چهارشنبه 29 اردیبهشت 1400
Flowers
  • سه شنبه 06 آبان 1399
  • دسته‌بندی:
  • شاخص ملکی
  • کد خبر: 4691
  • منبع : مشرق نیوز

جزئیات جدید از عرضه مسکن در بورس

جزئیات جدید از عرضه مسکن در بورس

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت؛ عرضه و فروش املاک مازاد و تأمین مالی پروژه‌های ساخت‌وساز از طریق بورس و انتشار اوراق سلف استاندارد ازجمله روش‌هایی است که این روزها از سوی کارشناسان برای سامان دادن به بازار آشفته مسکن پیشنهاد می‌شود.

دولت نیز با جدیت اجرای این طرح‌ها را در ماه‌های گذشته پیگیری کرد تا اینکه با اجرای این طرح شاهد عرضه مسکن مازاد دولت در بورس بودیم.

دو ابزار عرضه مسکن در بورس کالا 

فروش املاک مازاد دولت قبلاً از طریق مزایده انجام می‌شد که شفافیت کمتری داشت اما با عرضه مسکن در بورس کالا شفافیت این معاملات در سایه بورس بیشتر خواهد شد یکی دیگر از راه کارهای بورس برای بازار مسکن تامین ملی پروژه های ساخت و ساز است که نیاز به طی کردن مراحل قانونی و فقهی داشت.

با طی شدن این روند و بررسی تمام ابعاد با انتشار اوراق سلف در بورس کالا، این روش نیز مورداستفاده قرار خواهد گرفت. بورس کالا روشی است که باعث می شود بازار املاک و مستغلات در بورس رونق بگیرد و روش های قدیمی اجرای مزایده کنار گذاشته شود.

در جلسات مختلف با مدیران بانک ها، سازمان ها و ... دولت و متولیان این امر به دنبال فرهنگ سازی و بیان مزایای این طرح هستند تا بتوانند این طرح را در کشور جا بیندازند.

طرح دیگر دولت اجرای انتشار اوراق سلف مسکن یا طرح فروش متری است که مراحل مختلف را طی کرده است و به‌زودی در بورس به اجرا درمی‌آید.

در این طرح پروژه‌های مسکن دولتی و مشخص‌شده از سوی سازندگان از طریق عرضه مسکن در بورس با قیمت مشخص انجام می شود تا متقاضیان بتوانند هر مترمربع یا کمتر را خریداری کنند.

میزان استقبال از بازار املاک و مستغلات بورس کالا

اما سؤالی که پیش می‌آید این است که میزان استقبال از این طرح چگونه خواهد بود.

طی هفته‌های گذشته چندین ملک از طریق عرضه مسکن در بورس انجام شد اما باید دید بورس کالا و فروش متری مسکن تا چه اندازه مورد استقبال سرمایه گذران قرار خواهد گرفت.

ازآنجایی‌که بورس کالا برای عرضه و فروش املاک مازاد بانک ها راه‌اندازی شده است، این سازمان در پی مذاکره و فروش املاک مازاد سازمان ها و بانک ها است.

سازمان بورس در حال حاضر با چند بانک در حال مذاکره است تا آن‌ها را با روش جدید عرضه مسکن در بورس آشنا کند. مذاکرات با دیگر بانک ها نیز در آینده نزدیک انجام خواهد شد.

این فرایند نیز بسیار زمان‌بر است زیرا نیاز به مذاکرات متعدد با هیئت‌مدیره بانک و مقامات ارشد دارد تا این روش را جایگزین روش های سنتی خود کنند.

از دیگر اهداف بورس کالا عرضه شرکت عمران شهرهای جدید است. هم‌اکنون مذاکرات اولیه با شرکت‌های مختلف شهرهای جدید انجام شده است و در هفته گذشته نیز 7 ملک از شهر جدید هشتگرد به بورس کالا عرضه شده است.

از شهر جدید سهند نیز پذیرش انجام شده است و 20 ملک از این شهر نیز مراحل پذیرش و امید نامه را سپری می‌کند. برای اینکه این بازار نوپا رونق بگیرد نیاز به زمان دارد و با آشنایی تدریجی سازمان ها و دیگر ادارات عرضه‌های بیشتر از املاک صورت خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید
تاثیر قیمت سهام بورس بر قیمت مسکن

روش های رونق تقاضا از بازار املاک و مستغلات

افراد جامعه برای خرید ملک به دفاتر املاک و بنگاه‌ها مراجعه کرده و عده‌ای هم برای خرید از طریق مزایده اقدام می‌کنند. اکنون‌که بازار بورس کالا به‌عنوان یک ابزار جدید در اختیار عموم مردم قرار گرفته است، باید به مردم معرفی شود تا با فرهنگ سازی و آشنایی با ابعاد مختلف این روش‌ها، به‌آرامی جای خود را در بین مردم پیدا کند.

