پنجشنبه 06 مهر 1402
Flowers
  • دوشنبه 30 فروردین 1400
  • دسته‌بندی:
  • News
  • کد خبر: 5040
  • منبع : اقتصاد آنلاین

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

خانه حقوق و داوری 09002501130 مشاوره در واتساپ

جریمه 7 برابری سد معبر ساختمانی

جریمه 7 برابری سد معبر ساختمانی

در اولین جلسات شورای شهر تهران در سال 1400 ماده پنجم از طرح الزام شهرداری تهران به رفع سد معبر ساختمانی غیر مجاز و ایمن‌سازی حصار کارگاهی مورد بررسی قرار گرفت. اعضای این شورا با اکثریت آرا جریمه هفت برابری برای تداوم غیر مجاز سد معبر ساختمانی را تصویب کردند.

جریمه 7 برابری سد معبر ساختمانی

در همین زمینه بهاره آروین، رئیس کمیته شفافیت شورای شهر تهران در مورد معضل سد معبر در تهران گفت: "ما در پایتخت حداقل سه نوع سد معبر داریم: سد معبر ساختمانی، سد معبر اصناف و سد معبر دستفروشان. متأسفانه تاکنون تنها با گروه سوم یعنی دستفروشانی که بعضاً از اقشار ضعیف جامعه هستند برخورد قانونی صورت می‌گرفت. در حالی که سد معبر ساختمانی نه تنها در معابر اصلی تهران که در خیابان‌های فرعی نیز به وفور دیده می‌شود. حتی در برخی موارد ساختمان‌های نیمه‌کاره سالهای سال سد معبری غیرقانونی ایجاد کرده‌اند. برخورد با این موضوع در حیطه وظایف شهرداری تهران قرار دارد که تاکنون برخورد مؤثر و عادلانه‌ای در این زمینه صورت نگرفته است."

جریمه 7 برابری سد معبر ساختمانی تصویب شد

بهاره آروین که طراح این طرح در شورای شهر تهران است ادامه داد: " هدف اصلی این طرح الزام شهرداری به برخورد قاطع قانونی با متخلفان در این زمینه است. مطابق قانون، مالکانی که در زمینه سد معبر ساختمانی غیر مجاز یا ایمن‌سازی حصار کارگاهی متخلف شناخته شوند باید هر ماه مبلغی به عنوان جریمه پرداخت نمایند. اما مسئله مهم این است که اجرای این قانون نباید به معبر فروشی منجر شود. در واقع تنها پرداخت جریمه ماهیانه نمی‌تواند مانع از برخورد قانون با چنین افرادی شود."

او در تشریح جزئیات این طرح افزود: "به منظور پیشگیری از مفاسد بعدی مقرر شد در صورت تداوم تخلف، جریمه هفت برابری از متخلفان اخذ شود تا کسی نتواند از این قانون سوء‌استفاده نماید. البته این جریمه پس از مشاوره با متخصصان شهرسازی و بر مبنای محاسبات کارشناسی به دست آمده است. ما تلاش کردیم مبلغ جریمه را طوری تعیین کنیم که نه آنقدر کم باشد که مالکین متخلف از معبر شهری برای دپوی مصالح خود استفاده کنند و نه آنقدر زیاد باشد که در دریافت آن با مشکل روبرو شویم."

رئیس کمیته شفافیت شورای شهر تهران در پایان اظهار داشت: "ما با در نظر گرفتن تجربه موفق شهر مشهد به تدوین این طرح برای تهران پرداختیم. البته در شهر مشهد جریمه تداوم سد معبر ساختمانی به صورت روزشمار دریافت می‌شود. در هر صورت برای رفع معضل سد معبر در تهران ایجاد هزینه برای تخلفات می‌تواند بازدارنده و مؤثر باشد."

 

اخبار مرتبط


اخبار خرید ملکی

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.