دوشنبه 31 خرداد 1400
Flowers
  • شنبه 01 خرداد 1400
  • دسته‌بندی:
  • News
  • کد خبر: 5067
  • منبع : ایسنا

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

مرکز ایران داوری 89321100 فرم ثبت اطلاعات

پیشنهاد وام اجاره مسکن۱۴۰۰ به ستاد کرونا

پیشنهاد وام اجاره مسکن۱۴۰۰ به ستاد کرونا

وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد پرداخت وام اجاره مسکن سال 1400 را به ستاد ملی کرونا داده است و قرار است این ستاد در مورد این پیشنهاد تصمیم گیری کند. این تسهیلات قرار است همانند سال گذشته به مستاجران پرداخت شود تا کمکی به این قشر در دوران همه گیری کرونا باشد.

وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد پرداخت وام اجاره مسکن سال 1400 را به ستاد ملی کرونا داده است و قرار است این ستاد در مورد این پیشنهاد تصمیم‌گیری کند.

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت به نقل از ایسنا، شروع همه‌گیری کرونا از سال گذشته، وزارت راه و شهرسازی به عنوان متولی بخش مسکن کشور، برای کمک به اجاره‌نشین‌ها دو طرح را طراحی و تدوین نموده که این دو طرح در ستاد ملی کرونا مورد تصویب قرار گرفت. یکی از این طرح ها پرداخت وام مسکن و طرح دیگر تمدید زمان قراردادهای اجاره بود. هر دو طرح با موفقیت نسبی روبرو شد.

در سالی که گذشت هیئت دولت طی یک مصوبه ای برای همراهی با مستأجران اعلام کرد که مالکان واحدهای اجاره‌ای مجاز نیستند که مستأجران را از واحدهای مسکونی خود اخراج کنند. و فقط درصورتی‌که می توانند قرارداد اجاره را فسخ کنند که خود مستأجر تمایلی به ماندن نداشته باشد. در ضمن به مالکان مجوز داده شد که در شهر تهران 25 درصد و سایر شهرهای بزرگ 20 درصد و دیگر مناطق شهری 15 درصد به اجاره‌نامه‌های خود اضافه کنند. هر چند در مورد تمدید قراردادهای اجاره به دلیل ناآگاهی مستأجران و سو استفاده برخی مالکان این طرح ناکام بود ولی در بقیه بخش ها این مصوبه از موفقیت نسبی برخوردار شد. 

پرداخت کمک هزینه ودیعه مسکن موسوم به «تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات» یکی دیگر از مصوباتی بود که مرداد ماه 1399 توسط ستاد ملی کرونا مطرح و به تصویب رسید. این کمک هزینه در شهر تهران 50 میلیون تومان، در کلان‌شهرها 30 میلیون و در سایر مناطق شهری 15 میلیون تومان است. نرخ سود این تسهیلات 13 درصد بود که به اجاره‌نشین‌ها پرداخت شد و همه مبلغ بعد از پایان قرارداد اجاره به بانک برگردانده می شود.

وام اجاره مسکن

در سال 1400 نیز همان‌گونه که معاون وزیر راه و شهرسازی اطلاع‌رسانی کرده است دو طرح مصوب سال گذشته یعنی کمک‌هزینه اجاره مسکن و طرح تمدید تاریخ اجاره‌نامه‌ها به ستاد ملی کرونا پیشنهاد گردیده و ستاد ملی کرونا در این زمینه تصمیم نهایی را خواهد گرفت او درباره مبلغ کمک هزینه اجاره جزئیات بیشتری ارائه نداده است. امام احتمال افزایش این مبلغ وجود دارد.

محمود زاده معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه قریب 10 هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن آماده افتتاح است گفت: با توجه به اینکه بخشی از واگذاری‌ها به شکل واگذاری گروهی و کوچک مقیاس بوده است این اطلاعات در حال جمع‌آوری و نهایی شدن است که به‌زودی اطلاع‌رسانی خواهد شد. او پیش‌ازاین هم گفته بود: در آینده نزدیک مرحله دوم بهره‌برداری از واحدهای طرح اقدام ملی مسکن در تعدادی از استان‌ها انجام می‌شود و تا پایان دولت چند مرحله افتتاح خواهیم داشت.

تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات  یا همان کمک هزینه  اجاره مسکنبه میزان 50 میلیون، 30 میلیون و 15 میلیون تومان، از ابتدای مردادماه 1399 در ستاد ملی کرونا به تصویب رسید و پایان اسفندماه 1400 آخرین‌مهلت پرداخت آن بود. سود این تسهیلات 13 درصد تعیین شده و شیوه استرداد آن به این روش است که در شیوه اول، گیرندگان تسهیلات(اجاره نشین ها) می توانند این تسهیلات را یک ساله دریافت کنند و فقط سود این تسهیلات را به شکل ماهانه بپردازند و در انتهای سال اصل وام را پرداخت کنند. در شیوه دوم گیرندگان وام این امکان را دارند تسهیلات را 3 ساله دریافت کنند و در مدت زمان 3 سال اصل و فرع تسهیلات را به بانک مسترد کنند. اجاره نشین ها در تهران ماهانه 50 هزارتومان در شهرهای بزرگ 320 هزارتومان و دیگر نقاط شهری 160 هزارتومان پرداخت خواهند نمود.

 

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.