Flowers
یکشنبه 04 آبان 1399
شنبه 14 تیر 1399

افزایش مهاجرت به شهرهای بزرگ و تعداد مستأجران

افزایش مهاجرت به شهرهای بزرگ و تعداد مستأجران

دولت برای حمایت از مستأجران و اقشار کم‌درآمد اقداماتی را انجام داده است. یکی از این اقدامات طرح مسکن ملی است. این طرح که در راستای تأمین مسکن برای اقشار متوسط و کم‌درآمد طراحی شده است به کسانی تعلق می‌گیرد که از سال 84 تاکنون هیچ‌گونه مالکیتی نداشته و انتقال مالکیت نیز نداشته باشند

افزایش 30 درصدی نرخ اجاره بها مستاجران

آمارها نشان می‌دهد که نرخ اجاره‌بها از زمستان گذشته نرخ صعودی داشته و نزدیک به 30 درصد بالاتر رفته است؛ اما بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد افزایش نرخ اجاره‌بها بیش از این مقدار بوده و در حدود 50 درصد بوده است. این آمار فزاینده نشان از فشار مضاعف به اقشار کم‌درآمد است و باید توسط دولت کنترل و ساماندهی شود.

آمار دقیق تغییرات اجاره بها مستاجران در 4 سال اخیر در شهرهای بزرگ

به گزارش پایگاه خبری هفت ملک؛ بر اساس آمارهای منتشرشده از سال 85 تاکنون جمعیت شهرهای بزرگ افزایش پیدا کرده است که یکی از علل آن مهاجرت به‌سوی شهرهاست. این افراد معمولاً پس از مهاجرت به شهرهای بزرگ اجاره‌نشین می‌شوند که این امر باعث افزایش آمار مستأجران از سال 85 تاکنون شده و در حال حاضر حدود 30 درصد ساکنین شهرهای بزرگ اجاره‌نشین هستند. تعداد مستأجران از سال 85 تاکنون به بیش از 3 میلیون و 300 هزار نفر رسیده است.

همچنین از سال 85 تاکنون تعداد صاحب‌خانه‌ها از 11 میلیون خانوار به حدود 14 میلیون و 250 هزار خانوار رسیده است که رشد 30 درصدی را در این 10 سال داشته است. همچنین تعداد مستأجران از 3 میلیون و 981 هزار خانوار به 7 میلیون خانوار رسیده و شاهد رشد 80 درصدی در این زمینه بوده‌ایم.

این آمار نشان می‌دهد که در سال 85 تعداد 70 درصد خانواده‌ها صاحب‌خانه بوده‌اند، 25 درصد اجاره‌نشین و 5 درصد نیز در دیگر واحدها زندگی می‌کردند. در حال حاضر نیز تعداد خانواده‌هایی که صاحب ‌ملک شخصی هستند از 60 درصد کمتر شده و آمار مستأجران از 30 درصد فراتر رفته است. حدود 10 درصد خانواده‌ها نیز در سایر انواع خانه‌ها زندگی می‌کنند.

37 درصد ایرانیان مستاجرند!

اینکه سایر خانه‌ها شامل چه نوع خانه‌هایی می‌شوند چندان مشخص نیست اما به نظر می‌رسد آمار واقعی مسکن در کشور متفاوت بوده و نزدیک به 37 درصد خانواده‌ها مستأجرند. این آمار در تهران بسیار بالاتر بوده و نزدیک به 50 درصد خانواده‌ها مستأجرند.

افزایش روزافزون قیمت خانه در شهرهای بزرگ، پایین بوده نرخ ساخت‌وساز نسبت به افزایش جمعیت و تعداد زوج‌های جوان، تمایل جوانان برای داشتن خانه مستقل بعد از ازدواج، پایین بودن توان مردم برای خرید ملک، بالا رفتن قیمت مصالح و قیمت تمام‌شده ساخت همگی ازجمله عواملی هستند که باعث بالا رفتن آمار مستأجران در شهرهای بزرگ شده است.

مهاجرت به شهرهای بزرگ نیز بخشی از علل کمبود مسکن و نرخ بالای مستأجران در کلان‌شهرهاست. کمبود شغل و فشارهای اقتصادی باعث شده است که در سال‌های اخیر تعداد زیادی از افراد برای پیدا کردن شغل به شهرهای بزرگ بروند و ازآنجایی‌که اغلب توان خرید مسکن را ندارند به اجاره‌نشینی روی آورده‌اند.

