سه شنبه 12 اسفند 1399
Flowers
  • یکشنبه 08 تیر 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4453
  • منبع : پایگاه خبری ملک هفت

اجرای مصوبه افزایش حق مسکن کارگران از تیرماه سال جاری

اجرای مصوبه افزایش حق مسکن کارگران از تیرماه سال جاری

پس از بحث‌های فراوان پیرامون حقوق کارگران، در نهایت در جلسه‌ای که در تاریخ 17 خردادماه 99 برگزار شد، حق مسکن کارگران افزایش یافت. در ادامه مصوبات این مجلس 75 هزار تومان از پایه سنوات کارگران کاهش یافت و هم‌چنین 5 درصد به پایه حقوق نیز اضافه شد

تصویب افرایش 21 درصدی حقوق پایه کارگران در فروردین 99

با شروع سال 99 هم‌چنان حداقل حقوق کارگران مشخص نشده بود. پس از جلسات متعدد در نهایت این مسئله بررسی شد و حداقل حقوق کارگران در سال 99  در تاریخ 21 فروردین ماه به تصویب رسید.

برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیشنهاد افزایش 30 درصدی برای حداقل حقوق کارگران داده بودند، اما در نهایت شورای عالی کار میزان افزایش حقوق را 21 درصد اعلام کرد.

نکته حائز اهمیت در این باره آن است که در جلسه میان اعضای شورای عالی کار و نمایندگان کارفرمایان پس از بحث و جدل فراوان پیرامون میزان افزایش حقوق پایه کارگران، نمایندگان کارگران حاضر به امضای صورت‌جلسه نهایی نشدند و جلسه را ترک کردند.

در ابتدا حداقل حقوق سال 99 با 21 درصد افزایش نسبت به سال گذشته به 1 میلیون و 835 هزار تومان رسید.

مصوبه جدید افزایش 26 درصدی حقوق کارگران

پس از تصویب حقوق سال 99 هم‌چنان بحث‌ها برای تغییر این مقدار و افزایش حق مسکن صورت گرفت. این بحث‌ها تا خرداد نیز ادامه داشت که در نهایت در جلسه‌ای که در تاریخ 17 خرداد 99 برگزار شد تغییراتی در حقوق کارگران و هم‌چنین حق مسکن کارگران اعمال شد.

در جلسه 17 خرداد 99 که با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت و نمایندگان کارفرمایی و کارگری برگزار شد پس از بحث‌های فراوان در نهایت با افزایش 200 هزار تومانی حق مسکن موافقت شد و به تصویب رسید.

مصوبات جلسه 17 خرداد 99 در خصوص افزایش حق مسکن کارگران

علاوه بر افزایش حق مسکن کارگران، در این جلسه به موضوعات دیگری هم رسیدگی شد. نماینده کارگران در این جلسه تلاش زیادی بر افزایش حقوق کارگران داشت که در نهایت سبب افزایش حق مسکن کارگران از 100 هزار تومان به 300 هزار تومان شد و هم‌چنین میزان پایه حقوق کارگران نیز افزایش یافت و به 26 درصد رسید.

از دیگر مصوبات این جلسه، کاهش 75 هزار تومانی پایه سنوات کارگران بود که در ازای این کاهش 5 درصد به پایه حقوق کارگران اضافه شد و در نهایت از 21 درصد به 26 درصد رسید.

به صورت کلی در سال 99 علاوه بر افزایش 26 درصدی پایه حقوق، افزایش نسبی در بعضی موارد دیگر نیز صورت گرفته است. به طور مثال حق خوار و بار کما فی السابق 400 هزار تومان باقی ماند، اما حق اولاد به 191 هزار تومان رسید. حق اولاد برای هر فرزند معادل 3 روز از حداقل دستمزد سال است.

با احتساب تمامی این موارد حداقل دریافتی یک کارگر بدون فرزند در سال جاری به 2 میلیون و 611 هزار تومان می‌رسد. با توجه به مصوبه 17 خرداد 99 از تیر ماه سال جاری 200 هزار تومان به حق مسکن و 78 هزار تومان نیز به پایه حقوق اضافه خواهد شد.

جدول حقوق و مزایای کارگران 99

در مقالات قبل و در خبر شماره  4444 جزئیات حقوق و مزایای کارگران و حق مسکن را در سال 99 میتوانید مشاهده ‌کنید.

جدول حق مسکن و حقوق مزایا کارگران 

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.