جمعه 11 اسفند 1402
Flowers
  • چهارشنبه 14 خرداد 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4396
  • منبع : اقتصاد آنلاین

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

خانه حقوق و داوری 09002501130 مشاوره در واتساپ

کمال اطهاری: بازار مسکن ایران قفل شد!

کمال اطهاری: بازار مسکن ایران قفل شد!

 در شرایط فعلی نقدینگی قابل توجهی به‌ سمت بورس هدایت شده است که باید همان جا حفظ شود تا بخش مولد را تقویت کند و به‌دنبال آن صنایع کوچک، متوسط و خدمات مولد هم بتوانند در این فضا فعال شوند.

بازار مسکن رکود ندارد، قفل شده است!

 کمال اطهاری در این‌خصوص گفت: برخلاف آنچه تصور می‌شود بخش مسکن دچار رکود نیست، بلکه دچار قفل شدگی شده است. رویدادی که به دو علت رخ داده است. نخست آنکه بخش مولد به‌دلیل شرایط تحریم و رانتی شدن بخش مسکن در جذب منابع که از بخش مولد دریغ شد و در نهایت فقدان سیاست شایسته توسعه قفل شده است. سیاستی که بتواند با توسعه شرکت‌های دانش بنیان واقعی اقتصاد این بخش را توسعه دهد. ناگفته نماند که تمام این بخش‌ها از منابع بانکی محروم هستند. این‎ها عواملی است که منجر به نابودی بخش مولد در کشور شده است. با نابود شدن بخش مولد، شغل جدیدی ایجاد نخواهد شد و اشتغال (به‌ویژه برای تحصیل کردگان) از بین می‌رود. شغل‌های ایجاد شده هم به دلایل مطرح شده پایدار و ثابت نخواهند بود.

شرایط کنونی باعث افزایش سهم مشاغل موقت و غیرثابت شده است. همین موضوع باعث شده که تقاضای موثری برای بخش مسکن وجود نداشته باشد. مسکن هایی که با رانت، تراکم فروشی و جهش‌های قیمت صددرصدی ساخته شده اند و درآمد خانوارها به‌ هیچ وجه نمی‌‍‌تواند پاسخگوی هزینه‌های بخش مسکن باشد.

 

خانه هایی با قیمت درآمد 20 سال یک خانواده!

در شرایط فعلی یک مسکن متعارف حدود 90 تا 100 متر، بیش از 20 برابر درآمد سالانه یک خانوار متوسط است، درحالی ‌که حد قابل قبول آن 5 برابر است. طبق این مشاهدات می‌توان نتیجه گرفت که بخش مسکن، به‌دلیل سیاست‌های اشتباه قفل شده است. به‌طوریکه درحال حاضر مسکن فقط در دسترس 10 درصد از جامعه است و دست طبقه متوسط به آن نمی‌رسد، چون از درآمد رانتی برخوردار نیست.

بیشتر بخوانید
پیش بینی تورم ایران در سال 1400 خورشیدی

آمار بازار کنونی مسکن واقعی نیست

اطهاری در ادامه گفت: بازار کنونی مسکن واقعی نیست، چراکه با معاملات صوری بهای مسکن را تا 100 درصد هم افزایش می‌دهد، بدون آنکه نرخ معاملات افزایش یافته باشد. برای اینکه بازار واقعی مسکن شکل بگیرد، وزارتخانه مسئول باید طرح جامع مسکن را بازنگری کند. این بازنگری باید در قالب طرح باشد نه با اعمال سیاست‌های پوپولیستی. این بازنگری باید کمک کند تا بخش مولد جان دوباره بگیرد و اشتغال‌زا شود و به‌دنبال آن بازار واقعی مسکن تشکیل شود. البته تحقق این مهم در گرو اجرای سیاست‌های شایسته است.

ساماندهی وضع موجود و ایجاد مبانی نهادی، از جمله سیاست‌ها‌یی است که تحقق‌شان به دو سال زمان نیاز دارد. تعاونی‌های مسکن یکی از همین مبانی نهادی است که نابود شده است. این درحالی است که دهک‌های پایین مثل دهک‌های 4 تا 6  که شغل ثابت داشته باشند می‌توانستند از طریق تعاونی مسکن نسبت به خرید یا اجاره مسکن مناسب اقدام کنند.

 

نقش نهاد های مالی کشور در کنترل بازار مسکن

در اینجا نقش نهادهای مالی مثل صندوق پس‌انداز و وام نیز اهمیت پیدا می‌کند که البته در طرح جامع مسکن بیان شده بود، اما به اجرا نرسید.

امید می‌رود نقدینگی که به‌سمت بورس هدایت شده مغتنم شمرده شود، اما باید برنامه ریزی دقیقی صورت بگیرد تا کل اقتصاد ایران و همراه با آن بخش مسکن نجات پیدا کند و از شرایط پیش آمده متنفع شود، چراکه تاکنون اقتصاد ایران قربانی بخش مسکن و مستغلات بوده است.

اخبار مرتبط


اخبار خرید ملکی

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.