پنجشنبه 02 اردیبهشت 1400
Flowers
  • شنبه 29 شهریور 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4611
  • منبع : همشهری آنلاین

تعیین سقف اجاره بهای مسکن توسط دولت در دوران کرونا

تعیین سقف اجاره بهای مسکن توسط دولت در دوران کرونا

با وجود آنکه تعیین قیمت ملک و اجاره بها در ایران مستقل از دخالت دولت است و تاکنون دولت جهت تعیین تکلیف در زمینه قیمت گذاری در معاملات مسکن ورود نکرده است، با توجه به افزایش شدید قیمت مسکن و اجاره بها در شرایط شیوع ویروس کرونا، مصوبه ای از سوی دولت برای تعیین میزان مجاز افزایش اجاره بهای مسکن در تهران و سایر شهرها تعیین شده است.

مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا در زمینه تعیین سقف اجاره بها

به گفته وزیر راه و شهرسازی، در ماه های اخیر با توجه به شیوع ویروس کرونا و کسادی کسب و کارها از یک سو و افزایش نرخ ارز و نرخ تورم و تأثیر آن بر افزایش قیمت مسکن و اجاره بها از سوی دیگر، دغدغه های زیادی برای مستأجران به وجود آمد و نیاز بود که دولت جهت مهار و کنترل قیمت مسکن و اجاره بها در این زمینه ورود پیدا کند.

در راستای این امر، ستاد ملی مبارزه با کرونا مصوبه ای در نظر گرفت که به موجب آن، سقف افزایش اجاره بهای واحد های مسکونی در تهران 25 درصد نسبت به سال گذشته تعیین شد.

همچنین سقف افزایش اجاره بها در کلانشهرها 20 درصد و در سایر شهرها 15 درصد نسبت به سال گذشته در نظر گرفته شد.

موافقت ها و مخالفت ها با مصوبه تعیین سقف اجاره بها

برخی کارشناسان مصوبه تعیین سقف اجاره بها را مغایر با قوانین مالکیت در ایران تلقی می کنند.

در این خصوص، نایب رئیس اول اتحادیه املاک تهران خاطرنشان کرد که بر اساس قوانین مربوط به مالکان و مستأجران که تصویب شده توسط شورای نگهبان می باشند، دولت ها حق دخالت در حوزه قیمت گذاری معاملات املاک را ندارند.

همچنین شرع نیز حکم می کند که اختیار اموال غیر منقول افراد شامل خانه، باغ، ویلا، زمین و آپارتمان با خود آن ها باشد.

بنابراین تا کنون هیچ سازمان دولتی در قیمت گذاری املاک دخالتی نداشته است.

با این وجود، در حال حاضر به دلیل ایجاد بحران در کشور و دغدغه مند بودن مستأجران، دخالت دولت در حوزه معاملات مسکن اجتناب ناپذیر است.

در حقیقت، اگر شرایط بحرانی نبود و ستاد مبارزه با کرونا ایجاد نشده بود، امکان دخالت دولت برای تعیین سقف افزایش قیمت اجاره بهای مسکن وجود نداشت.

بیشتر بخوانید
اعطای وام ودیعه مسکن به مستاجران

ضمانت اجرایی مصوبه تعیین سقف اجاره بها

نایب رئیس اول اتحادیه املاک تهران اظهار داشت که این مصوبه مدت دار است و تا سه ماه پس از اعلام وضعیت سفید کرونا در کشور معتبر خواهد بود.

وی افزود تمام مشاوران املاک موظف به اجرای این قانون می باشند و برای تمدید هرگونه قرارداد اجاره ای لازم است که میزان افزایش قیمت را نسبت به سال قبل بررسی کرده و مطابق با مصوبه یاد شده عمل نمایند.

به این ترتیب، هر واحد صنفی که از اجرای این قانون تخلف کند یا کد رهگیری دریافت نکند پلمپ خواهد شد.

شایان ذکر است که دریافت کد رهگیری برای تمام قراردادها الزامی است.

در صورتی که یک مالک، اجاره بها را بیش از سقف اعلام شده در مصوبه تعیین کند، مستأجر می تواند شکایت خود را به دستگاه های نظارتی مانند قوه قضائیه و تعزیزات اعلام کند تا با فرد خاطی برخورد شود. همچنین در صورتی که مستأجر حاضر به پرداخت اجاره بها تا سقف اعلام شده در مصوبه نباشد، حکم تخلیه برای وی صادر می گردد و مستأجر موظف است که واحد مسکونی را تخلیه نماید.

تعیین سقف اجاره بهای مسکن

کنترل اجاره بهای مسکن با مصوبه تعیین سقف اجاره بها

نایب رئیس اول اتحادیه املاک تهران بر این باور است که این مصوبه توانسته تا حد مناسبی از افزایش اجاره بها جلوگیری کند و مانع از اعلام قیمت های غیر متعارف از طرف مالکان شده است.

وی معتقد است که این مصوبه به مثابه یک مسکن و مرهم در بازار مسکن عمل کرده و موجب ایجاد امنیت روانی برای مستأجران شده است.

به گفته وی، در صورتی که چنین مصوبه ای اعلام نمی شد اجاره بهای مسکن بسیار بیش تر از شرایط فعلی افزایش پیدا می کرد.

چاره اندیشی برای بازار مسکن در دوران پسا کرونا

نایب رئیس اول اتحادیه املاک تهران یادآور شد که این مصوبه اگرچه به نفع بازار مسکن و در حمایت از مستأجران صورت گرفته است اما تنها یک مرهم و مسکن بوده است.

پس از بهبود شرایط و اعلام وضعیت سفید، ممکن است بازار مسکن به شرایط قبلی خود بازگردد و افزایش قیمت ها ادامه یابد.

بنابراین لازم است که دولت از حالا برای تأمین مسکن مناسب با قیمت پایین برای مستأجران چاره اندیشی کند.

یکی از راهکارهای دولت در این زمینه، طرح دعوت از سرمایه گذاران و ارائه زمین رایگان برای ساخت واحدهای اجاره ای است که هنوز اجرایی نشده است و در حال حاضر دولت در حال مذاکره با بخش خصوصی برای به نتیجه رساندن آن می باشد.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.