جمعه 11 اسفند 1402
Flowers
 • پنجشنبه 04 فروردین 1401
 • دسته‌بندی:
 • News
 • کد خبر: 5147
 • منبع : رپورتاژ آگهی

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

خانه حقوق و داوری 09002501130 مشاوره در واتساپ

راهنمای خرید تیرآهن برای ساختمان

راهنمای خرید تیرآهن برای ساختمان

با مطالعه راهنمای خرید تیرآهن می توانید خرید ایمن را تجربه کنید. امروزه با توجه به افزایش تعداد شرکت های خرید و فروش و نوسانات قیمت در بخش فولاد، به ویژه در حوزه تیرآهناز جمله قیمت تیرآهن هاش داشتن یک انتخاب مناسب و مطمئن دشوار شده است. برای تعیین مناسب ترین محصول قبل از خرید به نکاتی مانند: مشخصات دقیق محصول، استاندارد، سایز محصول، عوامل موثر بر قیمت تیرآهن توجه کنید.

 

برای داشتن انتخاب مطمئن، پارامترهایی هنگام خرید مهم هستند، مانند: تعیین بهترین نوع و برند، شناخت کارخانه، انتخاب نحوه خرید و بسته بندی، محاسبه وزن و حمل و نقل، مسافت، وزن محصول.

راهنمای خرید تیرآهن برای اسکلت ساختمان

تیرآهن دارای مشخصات فنی و کاربردهای خاصی است که هر کدام با مشخصات خاص خود طراحی شده و در موقعیت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از این راهنمای خرید می تواند به شما کمک کند تا با عملکردها و ویژگی های آنها آشنا شوید تا بتوانید به راحتی تیرآهن مورد نظر خود را شناسایی کرده و خرید مطمئن را تجربه کنید.

بهترین قیمت تیرآهن برای ساختمان

همانطور که تیرآهن یکی از محصولات پرکاربرد در صنعت ساختمان است. این امر محصول را به یکی از عوامل کنترل کننده قیمت مسکن و قیمت صنعت مرتبط تبدیل می کند. با توجه به تقاضای زیاد بازار و مصرف زیاد، این محصول دچار آشفتگی شده است. فعالان این حوزه، مانند مهندسان ناظر، باید قبل از برنامه ریزی، قیمت تیرآهن و عوامل موثر بر آن را به دقت بررسی کنند.

برای تعیین قیمت پرکاربردترین پروفیل های ساختمانی ( قیمت تیرآهن لانه زنبوری ، هاش ، تیرآهن ساده ) مانند سایر محصولات ساخته شده از سنگ آهن باید عوامل و شرایط مختلفی اعم از خارجی و داخلی را در نظر گرفت.

برخی از مهمترین عوامل تعیین کننده تاثیر قیمت تیرآهن عبارتند از:

 • کاهش ساخت و ساز
 • تغییرات فصلی
 • سیاست دولت ها
 • صادرات فولاد
 • قیمت جهانی آهن
 • نوسانات ارز
 • تحریم های بانکی
 • هزینه های نیروی کار
 • عرضه و تقاضا
 • قیمت سوخت
 • میزان نیاز کشور به واردات مواد اولیه
 • شرکت های تولیدکننده
 • صادرات فولاد چین
 • قیمت جابجایی فولاد
 • قیمت جهانی سنگ آهن
 • بلای طبیعی
 • شرایط سیاسی
 • عرضه و تقاضای جهانی

گرید تیرآهن کارخانجات شناخته شده داخلی با توجه به سایز، نوع و برند تیرآهن تعیین می شود که باید هنگام خرید تیرآهن به این نکته توجه نمایید. بدیهی است که هر چه اندازه تیرآهن بزرگتر باشد، مواد اولیه، انرژی و هزینه های بیشتری برای تولید آن افزایش می یابد که منجر به قیمت های بالاتر می شود.البته نمی توان عوامل عرضه و تقاضا را نادیده گرفت. به دلیل تقاضای زیاد، قیمت سایزهای پرمصرف تیرآهن تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

قیمت تیرآهن 14

در بین سایزهای تولید شده در کارخانه ایرانی سایز تیرآهن 14 با طول جان 14 سانتی متر بیشترین مصرف را در بین پروژه های داخلی دارد. پس از این تیرآهن های 16 و 18 بیشترین آمار مصرف را دارند.

انواع تیرآهن مناسب برای ساختمان

از آنجایی که تیرآهن یکی از اجزای مهم در سازه اسکلت فلزی است، باید قبل از خرید این محصول، مشخصات استاندارد و فنی را به خوبی درک کنید تا بتوانید آن را به درستی خریداری کنید. انواع تیرآهن‌ بر اساس شکل ظاهری به دو دسته کلی I (ساده) و H (هاش) تقسیم می شوند. دلیل این طبقه بندی شکل مقطعی این محصولات است. طبق این استاندارد، تیرآهن به 4 دسته اصلی IPE، INP، IPB و CPE تقسیم می شود که روش تولید هریک متفاوت است.

