یکشنبه 10 مرداد 1400
Flowers
 • سه شنبه 13 خرداد 1399
 • دسته‌بندی:
 • خبر مسکن
 • کد خبر: 4392
 • منبع : پایگاه خبری ملک 7

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

خانه حقوق و داوری 89321100 فرم ثبت اطلاعات

15 گسل فعال کلان شهر تهران و افزایش خانه های ضد زلزله

 15 گسل فعال کلان شهر تهران و افزایش خانه های ضد زلزله

استان تهران در میان گسل‎های متعددی محصور شده است که از شمال تا جنوب و از شرق به غرب امتداد دارد. این شهر تاکنون زلزله های زیادی را تجربه کرده که اولین آن از سوی یونانی‌ها و در تاریخ 310 میلادی ثبت گردیده است.

لیست گسل های تهران و کرج

مطالعات محققان حوزه زلزله‌شناسی نشان می‌دهد که گسل شمال تهران، در طی 30 هزار سال گذشته، ۹ زلزله با بزرگی بالای ۷ ریشتر داشته‌ و در هر ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ سال یک ‌بار از هم گسیخته می‌شود. البته این باور که خطر زلزله‌ی تهران تنها منحصر به گسل شمال تهران است، نادرست است؛ چرا که گسل های مهم دیگری مانند گسل "مشاء"(که از ۳۵ کیلومتری تهران عبور می‌کند) و یا گسل‌های جنوب تهران مانند گسل "پیشوا"، "ایوانکی"، "ری" و گسل "ماهدشت" در کرج نیز شهر تهران را تحت تأثیر قرار خود می‌دهند.

در همین راستا، دکتر علی بیت‌اللهی(مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات کشور) اعلام کرده است که با انجام مشاهدات میدانی در حریم گسل‌های شهر تهران، تاکنون ۲۴۵ سایت مهم و حساس در ۱۸ دسته‌بندی شناسایی شده است که بر اساس آن مشخص شد که حدود ۳۲۰ هزار متر مربع بافت فرسوده در محدوده حریم گسل‌های شهر تهران قرار دارند و ساخت و ساز در حریم این گسل‌ها ممنوع اعلام شده است.

در انتهای مطلب لیست کامل این گسل هارا با جزییات و موقعیت دقیق آنها مشاده میکنید.

 

خانه های ضد زلزله در تهران

با توجه به قوانین موجود در سازمان نظام مهندسی کشور، مهندسان و افراد برای ساخت و ساز مسکن و ساختمان های مختلف نیاز به دانش و صلاحیت در این زمینه دارند .با این وجود باز هم بسیاری از سازندگان ساختمان و آپارتمان ‌ها فقط با خرید یک زمین و تزریق پول به پروسه ساخت به این کار مهم و حیاتی میپردازند.

بساز و بفروش یا بساز و بنداز

اصطلاح بساز و بفروش در چند سال اخیر  تبدیل به نام های دیگری مانند بساز و بنداز گردیده است! و این اصطلاح بعلت پایین آمدن کیفیت سازه ها و ساختمان هایی است که توسط دلالان، مهندسین بی تجربه و یا سرمایه گذاران بی اطلاع از ساخت و ساز مسکن تولید و به بازار عرضه شده اند. همینطور که امروزه هر شخص مستقلی با سرمایه کافی ، خود را پیمانکار خوانده و شروع به ساخت خانه و آپارتمان میکند.

شاید در روستا ها و یا شهر های کوچک اینطور ساخت و ساز ها مشکل زیادی را ایجاد نکرده و آسیب های زیادی را بهمراه نداشته باشد. اما در کلان شهر ها و مناطق پر تراکم و پرجمعیتی مانند تهران که به خصوص دارای گسل های بسیار زیادی نیز هست این کار میتواند فاجعه ای انسلانی و اقتصادی بار آورد.

ساختمان های ضدزلزله  استاندارد عموما تا 50 سال مناسب استفاده و ایمن هستند. اما شاهد هستیم که برخی ازین ساختمان های به اصطلاح ضد زلزله تهران و شهرستانها، پس از دوره ای کوتاه و بسیار کمتر از 10 سال تقریبا فرسوده و غیر قابل سکونت میشوند.

