شنبه 01 اردیبهشت 1403
Flowers
  • یکشنبه 26 اردیبهشت 1400
  • دسته‌بندی:
  • News
  • کد خبر: 5063
  • منبع :

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

خانه حقوق و داوری 09002501130 مشاوره در واتساپ

رکود بازار مسکن در کل کشور

رکود بازار مسکن در کل کشور

در گزارش پیش رو که به صحبت های معاون وزیر راه شهرسازی، جناب آقای محمود محمود زاده پیرامون بازار مسکن و افزایش قیمت ها در این بازار می پردازد، ایشان معتقد است که سر ریز سرمایه از بازارهای موازی در حال رکود، یکی از علل اساسی تورم در بازار مسکن کشور است و در عین حال ایشان به رکود در بازار مسکن اذعان می کند

رکود بازار مسکن در کل کشور

معاون وزیر راه و شهر سازی بیان داشت: بازار مسکن در کل کشور دچار رکود شده اما علت رشد قیمت ماه‌های اخیر در تهران این است که پس از ثبات ارز و سکه، مقداری سرمایه از این حوزه‌ها وارد بازار مسکن پایتخت شد.

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت به نقل از ایسنا، محمود محمودزاده در مورد وضعیت بازار مسکن در کشور بیان داشت : از نظر فرهنگی و اقتصادی، مسکن در کشور ما به عنوان یک کالای سرمایه ای محسوب می‌شود و هر چقدر هم که تولید داشته باشیم این نگاه سرمایه‌ای وجود دارد. تلاطمات بازارهای موازی نیز بر قیمت مسکن تاثیر می‌گذارد. بنابراین باید ضمن انجام ساخت‌وساز، از ابزارهای دیگر مثل مالیات خانه‌های خالی نیز استفاده کرد.

وی در ادامه اظهار داشت: با وجود آمار افزایش قیمت مسکن شهر تهران در ماه‌های اخیر، بازار مسکن سایر مناطق کشور در رکود قرار دارد و رشد قابل ملاحظه قیمت دیده نمی‌شود. دلیل رشد قیمت در تهران نیز سرریز سرمایه‌هایی است که از بازارهای طلا، ارز و بورس به بخش مسکن می‌آید.

معاون وزیر راه و شهر سازی با ذکر اینکه یکی از دلایل پایه گذاری سامانه املاک و اسکان، مدیریت معاملات در بازار مسکن است اظهار داشت: وقتی تلاطم بازارهای دیگر فروکش می‌کند، افراد برای ذخیره سرمایه خود به بازار مسکنمی‌آیند؛ زیرا مطمئن‌تر از دیگر بازارهاست. بعد که بازارهای رقیب شروع به حرکت کردند این افراد از حوزه مسکن خارج می‌شوند.

محمود زاده ادامه داد: آمار بانک مرکزی نشان می دهد در چند ماه اخیر میزان سپرده‌گذاری در بانکها افزایش یافته است. وقتی بازارهای ارز،  سکه و امثالهم به آرامش می رسند بخشی از پول این بازارها، خارج و در بانکها سپرده گذاری می‌شود یا به بازارهای باثبات تر مثل مسکن می‌آید.

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه صحبت های خود در مورد قیمت گذاری مسکن در کل کشور، بیان داشت: آمار به روز از میانگین قیمت مسکن کل کشور آماده شده و به زودی ارایه خواهد شد. از این پس نیز تلاش می کنیم هر ماه متوسط قیمت استان ها و کل کشور را اعلام کنیم.

میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در شهر تهران در فروردین ماه 1400

قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران در فروردین ماه سال 1400، 29 میلیون 320 هزارتومان بوده که در مقایسه با ماه پیش از آن 3.1 درصد افت و به نسبت به ماه مشابه سال گذشته 91.7 درصد رشد داشته است. بر طبق گزارش منتشر شده توسط بانک مرکزی، معاملات صورت گرفته در این ماه در بازار مسکن شهر تهران 2100 فقره بوده که نشان دهنده افت 60 درصدی نسبت به ماه قبل و رشد 68 درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

اخبار مرتبط


اخبار خرید ملکی

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.