از طرفی بسیاری از خانوارهای ایرانی تمایل دارند که در خانه‌های ملکی سکونت داشته باشند اما ازآنجایی‌که زوج‌های جوان توان خرید خانه‌های ملکی را ندارند وارد بخش اجاره‌نشینی شده و آمار مستأجران روزبه‌روز بالاتر می‌رود.

افزایش نجومی اجاره ‌بها در کلان شهر تهران

آمارها نشان می‌دهد که نرخ اجاره‌بها از زمستان گذشته نرخ صعودی داشته و نزدیک به 30 درصد بالاتر رفته است؛ اما بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد افزایش نرخ اجاره‌بها بیش از این مقدار بوده و در حدود 50 درصد بوده است. این آمار فزاینده نشان از فشار مضاعف به اقشار کم‌درآمد است و باید توسط دولت کنترل و ساماندهی شود.

از سوی دیگر آمار و ارقام نشان می‌دهد که از سال 96 تاکنون میزان اجاره‌بها نزدیک به 16 تا 30 درصد افزایش داشته است که بیشترین میزان مربوط به زمستان سال گذشته تاکنون است. برای خانواده‌هایی که تمدید قرارداد داشته‌اند در بهار سال گذشته نزدیک به 17 درصد، در تابستان 26 درصد، پاییز 25 درصد و زمستان با روندی کاهشی به 21 درصد افزایش رسیده است؛ اما در سال 98 از ابتدا تا پایان سال میزان اجاره‌بها کاملاً افزایشی بوده و در بهار و تابستان با 27 درصد و در پاییز و زمستان نزدیک به 31 درصد افزایش داشته است.

طرح‌های حمایتی دولت برای مستأجران و خانه‌دار شدن اقشار متوسط

در همین راستا دولت برای حمایت از مستأجران و اقشار کم‌درآمد اقداماتی را انجام داده است. یکی از این اقدامات طرح مسکن ملی است. این طرح که در راستای تأمین مسکن برای اقشار متوسط و کم‌درآمد طراحی شده است به کسانی تعلق می‌گیرد که از سال 84 تاکنون هیچ‌گونه مالکیتی نداشته و انتقال مالکیت نیز نداشته باشند. همچنین افرادی واجد شرایط هستند که هیچ‌گونه زمین یا مسکن دولتی را دریافت نکرده باشند. این مسکن که قرار است به‌زودی مراحل ساخت آن آغاز شود از طریق تسهیلات بانکی و همچنین آورده متقاضیان تأمین هزینه خواهد شد.

ثبت نام زنان سرپرست خانوار  برای کمک هزینه اجاره خانه

زنان سرپرست خانوار و تمامی افراد بالای 18 سال می‌توانند در این طرح شرکت و نام‌نویسی کنند. همچنین زوجین می‌تواند به‌صورت دونفره در این طرح ثبت‌نام کرده و وام مسکن را به‌صورت دونفره دریافت کنند.

بیشتر بخوانید
جزئیات ثبت نام مسکن ملی برای زنان سرپرست خانوار

همچنین با مصوبه دولت میزان اجاره‌بها در سال 99 از میزان مشخصی بالاتر نخواهد رفت. به‌این‌ترتیب میزان اجاره‌بها در شهر تهران به میزان 15 درصد، در شهرهای بزرگ و کلان‌شهرها به میزان 10 درصد افزایش خواهد یافت. طرح دیگری که دولت با جدیت به دنبال اجرای آن است طرح مالیات بر خانه‌های خالی با اولویت شهرهای بزرگ ازجمله تهران است. بدین ترتیب خانه‌هایی که تا پایان شهریور اجاره داده نشوند مشمول مالیات شده و مالکان آن‌ها باید مالیات بدهند. سامانه جمع‌آوری اطلاعات مالکان با همکاری سازمان ثبت‌اسناد در حال شکل‌گیری است و اطلاعات مالکان به‌زودی بر روی این سامانه بارگذاری خواهد شد. امید است با اجرای این طرح‌ها گامی هرچند کوچک در جهت خانه‌دار شدن اقشار کم‌درآمد و حمایت از مستأجران برداشته شود.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.