دوشنبه 11 اسفند 1399
Flowers
  • شنبه 17 خرداد 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4403
  • منبع : پایگاه خبری ملک هفت

فعال شدن بخش مسکن، اولویت دولت در سال 99

فعال شدن بخش مسکن، اولویت دولت در سال 99

به گزارش ملک هفت ،جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور عنوان کرد باتوجه به مشکل بیکاری و محدودیت منابع ارزی، بازار مسکن می‌تواند باعث ایجاد تحرک در سایر بخش‌های اقتصادی کشور شود.

نظر معاون اول رئیس جمهور در مورد تاثیر مسکن بر اقتصاد کشور

در نخستین جلسه شورای عالی مسکن در سال جاری، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، تامین مسکن را نیازی اساسی برای مردم برشمرد. وی با اشاره به قیمت‌های بالای اجاره مسکن و فشار بر اقشار کم درآمد جامعه به ضرورت تلاش دولت و به ویژه تیم اقتصادی دولت برای رفع این مشکل تاکید کرد.

او هم‌چنین افزود که بازار مسکن می‌تواند محرکی برای رشد سایر بخش‌های اقتصادی در کشور شود و در سال جاری  نقش تعیین‌کننده‌ای در اقتصاد کشور ایفا کند.

جهانگیری هم‌چنین اذعان کرد با توجه به این‌که فعال شدن بخش مسکن از اولویت‌های کاری دولت در سال 99 می‌باشد و هم‌چنین با توجه به مشکل بیکاری و محدودیت منابع ارزی، بازار مسکن می‌تواند باعث ایجاد تحرک در سایر بخش‌های اقتصادی کشور شود.

 معاون اول رئیس جمهور با اشاره به تامین زمین و منابع مالی برای تحقق برنامه اقدام ملی مسکن، اعلام کرد که ضروری است جلسه‌ای با حضور رئیس کل بانک مرکزی، نمایندگان سازمان برنامه و بودجه، وزارت امور اقتصادی و دارایی و هم‌چنین وزارت راه و شهرسازی برگزار شود تا برای احداث بیش از یک میلیون واحد مسکونی در سال جاری راهکارهایی برای تامین منابع مالی ارائه شود.

جهانگیری هم‌چنین از اقدامات وزارت راه و شهرسازی نیز تقدیر کرد. وی با بیان این که امیدوار است به زودی شاهد اتمام و تحویل واحدهای نیمه تمام مسکن مهر باشیم از تلاش‌های وزارت راه و شهرسازی قدردانی کرد.

 

گزارش عملکرد تکمیل و ساخت واحدهای مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

در نخستین جلسه شورای عالی مسکن، وزیر راه و شهرسازی گزارشی از عملکرد دوساله این وزارت‌خانه برای ساخت و عرضه مسکن ارائه کرد. این برنامه شامل تکمیل و تحویل 500 هزار واحد نیمه تمام مسکن مهر و هم‌چنین ساخت 400 هزار واحد مسکونی برای طرح اقدام ملی مسکن بود که در دستور کار سال 98 و 99 این وزارت‌خانه بوده و هم‌چنان نیز در حال اجراست.

علاوه برآن گزارشی تصویری نیز از 400 پروژه‌ در حال ساخت طرح اقدام ملی مسکن برای اقشار کم درآمد و شاغلین فاقد مسکن ارائه کرد.

 

وضعیت ثبت نام کنندگان طرح اقدام ملی مسکن

در این جلسه محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گزارشی از وضعیت ثبت نام متقاضیان برای طرح اقدام ملی مسکن و هم‌چنین چگونگی پالایش آنان ارائه کرد و هم‌چنین پیشنهاداتی نیز برای تامین زمین و منابع مالی در راستای اجرایی شدن طرح اقدام ملی مسکن عنوان کرد.

احمد اصغری مهرآبادی، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر گزارشی از آخرین وضعیت واحدهای در حال ساخت مسکن مهر و برنامه‌های پیش روی این وزارت‌خانه در خصوص تکمیل و تحویل این واحدهای مسکونی ارائه کرد.

بیشتر بخوانید
اتاق شیشه ای مدیریت شهری چیست؟

گزارش وضعیت احداث مسکن روستایی

علیرضا تابش، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، در این جلسه گزارشی از تلاش‌های این سازمان در جهت ساخت مسکن روستایی ارائه کرد. طبق این گزارش از سال 92 تاکنون 514 هزار واحد مسکن روستایی ساخته شده و به مرحله تحویل رسیده است و هم اکنون نیز 107 هزار واحد در حال ساخت است.

وی هم‌چنین مراتب تشکر خود را از بانک مرکزی و نظام بانکی کشور در خصوص اعطای تسهیلاتی با نرخ سود 4 درصد برای ساخت واحد مسکونی روستایی به جا آورد. وی افزود که بانک مرکزی در سال گذشته حدود 8 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای ساخت واحدهای مسکن روستایی پرداخت کرده است.

دیگر اعضای حاضر در این جلسه وزیران آموزش و پرورش، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نیرو و رئیس کل بانک مرکزی بودند که نظرات خود را در راستای اجرای طرح اقدام ملی مسکن ارائه کردند.

 

تصمیمات اتخاذ شده در جلسه شورای عالی مسکن

دیگر تصمیماتی که در جلسه شورای عالی مسکن اتخاذ شد شامل موارد زیر است:

  • تخصیص 20 درصد از تسهیلات پرداختی توسط سیستم بانکی به طرح اقدام ملی مسکن
  • استفاده از اقساط بازگشتی تسهیلات مسکن مهر در طرح اقدام ملی مسکن
  • تحویل اراضی در اختیار دستگاه‌های دولتی به وزارت راه و شهرسازی
  • تسهیل شرایط واگذاری زمین به متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن
  • تامین اعتبارات مورد نیاز در جهت کمک به تامین خدمات زیربنایی و روبنایی

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.