چهارشنبه 19 مرداد 1401
Flowers

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

خانه حقوق و داوری 89321100 مشاوره در واتساپ

کلیات شرایط پرداخت وام مسکن فرهنگیان

کلیات شرایط پرداخت وام مسکن فرهنگیان

به گفته علی الهیار ترکمن، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش: مسکن یکی از نیازهای اساسی خانوار است که در سبد هزینه خانوار جای دارد و به دغدغه ای تبدیل شده که تقریبا 60 درصد از هزینه های خانوار را به خود اختصاص می دهد.

تاکید بر تامین مسکن فرهنگیان

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت، علی الهیار ترکمن افزود: تامین مسکن فرهنگیان یکی از اموری است که در اولویت کارهای وزارت آموزش و پرورش به جهت تکریم مقام معلم قرار دارد.

20 درصد از فرهنگیان خانه ندارند

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش ضمن بیان این که از بین 950 هزار نفری که در وزارت آموزش و پرورش مشغول به کار هستند، حدود 170 هزار نفر آن ها مسکن شخصی ندارند که تقریبا 20 درصد می شود.

بر اساس گفته ایشان: برنامه های متنوعی را در سال های گذشته انجام داده بودیم که موفقیت آمیز نبود، اما با توجه به تجارت کسب کرده ما و نظر مثبت وزارت راه و شهرسازی درخصوص طرح اقدام ملی مسکن و توجه به اقشار مختلف جامعه، برای تامین مسکن 170 هزار فرهنگی اعم از شاغل و بازنشسته، قرارداد و تفاهم نامه ای بین دو وزارت مذکور منعقد گردید.

الهیار در ادامه گفت: مدت اجرای تفاهم نامه مذکور 3 سال است که از آذر 98 شروع و تا مرداد 1401 ادامه دارد. در این 3 سال بر اساس مقدورات وزارت مسکن و میزان تقاضای فرهنگیان به مسکن، حرکت می کنیم.

متقاضیان مسکن فرهنگیان در چند گروه اولویت بندی شدند. زوجین فرهنگی که زن و شوهر با هم فرهنگی هستند در گروه اول جای می گیرند. زنان سرپرست خانوار در گروه دوم و کارکنان دارای بیش از 20 سال سابقه در گروه سوم و بازنشستگان در گروه آخر قرار دارند.

ایشان ادامه دادند: برای احداث مسکن فرهنگیان از طریق شرکت های وابسته به وزارت راه و شهرسازی کار را شروع کردیم. همچنین گفته شد که فرهنگیانی که خودشان زمین دارند می توانند با دریافت تسهیلات بانک مسکن از طریق وزارت راه و شهرسازی و وام های ثانویه وزارت آموزش و پرورش اقدام به ساخت مسکن خود کنند.

شرط اصلی ثبت نام متقاضیان مسکن فرهنگیان

الهیار ضمن بیان اینکه در مرحله اول و اولین سال اجرای طرح مسکن فرهنگیان، ساخت 43 هزار و 775 واحد مسکونی در سطح 18 استان و 65 شهر آغاز شده گفت: از شرایط اصلی برای ثبت نام مسکن فرهنگیان این است که خانه اولی باشند و تا بحال از تسهیلات مسکن استفاده نکرده باشند.

تعداد متقاضیان ثبت نامی

320 هزار نفر در سامانه ثبت نام کرده بودند که از بین آن ها 43 هزار نفر واجد شرایط بودند و معرفی شدند پرونده 101 هزار نفر دیگر در مراحل تکمیلی و رفع نواقص قرار دارد. 160 هزار نفر دیگر نیز بیش از ظرفیت ثبت نام کردند که فعلا اولویت ندارند.

بیشتر بخوانید
تغییر شیوه پرداخت تسهیلات مسکن در بانک ها

 

هزینه ساخت هر واحد مسکن فرهگیان و میزان آورده اولیه

ایشان درخصوص میزان آورده مسکن فرهنگیان گفت: چون تمرکز وزارت راه و شهرسازی، بر روی ساخت اقتصادی مسکن است، قیمت مسکن تمام شده مسکن نسبت به بازار آزاد به صرفه خواهد بود. به عنوان مثال قیمت یک واحد 90 متری حدود 250 تا 300 میلیون تومان است که مبالغ مورد نیاز به صورت مرحله ای دریافت می شود، مبلغ آورده اولیه نیز مانند مسکن ملی 40 میلیون تومان می باشد.

الهیار ادامه داد: متقاضیان همزمان برای استفاده از وام مسکن 40 میلیون تومانی به بانک مسکن معرفی می شوند. علاوه بر این برای اینکه قدرت خرید فرهنگیان بالا برود، با کمک بانک ملی اعتبار 2000 میلیارد تومان وام با سود 12 درصدی به عنوان وام ثانویه برای فرهنگیان در نظر گرفته شده که برای زوجین 120 میلیون و برای مابقی 60 میلیون تومان خواهد بود.

اخبار مرتبط


اخبار خرید ملکی

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.