پنجشنبه 02 اردیبهشت 1400
Flowers

جذابیت بازار مسکن ترکیه برای خارجی ها

جذابیت بازار مسکن ترکیه برای خارجی ها

با توجه به رشد کم نظیر خرید ملک در ترکیه توسط خارجی ها، بازار مسکن این کشور به عنوان یکی از 20 بازار اول دنیا جهت سرمایه گذاری ملکی شناخته شده است. یکی از دلایل اشتیاق خارجی ها به خرید ملک در ترکیه، اعطای وام مسکن می باشد. در حقیقت، سیاست این کشور برای افزایش سرمایه گذاری خارجی در حوزه املاک؛ تحریک همزمان عرضه و تقاضا می باشد. از جمله سایر عوامل ایجاد جذابیت برای سرمایه گذاران خارجی در خرید املاک ترکیه می توان به امکانات گردشگری ترکیه، سهولت خرید ملک در 20 روز، پایین بودن ارزش لیر ترکیه در برابر دلار و اعطای حق شهروندی با خرید ملک اشاره نمود.

بازار فروش املاک ترکیه به خارجی ها

با وجود آنکه در سال 2020 حجم معاملات مسکن در ترکیه توسط شهروندان این کشور نزدیک به 5 درصد کاهش داشته است؛ فروش املاک ترکیه به خارجی ها بیش از 10 درصد رشد داشته است.

همان طور که پایگاه خبری ملک هفت نشان می دهد؛ ایرانی ها رتبه اول خرید ملک در ترکیه را در سال گذشته به خود اختصاص داده اند؛ به طوری که سهم خرید املاک ترکیه توسط ایرانیان از کل خریدهای مسکن توسط خارجی ها در طول 9 ماهه اول سال 2020 حدود 20 درصد بوده است.

ایرانی ها در طول 9 ماهه اول سال 2020، حدود 6 هزار و 445 خانه و آپارتمان در ترکیه خریداری کرده اند. در حالی که این میزان در سال 2017 تنها 792 واحد مسکونی بوده است. بنابراین میزان ورود ایرانی ها به بازار مسکن ترکیه در طول 3 سال اخیر نزدیک به 8 برابر شده است.

شایان ذکر است که خرید املاک ترکیه توسط خارجی ها تنها به ایرانی ها محدود نمی شود؛ این کشور در میان 103 کشور از جهان از نظر ارزان بودن مسکن رتبه پنجم را به خود اختصاص داده است.

عراقی ها پس از ایرانیان، رتبه دوم خرید ملک در ترکیه را به خود اختصاص داده اند؛ به طوری که در ماه سپتامبر سال 2020 نزدیک به 826 واحد مسکونی در ترکیه خریداری کرده اند. رتبه سوم خرید ملک در ترکیه به روس ها تعلق دارد؛ در ماه یاد شده روس ها نزدیک به 448 واحد مسکونی در ترکیه خریداری کرده اند.

دلایل خرید املاک ترکیه توسط خارجی ها

یکی از دلایل اشتیاق خارجی ها به خرید ملک در ترکیه، اعطایوام مسکنمی باشد. در حقیقت، سیاست این کشور برای افزایش سرمایه گذاری خارجی در حوزه املاک؛ تحریک همزمان عرضه و تقاضا می باشد.

از یک سو، اعطای تسهیلات به سازندگان موجب افزایش انگیزه شرکت های ساختمانی برای شهرک سازی شده است. از سوی دیگر، اعطای تسهیلات مسکن تا 75 درصد قیمت ملک به خریداران موجب تحریک تقاضای سرمایه گذاران خارجی برای خرید مسکن در این کشور شده است.

عوامل جذابیت خرید مسکن در ترکیه

علاوه بر اعطای وام مسکن به خریداران ملک، از جمله عوامل ایجاد جذابیت برای سرمایه گذاران خارجی در خرید املاک ترکیه می توان به امکانات گردشگری ترکیه، سهولت خرید ملک در 20 روز، پایین بودن ارزش لیر ترکیه در برابر دلار و اعطای حق شهروندی با خرید ملکاشاره نمود.

