یکشنبه 10 مرداد 1400
Flowers
  • چهارشنبه 04 تیر 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4444
  • منبع : پایگاه خبری ملک هفت

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

خانه حقوق و داوری 89321100 فرم ثبت اطلاعات

افزایش 200 هزارتومانی حق مسکن99 کارگران به هیئت‌وزیران رفت

افزایش 200 هزارتومانی حق مسکن99 کارگران به هیئت‌وزیران رفت

وزرای عالی کار در جلسه عصر شنبه مورخ ۱۷ خردادماه ۱۳۹۹؛ کارگران در سال ۹۹ افزایش حقوق ۲۶ درصدی خواهند داشت. ۲۰۰ هزار تومان به حق مسکن 99 کارگران در سال جاری اضافه می‌شود.

200 هزار تومان افزایش حق مسکن کارگران

با توجه به شرایط کنونی حق مسکن 99 یکی از دغدغه‌های معیشتی قشر کارگر به‌حساب می‌آید. کارگران قشر بزرگی از جامعه را تشکیل می‌دهند که مشمولان قانون کار هستند. معیشت و زندگی آن‌ها باید بیشتر مورد توجه دولت قرار بگیرد. جامعه کارگری از قدرت خرید پایین و مشکل تأمین مسکن برخوردار است و همین سبب شده تا به لحاظ معیشتی در وضعیت مناسبی قرار نداشته باشند. از این رو باید شرایطی مهیا شود تا کارگران به رفاه نسبی دست یابند و بتوانند با اشتغال به یک کار با هشت ساعت در روز، امکانات لازم برای امرار و معاش خانواده خود را مهیا کنند. حق مسکن سال گذشته در ۸ ام اردیبهشت ۱۳۹۸ تصویب شد و طبق آن کمک‌هزینه مسکن ۹۸ کارگران از ۴۰ هزارتومانی در سال ۹۷ به ۱۰۰ هزارتومان در سال ۹۸ افزایش یافت. تاریخ اجرای حق مسکن ۹۸ از ابتدای سال تعیین‌شده بود. با افزایش تورم و شرایط سخت زندگی اعضای شورای عالی کار با تصویب افزایش ۲۰۰ هزارتومانی حق مسکن کارگران در سال 99 موافقت کردند.

 

درباره حق مسکن 99

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت، کارگران اصلی‌ترین پایه چرخ تولید در کشور هستند. حق مسکن سال ۹۸ کارگران مبلغ ۱۰۰ هزارتومان بود. میزان تورم و هزینه معیشتی کارگران امروز از دستمزد تعیین‌شده برای کارگران بیشتر است و کارگران را زیرخط فقر قرار داده که این موضوع در سال جهش تولید باعث نگرانی این قشر زحمت‌کش شده است. امسال نمایندگان کارگران حاضر در شورای عالی کار صورت‌جلسه افزایش مزد ۹۹ را امضا نکردند.

پس از تصویب حقوق ۹۹ گروه‌های کارگری از طرق مختلف من جمله شکایت در دیوان عدالت اداری به افزایش مزد ۹۹ معترض بوده‌اند.

طبق توافقات ضمنی که تاکنون بین اعضای شورای حقوق و دستمزد صورت گرفته، در راستای پرسش و پاسخ مبلغ حق مسکن 99 اعلام‌شده که احتمال افزایش 200 هزارتومانی، مبلغ حق مسکن 99 کارگران در سال جاری وجود دارد، اما تصمیم‌گیری نهایی باید در جلسه این شورا اتخاذ شود.

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت؛ شکور پورحسین عضو ناظر مجلس در شورای حقوق و دستمزد عضو ناظر مجلس در شورای حقوق  و دستمزد گفته است: با توجه به انتقاداتی که به نحوه تعیین حقوق کارگران در شورای حقوق و دستمزد وجود دارد، بنا شده تا حقوق، دوباره مورد بازنگری قرار گیرد. این تصمیم برای بهبود وضع معیشتی کارگران گرفته شده که امیدواریم تا حدی بتواند شکاف موجود بین حقوق کارگران و تورم موجود را پُر کند.

در هر مصوبه زمان اجرایی شدن آن نیز مشخص می‌شود. در مصوبه حق مسکن ۹۹ نیز زمانی اجرایی شدن حق مسکن سال جدید مشخص خواهد شد و طبق آن کارفرمایان مکلف هستند از تاریخ تعیین‌شده در مصوبه حق مسکن ۹۹ با مبلغ جدید پرداخت نمایند.

شورای عالی کار حداقل تغییرات دستمزد کارگران در سال ۹۹ را طبق قانون کار ۶۱۱۸۰۹ ریال تعیین کرد که حداقل مزد ۹۹ نسبت به ۹۸ به میزان ۲۱ درصد افزایش یافت. سایر سطوح مزدی نیز به میزان ۱۵ درصد به علاوه روزانه مبلغ ۳۰۳۳۸ ریال افزایش یافتند. قریب به یقین زمان اجرایی شدن حق مسکن سال جاری از ابتدای سال ۹۹ خواهد بود. در چنین شرایطی کارفرمایانی که حق مسکن را ماهانه یک میلیون ریال پرداخت کرده‌اند مکلف خواهند بود مابه‌التفاوت حق مسکن ماه‌های گذشته را نیز پرداخت نمایند.

در جلسه 17 خرداد 1399 شورای عالی کار، افزایش پایه حقوق کارگران به ۲۶ درصد رسید و افزایش ۲۰۰ هزارتومانی حق مسکن 99 به هیئت‌وزیران رفت.

بعد از تصویب در هیئت‌وزیران قابلیت اجرایی در فیش‌های حقوقی کارگران را خواهد داشت. از دیگر مصوبات این جلسه، کاهش ۷۵ هزارتومانی پایه سنواتی کارگران بود که به ازای آن ۵ درصد به پایه حقوق افزوده شد، یعنی کارگران حداقل بگیر در سال ۹۹ افزایش حقوق ۲۶ درصدی خواهند داشت.

بنابراین تعیین حداقل تغییرات پایه دستمزد کارگران سال ۹۹ و مزایای کارگری و همچنین افزایش سایر سطوح دستمزدی در شورای عالی کار، مقرر شد افزایش حق مسکن 99 کارگران بعداً اتفاق بیفتد؛بنابراین لازم است با پیشنهاد شورای عالی کار و تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور، به استناد ماده (۲) اصلاحی قانون راجع به طبقه‌بندی مشاغل و برقراری کمک‌هزینه مسکن کارگری -مصوب ۱۳۷۰- به تصویب هیئت‌وزیران برسد.

بیشتر بخوانید
زمزمه های اولیه افزایش دستمزد 99ساخت و ساز مسکن کارگران 99

جدول حق مسکن 99 و حقوق و دستمزد کارگران در سال جاری

در اطلاع بخشنامه دستمزد 99 را بر با مصوبه مورخه ۱۳۹۹/۰۱/۲۰ شورای عالی کار حداقل مزد کارگران در سال ۹۹ مبلغ ۶۱۱۸۰۹ ریال تعیین شد. طبق جدول زیر حقوق و دستمزد 99 کارگران پرداخت می‌شود:

جدول حقوق و حق مسکن کارگران 99 - افزایش حق مسکن - حقوق و دستمزد + جدول

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.