چهارشنبه 13 اسفند 1399
Flowers
  • دوشنبه 03 شهریور 1399
  • دسته‌بندی:
  • شاخص ملکی
  • کد خبر: 4563
  • منبع : پایگاه خبری ملک هفت

راه اندازی سامانه ثبت معاملات طلا تا پایان سال و تاثیر آن بر مسکن

راه اندازی سامانه ثبت معاملات طلا تا پایان سال و تاثیر آن بر مسکن

به گفته رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، سامانه جدید نظارت بر معاملات طلا طراحی شده و تا پایان سال، مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

با به کارگیری این سامانه، از خرید و فروش غیر رسمی، زیرزمینی و پولشویی در این بازار، جلوگیری خواهد شد و با سیستمی شدن معاملات، شفافیت به این بازار باز خواهد گشت.

مشکلات صنف طلا و جواهر در شرایط کنونی

به نقل از رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، شیوع ویروس کرونا تأثیری منفی بر فعالیت واحدهای این صنف داشته و با ایجاد رکود در بازار طلا، درآمد فعالان این عرصه را به شدت کاهش داده است. در حال حاضر، خواسته­ این صنف، حمایت دولت در خصوص بخشش مالیات­ها و جریمه­ها و اعطای معافیت­های مالیاتی می­باشد.

همچنین لازم است که بانک­ها و مؤسسات مالی و اعتباری با فعالان این صنف همکاری کرده و تا زمان بازگشت رونق به این بازار، از برگشت دادن چک­هایی که در دوران شیوع این بیماری صادر شده­اند خودداری کنند.

وی اظهار داشت: برخلاف باور عموم، نوسان­ها و افزایش قیمت طلا مزیتی برای این صنعت نیست؛ چرا که با کاهش تقاضا و ایجاد رکود در بازار، درآمد شاغلین این صنعت به مخاطره می افتد.

 

منع ورود مردم به بازار طلای آب شده

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ضمن تأکید بر اینکه طلای آب شده جزو مواد مصرفی تولید می باشد، خرید و فروش آن هیچ ارزش افزوده­ای برای کشور ندارد و باید در چرخه تولید و ساخت مصنوعات طلا مورد استفاده قرار گیرد، از مردم خواست که با اطلاعات کم و به دلیل وجود زیان احتمالی به این بازار وارد نشوند.

بنابراین افرادی که قصد دارند پول خود را به سرمایه تبدیل کنند بهتر است که طلا را با فاکتور رسمی خریداری نمایند که عیار آن هم مشخص باشد.

 

معاملات سکه در بورس

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران اشاره داشت به اینکه، عرضه سکه در بورس از 12 سال پیش که زمان شروع این معاملات آتی بوده تا سال گذشته که این معاملات تحت تأثیر بازار فیزیکی بوده مورد حمایت اتحادیه بوده است.

اما اخیراً اوراق سپرده کالا در بورس راه اندازی شده است که به علت اختلاف قیمت زیاد با بازار فیزیکی، تقاضای سکه را افزایش داده و به تبع آن، موجب افزایش قیمت آن شده است.

وی خاطر نشان کرد: که معاملات سکه در بورس، در صورتی می­تواند رونق بگیرد که روندی منطقی داشته باشد و متولیان بازار سرمایه نیز از این بازار بیش­تر حمایت کنند.

اگر تفاوت بین قیمت سکه در بازار بورس با بازار فیزیکی منطقی باشد، استقبال از معاملات سکه در بورس بیشتر خواهند شد.

وی با اشاره به متوقف شدن عرضه سکه در بورس کالا، اظهار داشت که این اقدام در دراز مدت نتیجه مثبتی خواهد داشت.

وی افزود، اگر قرار باشد دوباره عرضه سکه در بورس انجام شود، باید این اقدام مورد ارزیابی و کارشناسی قرار گیرد و از اجرای تصمیمات شتابزده خودداری گردد.

 

سامانه ثبت معاملات طلا و امکان خرید و فروش آنلاین

متاسفانه در حال حاضر بسیاری از افراد اقدام به خرید طلا از بازارهای کاذب و غیر قانونی می­کنند که به هیچ عنوان مورد تأیید اتحادیه طلا و جواهر کشور نیست؛ و بعضاً مورد سوء استفاده افراد سودجو قرار گرفته و طلای تقلبی یا با عیار پایین دریافت نموده­اند.

 بنابر گفته­ رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران: این اتحادیه، اقدام به طراحی سامانه ای برای ساماندهی به معاملات نموده است.

به طوری که، پس از راه اندازی آن، تمام معاملات حضوری و غیر حضوری (آنلاین) در این بازار ثبت سیستمی می شود.

این اقدام با هدف ایجاد شفافیت در خرید و فروش و نیز مقابله با پولشویی و معاملات زیرزمینی صورت گرفته است.

 در کنار این سامانه، اپلیکیشنی برای معاملات آنلاین طراحی شده است و افرادی که قصد خرید یا فروش طلا را به صورت آنلاین دارند، تنها از طریق این اپلیکیشن می توانند، معاملات خود را انجام دهند.

 

بیشتر بخوانیم
لیست پرتال ها و سامانه های دولتی املاک و مستغلات

 

 

پیامد به کارگیری سامانه ثبت معاملات طلا

با رصد کردن و ثبت سیستمی معاملات، می­توان با سفته بازی و سوداگری در این بازار، مبارزه نمود.

به کارگیری این سامانه، احتمال سوء استفاده­ و مشکلاتی نظیر، عرضه طلای بی کیفیت و تقلبی و همچنین پولشویی را بسیار کاهش می­دهد.

 لازم به ذکر است که تمامی اطلاعات مورد نیاز مردم در سایت اتحادیه طلا و جواهر به نشانی http://www.estjt.ir/موجود است و تا پایان سال جاری نیز، از سامانه و اپلیکیشن نظارت بر معاملات طلا بهره برداری خواهد شد.

از آن پس، تمامی معاملات فضای مجازی، مورد رصد و نظارت بازرس­های اتحادیه قرار خواهد گرفت و متخلفان شناسایی خواهند شد.

 قوه قضاییه و سایر سازمان­های نظارتی نیز با متخلفان برخورد خواهند نمود.

 با این اقدامات، امنیت روانی در جامعه، هم برای فعالان صنف طلا و جواهر و هم برای خریداران و مصرف کنندگان افزایش خواهد یافت.

 

تاثیر بازار طلا و ارز بر مسکن

تاثیر راه اندازی سامانه معاملات طلا بر بازار مسکن

با راه اندازی این سامانه، مردم به خوبی از بازار طلا و ارز با خبر خواهند شد، در این صورت تصمیم گیری برای سرمایه گذاری آسانتر میشود.

در این وضعیت، با کاهش نرخ طلا و ارز، امکان اینکه مردم طلا و ارز خود را فروخته و وارد بازار مسکن کنند افزایش می یابد.

همچنین امکان اینکه شوق مردم نسبت به معاملات طلا و ارز افزایش یافته و معاملات ملکی از رونق بیوفتد هم وجود دارد.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.