رشد آمار فروش املاک ترکیه

با وجود شیوع ویروس کرونا و محدودیت های ناشی از آن، در ماه سپتامبر سال 2020، فروش املاک ترکیه به خارجی ها در پنجمین ماه متوالی با رشد مواجه بوده است. در ماه یاد شده، میزان فروش املاک به خارجی ها با افزایش 35 درصدی به 5 هزار و 269 واحد رسیده است.

به نظر می رسد که در سال 2020، مجموعاً بیش از 40 هزار واحد مسکونی به خارجی ها فروخته شده باشد که به گفته فاتح ارگون؛ عضو انجمن پیشرفت بین المللی املاک می تواند تا 7 میلیارد دلار برای اقتصاد ترکیه ارزآوری داشته باشد.

شایان ذکر است که میزان فروش املاک ترکیه به خارجی ها در سال 2019، 46 هزار واحد مسکونی بوده است که نسبت به سال پیش از آن 15 درصد رشد داشته است؛ این در حالی است که در سال 2018 میزان فروش املاک ترکیه به خارجی ها رشدی 78.5 درصدی را رقم زده بود.

شهرهای جذاب ترکیه برای سرمایه گذاران ملکی خارجی

گفتنی است که در میان شهرهای ترکیه، استانبول که پرجمعیت ترین آن ها محسوب می شود؛ در ماه سپتامبر 2020 بیش ترین فروش ملک به خارجی ها را داشته است. در ماه یاد شده سرمایه گذاران خارجی بیش از 2 هزار و 370 واحد مسکونی در این شهر خریداری کرده اند که حدود 45 درصد کل خرید املاک توسط خارجی ها را شامل می شود.

بعد از استانبول، آنتالیا  و آنکارا با 19 و 6 درصد از کل خرید املاک توسط خارجی ها، بیش ترین جذابیت را برای خریداران خارجی املاک ترکیه داشته اند؛ به طوری که در ماه سپتامبر سال 2020 در شهر آنتالیا 1 هزار و 18 واحد مسکونی و در شهر آنکارا 348 واحد مسکونی توسط خارجی ها خریداری شده است.

سایر عوامل جذابیت خرید ملک در ترکیه

از دیگر عوامل جذابیت خرید ملک در ترکیه می توان به وجود فایل های فروش متنوع ملک در این کشور اشاره نمود.

عامل دیگر به تقویت زیرساخت ها و ارتباط بین المللی این کشور با سایر نقاط دنیا بر می گردد. در ترکیه هزینه های سنگینی صرف تقویت زیرساخت های حمل و نقل شده است. فرودگاه جدید استانبول که قرار است تا سال 2027 تکمیل شود؛ بزرگ ترین قطب هوایی جهان خواهد بود.

با توجه به اینکه ترکیه در زمره 10 کشور توریستی جهان قرار گرفته است؛ بسیاری از سرمایه گذاران ملکی در این کشور می توانند برای اجاره دادن ملک خود به گردشگران اقدام نمایند و درآمد قابل توجهی به دست آورند.

فرآیند خرید ملک در ترکیه به سهولت انجام می شود و مانند کشورهای دیگر بروکراسی اداری پیچیده ای ندارد؛ به طوری که در صورت آماده بودن مبلغ خرید، در کم تر از 3 هفته ملک به خریدار تحویل می گردد.

همان طور که پایگاه خبری ملک هفتبه آن اشاره کرده است؛ از دیگر عوامل جذابیت سرمایه گذاری ملکی در ترکیه، دریافت اقامت دائم این کشور با خرید ملک می باشد؛ به طوری که با پرداخت 250 هزار دلار یا بیش تر برای خرید ملک حق شهروندی، زندگی و کار در این کشور به مالک و خانواده وی اعطا می گردد.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.