | اعطای تسهیلات 70 میلیون تومانی مسکن به فرزند سوم

مسائل مربوط به جمعیت یکی از محورهای اصلی سیاست گذاری هر کشوری است.

با توجه به ساختار سنی فعلی جمعیت در کشور و گذار از ساخت سنی جوانی به پیری در آینده، مشوق هایی برای فرزندآوری و پیشگیری از پیری جمعیت توسط دولت در نظر گرفته شده است.

به طوری که در لایحه بودجه سال 1400 برای خانوارهای بدون مسکن، در صورت به دنیا آوردن فرزند سوم اعطای تسهیلات 70 میلیون تومانی مسکن در نظر گرفته شده است.

لازم به ذکر است که مدت زمان بازپرداخت این تسهیلات 20 ساله می باشد.

سیاست های تشویق فرزندآوری

فاطمه ذوالقدر، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس در سال 1398 اعلام کرده بود که طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده با در نظر گرفتن اعطای تسهیلات مالی به زوج ها برای تشویق فرزندآوری در مجلس در حال بررسی می باشد.

وی اظهار داشت که هدف از این طرح، افزایش نرخ باروری به 5/2 درصد تا سال 1404 و تثبیت آن تا سال 1430 می باشد.

به گفته او، از دیگر اهداف طرح مورد نظر، کاهش سن ازدواج، کاهش نرخ طلاق و افزایش کمی و کیفی میزان جمعیت می باشد.

در راستای نیل به این اهداف، اقداماتی نظیر ارائه تسهیلات مسکن، اولویت استخدام برای مردان و زنان متأهل و دارای فرزند و تأمین خوابگاه برای دانشجویان متأهل در این طرح در نظر گرفته شده است.

شرط اعطای تسهیلات 70 میلیون تومانی مسکن به خانوار

در لایحه بودجه سال 1400 همسو با حمایت از فرزند آوری؛ بانک مرکزی مکلف شده که 2 هزار و 100 میلیارد ریال از محل سپرده های جاری و قرض الحسنه در قالب تسهیلات ودیعه مسکن پرداخت نماید.

به این ترتیب، به خانوارهای بدون مسکن، در صورت به دنیا آوردن فرزند سوم تسهیلات 70 میلیون تومانی مسکن پرداخت می گردد. لازم به ذکر است که مدت زمان بازپرداخت این تسهیلات 20 ساله می باشد.

شایان ذکر است که تسهیلات یاد شده به خانوارهایی اعطا می گردد که فرزند سوم خود را در سال 1399 یا 1400 به دنیا آورده باشند.

تأثیرگذاری اعطای تسهیلات ودیعه مسکن در افزایش فرزندآوری

همان طور که پیداست از جمله مهم ترین دلایل کاهش تمایل به داشتن فرزند بیش تر، می توان به بیکاری، پایین بودن درآمد، بالا بودن مخارج زندگی و عدم توانایی تهیه مسکن اشاره نمود.

از سوی دیگر، همان طور که پایگاه خبری ملک هفت نیز به آن اشاره کرده است؛ قیمت هر متر مربع زیربنای مسکونی در شهر تهران در آبان ماه 1399 بین 12 تا 55 میلیون تومان متغیر بوده است؛ به این ترتیب تهیه یک ملک 50 متری در ارزان ترین منطقه تهران حداقل 600 میلیون تومان هزینه دارد.

شاخص اجاره بهای مسکن در تهران نیز، مطابق با گزارش پایگاه خبری ملک هفت؛ در آبان ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 7/28 درصد رشد داشته است.

به این ترتیب بررسی رشد قیمت مسکنو اجاره بها نشان می دهد که اعطای تسهیلات 70 میلیون تومانی مسکن آن هم برای خانواری حداقل 5 نفره که به تبع لازم است خانه ای با مساحت بزرگ تر اجاره نمایند؛ کمک چندانی نمی کند.

به نظر می رسد که مسئولان برای تشویق خانوارها به داشتن فرزند بیش تر بایستی راه حل های اساسی تری در نظر بگیرند.

بیشتر بخوانید
پیامدهای منفی افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن برای گروه خاصی از متقاضیان

اهمیت جمعیت و برنامه ریزی برای آن

بررسی ها نشان می دهد که جمعیت می تواند یکی از مهم ترین مؤلفه های توسعه و موتور رشد اقتصادی هر کشوری باشد. در صورت نبود سرمایه انسانی، امکان بهره گیری از منابع طبیعی و دیگر سرمایه های کشور نیز وجود نخواهد داشت.

به این ترتیب، مسائل مربوط به جمعیت یکی از محورهای اصلی سیاست گذاری هر کشوری است و لازم است که برای آن برنامه ریزی هایی صورت گیرد.

کاهش نرخ تولد در سال های اخیر

در شرایط فعلی، کم ترین میزان نرخ تولد در طول 50 سال اخیر در کشور اتفاق افتاده است. به طوری که از سال 1394 به بعد میزان تولدها با شیب نزولی تندی در حال کاهش بوده است.

در سال 1397 نیز میزان تولدها در کشور نسبت به سال پیش از آن، بیش از 8 درصد کاهش داشته است که این کاهش در طول 20 سال اخیر بی سابقه بوده است.

شایان ذکر است که در 6 ماه نخست سال 1398 نسبت به مدت مشابه سال 1397 بیش از 13 درصد کاهش در تعداد تولد ها اتفاق افتاده است.

ایران در آستانه بحران جمعیتی

با توجه به آمار موجود، می توان گفت که کشور ما در حال گذار از ساخت سنی جوانی به پیری می باشد و رشد جمعیت سالخوردگان در مقایسه با رشد جمعیت کل کشور نامتناسب است؛ به طوری که افزایش قابل توجه سهم سالخوردگان در جمعیت کشور برای آینده نه چندان دور پیش بینی می شود.

شهلا خسروی، مشاور وزیر بهداشت نیز در خصوص شیب تند کاهش باروری ابراز نگرانی نموده و اظهار داشته که در طول 30 سال گذشته، نرخ باروری به دلیل اجرای سیاست های کنترل جمعیت و افزایش سن ازدواج به شدت کاهش پیدا کرده است.

به گفته وی، با وجود آنکه جمعیت دنیا در طول 60 سال گذشته 5 سال پیر شده است؛ جمعیت کشور ما 10 سال پیرتر شده است. به عبارت دیگر میانگین پیری جمعیت در کشور ما 2 برابر میانگین جهانی است.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.