در سال جاری تعداد زیادی از مردم به سمت بازار سرمایه آمده و با آن آشنا شدند. آزادسازی سهام عدالت ازجمله برنامه‌هایی بود که باعث این امر شد.

بسیاری از مردم نیز در پی شناخت این بازار و مکانیسم‌های آن هستند؛ بنابراین زمینه آشنایی مردم با بورس کالا بیشتر از گذشته وجود دارد و با آشنایی مردم با این مقوله می‌تواند زمینه رونق آن را فراهم کرد.

جزئیات طرح فروش متری مسکن در سوی بورس کالا 

طرح انتشار اوراق سلف استاندارد موازی برای تامین مالی پروژه های مسکن از طرف بورس کالا مطرح شد که با عنوان طرح فروش متری مسکن در رسانه‌ها به مردم معرفی شده است.

مرحله اول آن کسب اجازه فقهی برای اجرای این طرح بود که با برگزاری جلسات متعدد این اجازه کسب شد.

در طرح فروش متری سازنده اوراق ساخت یک پروژه را در سازمان بورس به فروش می‌رساند. متقاضیان می‌توانند این اوراق را به‌صورت متری و یا کمتر خریداری کنند.

سازنده با پول حاصل از فروش اوراق ملک را ساخته و در موعد مقرر تحویل می‌دهد. در سررسید پروژه میزان تملک هر فرد مشخص می شود.

کسانی که میزان کافی از اوراق را خریداری کرده‌اند می‌توانند واحد موردنظر خود را انتخاب کنند؛ اما کسانی که تعداد کمتری اوراق دارند می‌توانند طبق قرارداد فروش، اوراق خود را به قیمت تعیین‌شده به فروش برسانند.

در روش بعدی این اختیار برای صاحبان اوراق وجود دارد که اوراق را به‌صورت نقدی و به قیمت روز به فروش برسانند. درروش سوم واحدهای باقی‌مانده از طریق عرضه مسکن در بورس کالا عرضه می شود و به هر قیمتی که به فروش رسید، بهای اوراق به دارندگان تعلق می‌گیرد.

 شرکت درخواست کننده تامین مالی ساخت مسکن در بورس کالا

اولین شرکتی که برای انتشار اوراق درخواست داده است شرکت عمران پردیس است. با طی شدن فرایند پذیرش در بورس، اوراق مربوط به این شرکت در بورس کالا منتشر خواهد شد.

برای ضمانت اجرا نیز شرکت مربوطه باید ضمانت‌های کافی را به بورس عرضه کند تا در فرایند اجرا مشکلی پیش نیاید.

سوالات متداول

  • فرایند عرضه مسکن در بورس کالا چگونه است؟

در این روش که مراحل ابتدایی خود را طی می‌کند برخی از املاک مازاد سازمان ها و بانک ها از طریق بورس کالا به فروش خواهد رسید. این روش که جایگزین روش سنتی مزایده است می‌تواند باعث شفافیت در فروش این املاک شود.

  • فروش متری مسکن چیست؟

این روش درواقع پیش‌فروش مسکن است که مزیت آن امکان خرید مسکن به‌صورت متری است.

دارندگان اوراق سلف استاندارد موازی یا پیش‌فروش متری مسکن به چند طریق می‌توانند این اوراق را به فروش برسانند؟ بعد از ساخت پروژه اگر فرد دارای تعداد اوراق کافی است می‌تواند یک آپارتمان را انتخاب واحد کند؛ اما اگر اوراق کافی برای مالکیت ندارد می‌تواند طبق قرارداد تعیین‌شده اوراق را در سررسید به فروش برساند.

  • آیا فروش اوراق متری مسکن در سررسید قابل‌فروش در تابلوی بورس است؟

اگر قرارداد فروش اوراق در سررسید تعیین نشده باشد با فروش املاک مازاد در زمان تعیین‌شده در تابلوی بورس کالا، اوراق به قیمت فروش املاک خریداری‌شده و پول افراد به آن‌ها بازگردانده می شود.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.