1. تیرآهن IPE: این محصول یکی از رایج ترین انواع تیرآهن تولید شده در ایران می باشد. از چنین تیرهایی در بسیاری از پروژه های ساختمانی استفاده می شود. این تیرآهن ساخت ایران مطابق با استانداردهای اروپایی می باشد. تیرآهن IPE بیشترین تولید و مصرف را در بازار آهن‌آلات کشور دارد.

2.تیرآهن INP: این محصول بر اساس استانداردهای روسیه و چین تولید و به فروش می رسد. در خرید تیرآهن باید بدانید که تنها تفاوتی که این نوع با تیرآهن IPE دارد، ضخامت بال های آن است که با فاصله از جان کمتر می شود. این نوع تیرآهن معمولا توسط کارخانه های خارجی تولید می شود.

 1. تیرآهن‌ هاش IPB: بال‌های این تیرآهن پهن‌تر از تیرآهن معمولی و شبیه حرف انگلیسی H است. این محصول تیرآهن بال پهن نیز نامیده می شود که در 2 نوع سبک و سنگین وجود دارد. تیرآهن هاش سبک را با حرف L انگلیسی و تیرآهن هاش سنگین را با V انگلیسی نمایش می‌دهند.

4.تیرآهن لانه زنبوری CPE : هنگام ساخت CPE یا لانه زنبوری تیرآهن ابتدا جان تیرآهن را به 2 قسمت تقسیم می کنند و روی آن یک الگوی زیگزاگ برش می زنند. در نهایت، دو نیمه تیرآهن دوباره به هم جوش داده می شود تا حفره ذوزنقه ای در جان تیرآهن نمایان شود.

 وزن و سایز انواع تیرآهن

 

وزن تیرآهن نکته دیگری است که می توان در راهنمای خرید تیرآهن به آن اشاره کرد. نسبت وزن یک محصول به اندازه و ضخامت، حجم هر شاخه از آن محصول را تعیین می کند. وزن استاندارد برای این مقاطع طبق جدول وزن استاندارد تیرآهن محاسبه می شود.

تیرآهن تولید شده در ایران وزن ثابتی ندارد. نزدیک ترین وزن تیرآهن به جدول اشتال متعلق به شرکت ذوب آهن است. از این رو تیرآهن ذوب آهن اصفهان به عنوان با کیفیت ترین محصول کشور شناخته می شود.

اندازه تیرآهن با اندازه گیری جان آن (طول یا ارتفاع) بر حسب سانتی متر تعیین می شود. به عنوان مثال، تیرآهن 12 دارای قطر 12 سانتی متر است. تیرآهن معمولا در سایزهای 8 تا 60 در بازار موجود است. طول هر شاخه تیرآهن 12 متر است و جدول اشتایل تیرآهن وزن هر شاخه را با توجه به اندازه آن تعیین می کند.

رنگ تیرآهن

 رنگ سطح مقطع فولادی عامل مهم دیگری است که باید قبل از خرید تیرآهن در نظر گرفته شود. تیرآهن مورد نظر باید رنگ های طبیعی آهن باشد، یعنی خاکستری و سیاه. این قطعه فولادی در معرض هوا تغییر رنگ می دهد. البته رطوبت یکی دیگر از عوامل زردی آهن است. خوردگی اجتناب ناپذیر است و هر فلزی شروع به زنگ زدگی می کند. البته سرعت این رویداد به شرایط و حفاظت در برابر خوردگی بستگی دارد.

اگر این قطعات فولادی در وضعیت نامناسبی قرار گیرند، یعنی در گوشه ای بدون سایبان نگهداری شود، با بارندگی به مرور زمان محصول شروع به زرد شدن می کند. البته اگر این زردی سطحی باشد و آهن خورده نشود، استفاده از آن اشکالی ندارد.اما اگر محصول کاملاً زرد شده باشد و زنگ در برخی قسمت ها تا عمق آن نفوذ کرده باشد، نشان دهنده بار قدیمی و درجه 3-4 است.

تیرآهن یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی در ساخت و ساز است، بنابراین در خرید این محصول باید نهایت دقت را به خرج دهید. به طور کلی تیرآهن ها دارای یکسری مشخصات فنی و ظاهری هستند که توجه به آن ها می تواند به خرید شما کمک کند. علاوه بر مشخصات این محصول، توجه داشته باشید که استاندارد تیرآهن و کشور سازنده نیز ممکن است معتبر باشد. ما در این نوشتار شما را با نکات کلیدی هنگام خرید تیرآهن آشنا نمودیم.

جهت اطلاع از قیمت های اخیر انواع تیرآهن و خرید این پروفیل پرکاربرد ساختمانی توانید به سایت آهنات مراجعه نمایید.

 

اخبار مرتبط


اخبار خرید ملکی

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.