جمعه 17 اردیبهشت 1400
Flowers
  • سه شنبه 03 فروردین 1400
  • دسته‌بندی:
  • شاخص ملکی
  • کد خبر: 5021
  • منبع : دنیای اقتصاد

جزئیات طرح عرضه مسکن در بورس کالا

جزئیات طرح عرضه مسکن در بورس کالا

با عرضه یک واحد تجاری در شهر جدید پردیس در بازار بورس کالا، سرانجام چراغ معاملات ملک در بورس کالا روشن شد. همچنین دارایی ها و املاک 19 شرکت عمران شهرهای جدید از سوی شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید به زودی در بورس کالا عرضه خواهد شد. بانک اقتصاد نوین و شرکت شهر جدید هشتگرد نیز برای برخی املاک خود درخواست پذیرش داده اند.

عرضه اولین ملک از اموال غیرمنقول دولت در بورس کالا

مطابق با ماده های 16 و 17 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، بانک ها و مؤسسات اعتباری مکلف هستند که بخشی از اموال منقول، غیرمنقول و سرقفلی که به آن ها تعلق دارد و بنا به تشخیص بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار مازاد تلقی شده در بورس کالا عرضه نمایند.

همسو با این مسئله، جواد فلاح مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالا در آخرین هفته مرداد ماه از آغاز عرضه اولین ملک از اموال غیرمنقول دولت در بورس کالا خبر داد.

به گفته وی ملک مورد نظر، یک واحد تجاری با قیمت 10 میلیارد و 639 میلیون ریال بوده که توسط شرکت عمران شهر جدید پردیس در بازار فرعی بورس کالا عرضه شده است. نحوه فروش این ملک به صورت 30 درصد نقد و 70 درصد اقساط می باشد که مدت زمان پرداخت اقساط آن 48 ماه می باشد.

عرضه مسکن در بورس کالا

کارشناسان معتقدند که عرضه نخستین ملک در بورس کالا می تواند آغازی برای داد و ستدهای بیش تر در این بازار باشد؛ به دلیل آنکه املاک مازاد بسیاری در تملک بانک ها و سایر نهادهای دولتی است و امکان عرضه آن ها در بازار بورس کالا وجود دارد.

به تازگی خبرهایی مبنی بر امکان عرضه دارایی ها و املاک 19 شرکت عمران شهرهای جدید از سوی شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید شنیده می شود.

اخیراً نیز 2 واحد تجاری مسکونی و یک قطعه زمین از سوی بانک اقتصاد نوین در بازار فرعی بورس کالا عرضه شده که مورد پذیرش قرار گرفته است.

به گفته فلاح، بانک اقتصاد نوین و شرکت شهر جدید هشتگرد نیز برای برخی املاک خود درخواست پذیرش داده اند.

بیشتر بخوانید
معرفی 7 شاخص مسکن اساسی در بازار

پیش فروش مسکن در بورس کالا

فلاح همچنین از پیش فروش مسکن در بورس کالا از طریق انتشار اوراق سلف موازی استاندارد خبر داد و تأکید داشت که از منافع بازار سرمایه برای تأمین مالی ساخت مسکن استفاده خواهد شد.

وی افزود: امید نامه اوراق سلف موازی استاندارد به بورس کالا تحویل داده شده است؛ عرضه این اوراق به افراد این امکان را می دهد تا برای پیش خرید مسکن به صورت متری اقدام نمایند.

وی خاطر نشان کرد که در زمان سررسید واحدهای صندوق، افراد می توانند به این واحدها دست پیدا کنند، همچنین در صورت تمایل می توانند پیش از زمان سررسید، اوراق مورد نظر را به فروش برسانند.

نظر مخالفان راه اندازی بورس مسکن

حسام عقبایی، نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با عرضه املاک در بورس مخالف بوده و بر این باور است که باید مسکن را از بازار سرمایه خارج کرد تا از حالت کالای سرمایه ای به کالای مصرفی تغییر یابد.

وی چنین استدلال می کند که عرضه مسکن در بورس موجب جذب سرمایه گذارها به این بازار می شود؛ به اعتقاد وی بورس محلی برای بازی کردن با سرمایه برای افزایش آن است.

وی با تأکید بر اینکه مسکن کالایی همگن نیست و قابلیت عرضه در بورس را ندارد افزود: پیامد عرضه مسکن در بورس تنها افزایش قیمت می باشد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز از مخالفان عرضه مسکن در بورس است و معتقد است که به جای عرضه مسکن در بورس که موجب افزایش قیمت می گردد بهتر است زمین های دولتی به انبوه سازان واگذار شود تا با افزایش ساخت و ساز و عرضه مسکن، شاهد کاهش قیمت ها باشیم.

وی افزود: در مجلس برنامه هایی برای عرضه زمین های دولتی به مردم در قالب طرح دو فوریتی در دستور کار قرار دارد تا از افزایش قیمت مسکن جلوگیری شود.

نظر موافقان راه اندازی بورس مسکن

حسین سلاح ورزی نماینده اتاق بازرگانی در شورای عالی بورس بر این باور است عرضه مسکن در بورس راهکاری برای تأمین مالی و افزایش تولید مسکن با قیمت تمام شده  مناسب می باشد.

وی اظهار داشت که راه اندازی بورس املاک و مستغلات کارکردهای گوناگونی دارد و تنها به بورس مسکن محدود نمی شود. به گفته وی، با اجرایی شدن این طرح می توان از صندوق پروژه ها برای تأمین بودجه تکمیل طرح های نیمه تمام دولت استفاده کرد؛ افزون بر این، مردم نیز امکان پیش خرید مسکن در بستری شفاف را خواهند داشت.

وی خاطر نشان کرد که انبوه سازان قرار است طرح های متعددی را افتتاح کنند سپس با استفاده از فروش متری مسکن، به صورت شفاف تأمین مالی شوند. به اعتقاد وی، با این روش بازار مسکن می تواند به تعادل برسد.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.