چرا باید زلزله ای با مقیاس 5 یا حتی 4 ریشتر باعث برهم خوردن نظم کل شهر تهران و گرفته شدن خواب و خوراک مردم این شهر شود؟

چند درصد خانه های تهران ضدزلزله اند؟

جالب است بدانیم طبق آمار وزارت راه و شهرسازی تنها 60 درصد که کمی بیش از نیمی از ساختمان های تهران است ضدزلزله میباشند. اما در واقعیت امر تنها 10 درصد ساختمان ها استاندارد و واقعا در برابر زلزله مقاوم بوده و میتوان با خیال راحت در آنها زندگی کرد. و گویا مابقی این 60 درصد، نهایتا تا 6 ریشتر زلزله مقاومت دارند. در صورتی که اکثر ساختمان ها و خانه های تهران ادعای ضدزلزله بود را در زمان فروش این واحد ها دارند.

به گزارش ملک هفت و به نقل از زهرا نژادبهرام عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی تهران :

"در سراسر دنیا تاکنون وقوع زلزله با قدرت ۹ یا ۱۰ ریشتر را تنها در یک نقطه داشته ایم و گزارش دیگری در این خصوص منتشر نشده است.طی ۱۰ تا ۱۵ سال گذشته به شدت بر نحوه ساخت و سازها در شهر تهران نظارت شده است و پس از زلزله بم تمام سازندگان مسکن به رعایت قوانین ایمن سازی در برابر زلزله در ساخت مسکن ملزم بوده و ساختمان‌ها بر اساس تاییدیه و مجوز وزارت مسکن و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی و شهرداری تهران ساخته شده اند؛ اینکه برخی از سازندگان مسکن از ساختمان‌هایی با مقاومت در برابر زلزله ۹ ریشتر و بیشتر از آن سخن می‌گویند صحت دارد و امکان پذیر است."

بیشتر بخوانید
اثرات زلزله بر بازار خرید و فروش مسکن

خطرناک ترین گسل های تهران کدامند؟

از مهمترین گسل‌های تهران می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

1-       گسل شمال تهران

 گسل شمال تهران بزرگترین گسل استان تهران است که در شمال شهر تهران و در امتداد جنوب دامنه رشته‌کوه البرز قرار دارد. این گسل از مناطق "لشکرک" و "سوهانک" آغاز شده و تا غرب از جمله "فرحزاد" و "سوهانک" امتداد دارد. گسل شمال تهران در مسیر خود، "نیاوران"، "تجریش"، "زعفرانیه"، "الهیه"، "فرمانیه" و "سعادت آباد" را نیز دربر گرفته است.

2-     گسل لویزان تهران

گسل لویزان، مناطق ۱، ۳ و ۴ شهر تهران را در بر می‌گیرد و از غرب تا حد فاصل منطقه یک و منطقه ۳ امتداد دارد.در حریم گسل لویزان مراکز مهمی قرار دارد که از مهمترین آن‌ها می‌توان به موارد زیراشاره کرد:

 • ۱۹سایت دارای برج و یا در دست احداث برای برج‌سازی
 • پست برق فشار قوی ۲۳۰/۶۳/۲۰ کیلو ولتی قیطریه،
 • برق فشار قوی خط انتقال
 • ۳ بیمارستان و مرکز درمانی
 • ۱۰ پل مهم مواصلاتی بزرگراهی
 • ساختمان پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله
 • دانشکده آموزش علوم پزشکی
 • سازمان مدیریت بحران کشور (ساختمان مرکزی)
 • مدیریت شعب شمال تهران بانک صادرات ایران
 • ۱۲ باب مدرسه و مرکز آموزشی و پرورشی
 • نمایشگاه بین‌المللی تهران
 • مراکز خرید بزرگ و مراکز تجاری
 • مرکز جامع توانبخشی سالمندان پرهام
 • ۹ باب مسجد و شرکت نفت فلات قاره ایران

