یکشنبه 10 مرداد 1400
Flowers
  • سه شنبه 28 مرداد 1399
  • دسته‌بندی:
  • شاخص ملکی
  • کد خبر: 4549
  • منبع : پایگاه خبری ملک هفت

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

خانه حقوق و داوری 89321100 فرم ثبت اطلاعات

پیش بینی دلار 50 هزار تومانی توسط رسانه ها چقدر صحت دارد؟

پیش بینی دلار 50 هزار تومانی توسط رسانه ها چقدر صحت دارد؟

علی ربیعی،دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری و سخنگوی دولت از اینکه برخی رسانه ها پیش بینی ناصحیح دلار 50 هزار تومانی را منتشر کرده اند انتقاد کردو افزود:

انتشار چنین تیترهایی هیچ مشکلی را از کشور حل نمی کند.

وی افزود:

موضوع ساماندهی بازار ارز در جلسه سران سه قوه مورد بررسی قرار گرفته و تمهیداتی برای کنترل این بازار اندیشیده شده است.

پیش بینی 8 میلیارد دلار برای تهیه کالاهای اساسی در سال 1399

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری اظهار داشت که در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور سران سه قوه، دیدگاه ها و نقطه نظرات رؤسای کمیسیون های اقتصادی و برنامه و بودجه مجلس مورد بررسی قرار گرفته است.

وی افزود با اینکه تهیه ارز از وظایف دولت محسوب می شود، وزیران اقتصادی نیز بنا به دعوت، در مجلس حضور می یابند.

سخنگوی دولت با اشاره به تعاملات دولت و مجلس برای تهیه ارز مورد نیاز واردات کالاهای اساسی اعلام کرد که دولت نیاز ارزی برای تهیه کالاهای اساسی را 8 میلیارد دلار پیش بینی کرده است.

وی خاطرنشان کرد، در حال حاضر، اولویت بانک مرکزی تهیه ارز و تخصیص آن به کالاهای اساسی می باشد.

 

عدم ایجاد کمیته تعامل دولت و مجلس

به گفته ربیعی، دولت برای تنظیم روابط خود با قوا و ایجاد هم افزایی، کمیته هایی تشکیل می دهد و وزارتخانه های مختلف لوایح پیشنهاد شده را در این کمیته ها مورد بررسی قرار می دهند تا اولویت ها مشخص شود.

اما در زمینه ایجاد کمیته برای تعامل دولت و مجلس فعلا تمهیداتی در نظر گرفته نشده است.

البته ستاد اقتصاد مقاومتی که مسئولیت آن با معاون اول رئیس جمهوری می باشد و نمایندگان قوا در جلسات آن حضور دارند فعال بوده و به کار خود ادامه می دهد.

همچنین جلسات ستاد مبارزه با فساد نیز کماکان برگزار می شود.

وی خاطرنشان کرد که جلساتی برای تعامل بیشتر دولت و مجلس ترتیب داده شده و با برنامه ریزی هایی که صورت گرفته و رعایت چهارچوب هایی که رهبر معظم انقلاب یادآور شده اند، تعامل میان دولت و مجلس رو به بهبود خواهد بود.

وی در خصوص مقصر شمردن دولت در شیوع مجدد کرونا توضیح داد که دولت هیچ گاه اعلام نکرده که وضعیت عادی است. به عبارت دیگر عدم تعطیلی به معنای عادی بودن شرایط نیست.

دولت بر این باور است که تعطیلی در شرایطی باید صورت گیرد که وضعیت قرمز باشد؛ همان گونه که مشاهده شد اقتصادهای بزرگ دنیا نیز در پی شیوع ویروس کرونا با مشکلات جدی مواجه شدند.

وی افزود با توجه به اینکه دورنمایی برای کرونا وجود ندارد بهتر است به جای تأکید بر دوگانه تعطیلی-عادی سازی، اصول مقابله با کرونا را آموزش داده و رعایت کنیم.

 

چالش های ارزی در ایران

 

رهایی از وابستگی به نفت با تکیه بر تولید داخلی

به باور سخنگوی دولت، در شرایط تحریم که چاره ای جز برنامه ریزی برای اقتصاد بدون نفت نداریم، تنها برگ برنده افزایش تولید داخلی و حمایت از صادرکنندگان قوی می باشد.

وی افزود اگرچه برخی صادرکنندگان بدعهدی کرده و ارز حاصل از صادرات نفت را تحویل نداده اند؛ اما این امر دلیلی برای زیر سؤال بردن صادرکنندگان نیست.

بسیاری از صادرکنندگان افراد خوشنام و دلسوز هستند. به عقیده وی، صادرکنندگان در شرایط فعلی کشور در خط مقدم مبارزه اقتصادی هستند.

بیشتر بخوانیم 
نزولی شدن شاخص بورس با لغو عرضه دارا دوم

ربیعی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد که همواره با 70 تا 80 میلیارد دلار درآمد ارزی نفتی پاسخگوی نیازهای کشور بوده ایم و محدودیتی برای افزایش صادرات نداشته ایم اما امروز تحریم محدودیت ایجاد کرده است.

البته با توجه به تصمیم هایی که در خصوص تهیه ارز مورد نیاز کارخانه ها گرفته شده است، تولید داخلی افزایش یافته و در پی آن، افزایش صادرات نیز، خواهیم داشت.

گمرک ایران نیز از صادرکنندگان تعهد دریافت ارز را گرفته است.

با این وجود، مهلت برگشت ارز صادراتی 4 ماه تعیین شده است و برای افرادی که ارز را سه ماهه ارائه دهند 10 درصد معافیت بازگشت ارز در نظر گرفته شده است.

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری، ابراز امیدواری کرد که با توجه به باز شدن مرزها و افزایش صادرات، گشایش های خوبی در زمینه تأمین ارز مورد نیاز ایجاد شود.

 

 

پیش بینی دلار 50 هزار تومانی توسط رسانه ها

سخنگوی دولت از اینکه برخی رسانه ها با انتشار پیش بینی ناصحیح دلار 50 هزار تومانی به آشفتگی بازار ارز دامن می زنند انتقاد کرد و افزود، چالش های ارزی با برخی کشورها حل شده و بخشی از این ارزها در حال بازگردانی به کشور می باشد.

وی تصریح کرد به زودی عرضه ارز در بازار افزایش خواهد یافت اما این به معنی افزایش عرضه در بازار فردوسی نیست؛ بلکه افزایش عرضه ارز تنها جهت تهیه کالاهای اساسی و مواد اولیه است.

سخنگوی دولت اظهار داشت که در جلسه ای که با حضور سران سه قوه تشکیل شد تصمیم گرفته شد که قوه قضاییه در این موضوع ورود پیدا کند و دولت نیز راهکارهایی برای کنترل بازار در نظر گرفته است.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.