دوشنبه 20 اردیبهشت 1400
Flowers

دستور اسحاق جهانگیری برای پرداخت تسهیلات مسکن به بازنشستگان

دستور اسحاق جهانگیری برای پرداخت تسهیلات مسکن به بازنشستگان

به گزارش پایگاه خبری هفت ملک؛ معاون اول رئیس‌جمهور اسحاق جهانگیری دستورالعمل پرداخت تسهیلات مسکن به بازنشستگان را به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ کرد

پرداخت تسهیلات مسکن به بازنشستگان

بر اساس این طرح قرار است تمامی بازنشستگان تأمین اجتماعی، ارتش و لشگری که خود و همسرشان تاکنون از محل تسهیلات بانکی برای ساخت و خرید مسکن استفاده نکرده‌اند، شامل این طرح شده و می‌توانند این تسهیلات را دریافت کنند.

دولت یازدهم برای تأمین نیاز مسکن تمام اقشار جامعه برنامه ارائه داده است که یکی از این برنامه‌ها ارائه تسهیلات به بازنشستگان برای خانه‌دار شدن است. برخی از بازنشستگان مستمری‌بگیر بعد از سالها کار و خدمت هنوز از هیچ‌گونه تسهیلات مسکن برخوردار نشده و مستأجر هستند. دولت با تصویب این طرح این امکان را فراهم می‌کند که بازنشستگان عزیز در سراسر کشور از وام 50 میلیونی برای خرید و یا ساخت خانه برخوردار شوند.

 

قانون بودجه سال 99 مرتبط با پرداخت تسهیلات به بازنشستگان

در جلسه هیئت‌وزیران در تاریخ 11 خرداد 1399 بندی از قانون بودجه سال 99 مرتبط با پرداخت تسهیلات به بازنشستگان به تصویب رسیده است که شامل بند ز تبصره 16 قانون است.

بر اساس این طرح این تسهیلات از محل بازپرداخت تسهیلات مسکن مهر که به بانک مسکن پرداخت شده است تأمین می‌شود و شامل تمام بازنشستگان کشوری، لشگری و تأمین اجتماعی خواهد بود. این تسهیلات برای ساخت و یا خرید مسکن بازنشستگان بوده و 40 هزار فقره تسهیلات به بازنشستگان پرداخت خواهد شد.

برای پرداخت این وام سقف پرداختی تعیین شده است. بر این اساس برای کلان‌شهرها ازجمله تهران سقف پرداخت 50 میلیون تومان و برای سایر شهرها و روستاها 40 میلیون تومان خواهد بود. نرخ سود تسهیلات نیز برای شهرها متفاوت خواهد بود. برای شهر تهران 9 درصد در مراکز استان‌ها 7 درصد و برای مناطق شهری و روستایی دیگر 4 درصد خواهد بود.

بیشتر بخوانید
آیین نامه وام بازنشستگان

شرایط دریافت تسهیلات مسکن بازنشستگان

بر اساس تصویب هیئت دولت تمامی بازنشستگان لشگری، کشوری و تأمین اجتماعی می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند به شرطی که طی 10 سال گذشته خود و همسرشان از تسهیلات خرید و یا ساخت مسکن استفاده نکرده باشند. همچنین فرد بازنشسته و یا همسر وی صاحب‌ملک نباشند.

از بازنشستگی متقاضی تسهیلات باید حداقل مدت 5 سال گذشته باشد. سقف دریافتی متقاضی نیز باید کمتر از سه میلیون تومان در ماه باشد. هر چه سابقه بازنشستگی فرد بیشتر باشد اولویت بالاتری نسبت به بقیه خواهد داشت. این تسهیلات برای واحدهای بالاتر از 15 سال ساخت پرداخت نمی‌شود و طی مدت 10 سال تسهیلات بازپرداخت خواهد شد.

برای تضمین پرداخت اقساط تسهیلات صندوق‌های بازنشستگی لشگری، کشوری و تأمین اجتماعی ضامن خواهند بود و حداکثر یک ماه بعد از کسر اقساط از حساب ایشان مبالغ دریافتی را به بانک مسکن کارسازی نمایند.

صندوق‌های بازنشستگی کشوری، لشگری و تأمین اجتماعی بر اساس شروط اعلام‌شده اسامی افراد واجد شرایط را استخراج و به بانک مسکن اعلام کنند. این انتقال به‌صورت برخط خواهد بود و بانک مسکن با استعلام از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور دیگر شروط متقاضیان را بررسی و از صحت اطلاعات اطمینان پیدا خواهد کرد.

همچنین طبق اعلام دولت بانک مسکن موظف است هر سه ماه یک‌بار روند اجرای مصوبه را طی گزارشی به هیئت دولت و بانک مرکزی اعلام کند.

 

دارندگان حساب مسکن یکم زودتر از تسهیلات برخوردار می‌شوند

وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد متقاضیان دریافت تسهیلات از بانک مسکن درصورتی‌که عضو صندوق پس‌انداز مسکن یکم هستند برای دریافت تسهیلات در اولویت قرار دارند. این تسهیلات برای ساخت مسکن ملی به این افراد ارائه می‌شود و متقاضیانی که نوبت وام آن‌ها رسیده باشد می‌توانند تسهیلات خود را سریع‌تر دریافت کنند.

کسانی که پیش‌ازاین در سامانه مسکن ملی به نشانی tem.mrud.ir ثبت‌نام کرده و واجد شرایط شناخته شده باشند می‌توانند از صندوق پس‌انداز مسکن یکم بانک مسکن تسهیلات لازم را دریافت کنند.

در شرایط برابر اولویت با کسانی است که در طرح مسکن ملی ثبت‌نام کرده باشند و موعد دریافت تسهیلات آن‌ها رسیده می‌باشند این افراد در اولویت بوده و می‌توانند وام خود را دریافت کنند.

 

بانک مسکن اسپانسر ساخت 140 واحد مسکن ملی شد

بانک مسکن با توافقاتی که با وزارت راه و شهرسازی انجام داده است پذیرفته است که تسهیلات ساخت 140 هزار واحد مسکونی طرح مسکن ملی را پرداخت کند. ثبت‌نام این طرح در تهران و شهرستان‌های دیگر مانند قم، همدان، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویر احمد و چند شهر دیگر نیز انجام شده است.

طرح مسکن ملی که از سال گذشته کلید خورده است طرحی است که به‌واسطه آن برای افرادی که تاکنون از تسهیلات دولتی برای خرید زمین و مسکن استفاده نکرده باشند، مسکن ساخته می‌شود. مقرر شده است این خانه‌ها در زمین‌های دولتی و در بافت‌های فرسوده به متقاضیان ارائه شود و تمام افراد واجد شرایط خانه اولی مشمول این طرح می‌شوند.

تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم به خانه اولی‌ها و کسانی که تاکنون از تسهیلات بانک مسکن استفاده نکرده باشند پرداخت می‌شود. این وام به‌صورت انفرادی و یا زوجین پرداخت می‌شود. مبلغ این وام بستگی به شهر محل سکونت شما دارد. برای ساکنان شهر تهران این وام 80 میلیون تومان، برای شهرهای بزرگ 60 میلیون و برای شهرهای کمتر از 200 هزار نفر مبلغ این وام 40 میلیون تومان است.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.