3-    گسل داوودیه تهران

یکی دیگر از گسل‌های مهم کلان شهر تهران، گسل داوودیه است که 6.4 کیلومتر طول دارد و در راستای غرب به شرق استان تهران واقع شده است. از آنجاکه بخش اصلی این گسل در محله "داوودیه" قرار دارد، به گسل "داوودیه" نام گذاری شده است. گسل داوودیه در غرب تهران از "میدان صنعت" شهرک غرب(حوالی مرکز خرید مهستان) شروع و تا امتداد بلوار خوردین در شهرک غرب ادامه دارد و از شرق نیز بزرگراه چمران را قطع می‌کند. بخش دیگر این گسل از شمال خیابان "ملاصدرا" به سمت شرق امتداد دارد. طولانی ترین بخش این گسلِ فرعی، از شمال خیابان "ملاصدرا" در تقاطع خیابان شیراز شروع شده و پس از عبور از بزرگراه "کردستان"، شمال "میدان ونک" و "بزرگراه مدرس" به "بلوار میرداماد" (محله داوودیه) می‌رسد.گسل داوودیه در بخش جنوبی نیز از مجاورت ساختمان "بانک مرکزی" و محدوده "باغ کتاب"، "فرهنگستان علوم" و جنوب غربی "میدان مادر" گذر می‌کند.

4-    گسل نیاوران تهران

یکی دیگر از گسل های اصلی کلان شهر تهران، گسل نیاوران است که حدود ۱۴ کیلومتر طول دارد و به‌صورت گسسته و با قطعاتی مجزا، از غرب در حوالی "سعادت آباد" به شرق "شمال اقدسیه" در شمال تهران امتداد دارد. مطالعات ثبت شده هوایی نشان می‌دهد که در بخش خاوری این گسل جابه‌جایی به سمت چپ دیده می‌شود. علاوه براین، فرورفتگی‌ها و رانش بخش‌هایی از این گسل در بخش شمالی-جنوبی در ازای ۷۰ متر در خیابان آجودانیه نیاوران "انتهای خاوری خیابان درختک" به‌خوبی دیده می‌شود. به طوریکه در گستره‌ای به پهنای ۷۰ متر یک قطعه به شدت ورقه شده فشاری با جهت رانش شمال به جنوب گسترش دارد. "سعادت‌آباد"، "شمیران" و "دزاشیب" نیز توسط گسل نیاوران روی فرونشست اوین و تجریش رانده شده اند.

5-    گسل جنوب ری تهران

گسل جنوب ری در بخش جنوب تهران واقع شده است و حدودا 28 کیلومتر طول دارد. این گسل در انتهای غربی و شرقی خود دارای قطعات گسسته است. بین گسل جنوب ری تا گسل شمال ری حدود ۳ تا ۵ کیلومتر فاصله وجود دارد، با این وجود به نظر می‌رسد که ریشه این دو گسل یکی باشد و آن‌ها نشانه‌های سطحی یک گسل باشند. گسل جنوب ری به شکل دیواره کوتاه فرسایش یافته‌ای در جنوب تپه غار روستای" قلعه نو" قرار دارد و شیب آن به سمت شمال شهر و در حدود ۷۵ درجه تخمین زده شده است. قطعه غربی گسل جنوب ری نیز از سمت غرب "اسلامشهر" شروع می‌گردد و از غرب به شرق وارد "مهران آباد" در جنوب تهران می‌شود و با تلاقی "اتوبان تهران-قم" و "بزرگراه بهشت زهرا" و در محل تلاقی "بزرگراه آوینی" و "بلوار امام خمینی" وارد منطقه ۲۰ تهران (جنوبی‌ترین منطقه شهر تهران) می‌شود. مسیر این گسل از شمال مقبره شاه عبدالعظیم و به موازات خیابان ۲۴ متری شهر ری می‌باشد و پس از تقاطع با جاده تهران-ورامین از منطقه ۲۰ شهر تهران خارج می‌گردد. این گسل تا امتداد جاده "امین آباد" در پای ارتفاعات بی بی شهربانو ادامه داشته و از آنجا به انتهای قطعه شرقی خود می‌رسد.

6-     گسل شمال ری تهران

گسل شمال ری نیز به عنوان یکی دیگر از گسل های اصلی تهران شناخته شده است که از چند بخش در راستای غربی – شرقی تشکیل شده و بیش از ۱۵ کیلومتر طول دارد. از آنجا که این گسل جزو گسل‌های اصلی می‌باشد، برای آن گسل حریم تعیین شده است. گسل شمال ری از سمت غرب تهران و بعد از محل تقاطع "بزرگراه سعیدی" با "آزادگان" آغاز و تا جنوب مناطق ۱۹ و ۱۶ امتداد دارد. گسل شمال ری در ادامه به سمت شرق کشیده شده و پس از گذر از محل تقاطع آزادگان با بزرگراه بهشت زهرا(س) و عبور از بازار آهن فروشان تهران و در شرق این منطقه وارد منطقه ۲۰ تهران می‌شود و پس از تلاقی با "بلوار امام خمینی" و خیابان "فداییان اسلام"، در سمت شمال بلوار بسیج در سمت شرقی نیز با نزدیک شدن به تپه‌های "بی‌بی شهربانو" با "خمشی" به سوی شمال و تا محدوده "پارک آبی آزادگان" امتداد دارد.

7-    گسل انقلاب (مجموعه ورزشی انقلاب) تهران

گسل انقلاب در منطقه 3 و مجموعه ورزشی انقلاب قرار دارد و به همین جهت با این نام شناخته می‌شود. این گسل جزو گسل‌های فرعی شهر تهران است که در حدود 1.5 کیلومتر طول دارد و از جنوب‌غرب به شمال‌شرق گسترده شده است. نقطه شروع این گسل کوچک در منطقه 3 واقع است و بین مرز ناهمواری‌های منطقه ۳ و ۲ تهران در مسیر عبوری بزرگراه چمران و سمت شرقی آن قرار دارد. بخش جنوب غربی گسل انقلاب از شرق "باغ ونک" آغاز و پس از عبور از مجاورت محل تلاقی "بزرگراه نیایش" و خیابان "سئول" وارد محوطه مجموعه ورزشی انقلاب می‌شود. این گسل تا شمال محدوده مجموعه انقلاب ادامه دارد و در آنجا به نقطه انتهایی شمال شرقی خود می‌رسد.

8-    گسل تنباکویی تهران

گسل تنباکویی یکی از گسل های کوچک و فرعی شهر تهران است که از ۳ سگمنت(ناحیه) تشکیل شده که در کنار هم و در انتهایی‌ترین بخش جنوب شرقی تهران و منطقه ۱۵ قرار دارد. این گسل جزو گسل‌های فرعی تهران رده‌بندی می‌شود، چراکه مجموع طول بخش‌های آن کمتر از ۲ کیلومتر است. بریدگی "گردنه تنباکویی" که در غرب بزرگراه امام رضا(ع) و بین ارتفاعات مسگرآباد در سمت شرقی و ارتفاعات "بی‌بی شهربانو" واقع شده است احتمالاً در اثر بریدگی این گسلی به وجود آمده است. گسل تنباکویی در محله رضویه(جنوب مشیریه) منطقه ۱۵ تهران واقع شده است. این گسل در امتداد شمال غرب-جنوب شرق از موقعیت محدوده "کارون" به سمت بزرگراه "امام رضا "ادامه دارد و در مجاورت با خیابان "نخلی" محله رضویه قرار دارد. درست است که گسل‌ تنباکویی جزو گسل‌های کوچک و فرعی به شمار می‌آید و توان لرزه‌زایی پایینی دارد؛ ولی رفتار نامتقارن پی در پی دو سوی گسل‌های کوچک را نباید نادیده گرفت.  به عنوان مثال گسل "ونک پارک" نمونه ای آشکار برای اثبات این موضوع است. بررسی‌ گسل‌های شهر تهران نشان می‌دهد که سکانس‌های آبرفتی جوان، گاهی تا دو متر در طرفین گسل جابجا می‌شوند که در این حالت‌ لایه آبرفتی دانه متوسط و حتی درشت دانه در مقابل لایه رسی ریز دانه قرار گرفته است.

9-     گسل ونک پارک تهران

این گسل از دوقطعه تشکیل شده و با زاویه اندکی در راستای شمال غرب - جنوب شرق امتداد دارد. طول دو قطعه این گسل در مجموع ۴.۵ کیلومتر است. انتهای جنوبی گسل ونک پارک از حوالی خیابان "مطهری"، تقاطع "میرزای شیرازی" شروع و پس از گذر از "پارک ساعی" در شرق میدان "اسدآبادی"، بخش جنوبی آن تمام می‌شود. بخش شمالی گسل ونک پارک نیز با جابه‌جایی تقریبی ۲۵۰ متری به غرب، از حوالی میدان "اسدآبادی" شروع و تا بعد از گذر از تقاطع حکیم - کردستان و شرق برج سه پر (حدودا ۵۴ طبقه) و درست از زیر سایت برج در دست احداث مخابرات و تلاقی با بزرگراه همت تا اندکی بالاتر از خیابان "ملاصدرا" ادامه دارد.

10-    گسل تلویزیون تهران

گسل تلویزیون در غرب خیابان "وزرا" و در محدوده "ایستگاه تلویزیون شبکه2 " واقع شده و از انتهای خیابان "الوند" می‌گذرد. این گسل جمعاً با تمامی قطعاتش ۳.۳ کیلومتر طول دارد و از "مصلا" آغاز و تا حوالی برج‌های پارک "پرنس" حوالی خیابان "شیراز شمالی" ادامه دارد.

11-     گسل جنت‌آباد شمالی تهران

این گسل از دو قطعه (سگمنت) به موازات هم تشکیل شده که در منطقه 5 تهران و در سمت شمالی آن قرار دارد. به دلیل قرارگیری و شناسایی این گسل در محله جنت‌آباد شمالی، به این نام نامگذاری شده‌ است. طولانی ترین قطعه این گسل ۱.۲۵ کیلومتر طول دارد و طول قطعه دیگر آن حدود ۸۵۰ متر است(به همین جهت جزو گسل‌های فرعی قرار دارد). این گسل در بخش جنوبی گسل شمال تهران واقع شده و احتمالاً در پی رانش گسل شمال تهران به‌وجود آمده است. بخش شمالی گسل جنت آباد شمالی، از شرق میدان "استاد شهریار" و از حوالی "بلوار انصارالمهدی" شروع و پس از گذر از بلوار "سیمون بولیوار" به ساختمان "دانشگاه آزاد اسلامی" واقع در محله "حصارک" می‌رسد. قطعه جنوبی و کوتاه‌تر این گسل نیز به شمال شرق میدان "دانشگاه"(دانشگاه آزاد- واحد علوم و تحقیقات) در انتهای بزرگراه "شهید ستاری" ختم می‌شود.

12-   گسل باغ فیض تهران

این گسل در رده بندی گسل های متوسط قرار شهر تهران دارد. گسل باغ فیض بخش‌های مختلفی دارد و از قطعات خرد در امتداد شمال غرب – جنوب شرق تشکیل شده است.

13-  گسل نارمک تهران

گسل نارمک در رده بندی گسل های متوسط قرار دارد و در منطقه ۴(شرقی‌ترین منطقه شهر تهران) واقع شده است. راستای این گسل شرقی – غربی و در پای تپه‌های "شیان" واقع در شمال غربی محله نارمک می‌باشد. گسل نارمک به طور تقریبی از غرب و در محل تقاطع بزرگراه‌های "همت" و "امام علی (ع)"  شروع می‌گردد و تا شرق و شمال غربی محله نارمک یعنی خیابان "هنگام" امتداد دارد. گسل نارمک در امتداد بزرگراه "همت" و "شهید زین‌الدین" واقع شده و از شمال محله "شمیران‌نو" عبور می‌کند.

14-  گسل مشا تهران

گسل مشا جزو گسل‌های طویل و لرزه‌زا است که در طول رشته کوه البرز و از شمال آن روی دامنه‌های جنوبی رانده شده است. گسل مشا در بخش شمالی سد "لتیان" با گسل "شمال تهران" تلاقی دارد. به همین جهت، لغزش و فعالیت هر یک از دو گسل مشا و یا شمال تهران، به حرکت گسل دیگر منجر خواهد شد.

15-  گسل پردیسان تهران

مطالعات جدید نشان می‌دهد گسل شمال تهران و گسل های جنوب تهران توان ایجاد زمین لرزه‌هایی که در تاریخ تهران درج شده است را ندارند. سوالی که در این زمینه مطرح می‌شود، این است که منشأ این زمین لرزه‌ها کجاست؟ محققان پژوهشکده علوم زمین سازمان زمین‌شناسی برای یافتن پاسخ این سوال مطالعات گسترده‌ای در بخش مرکزی کلان شهر تهران انجام داده اند و توانسته اند گسل "پردیسان" را شناسایی کنند.این گسل در بین "بزرگراه آیت‌الله حکیم" و "شهید همت" واقع شده است. طبق آخرین مطالعات انجام گرفته، گسل پردیسان در حال حاضر فعال‌ترین گسل کلان شهر تهران است. توان لرزه‌زایی این گسل بین 6.2 تا 6.3 ریشتر است که به مراتب بیشتر از گسل‌های شمال و جنوب تهران است.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.