سه شنبه 25 خرداد 1400
Flowers

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

مرکز ایران داوری 89321100 فرم ثبت اطلاعات

وام نوسازی مسکن، 250 میلیون تومانی شد|شرایط اعطای تسهیلات نوسازی بافت فرسوده

وام نوسازی مسکن، 250 میلیون تومانی شد|شرایط اعطای تسهیلات نوسازی بافت فرسوده

سقف وام نوسازی مسکن که پیش از این کم ر از 200 میلیون تومان بود، از ابتدای بهار 99 به 250 میلیون تومان برای سازندگان حرفه ای انبوه ساز در تهران افزایش یافت.

به گفته مدیر امور اعتباری بانک مسکن، پیشرفت حداقل 20 درصدی پروژه ساختمانی، نداشتن چک برگشتی و بدهی معوق بانکی شرایط لازم برای دریافت تسهیلات نوسازی بافت فرسوده توسط انبوه سازان می باشد.

میزان تسهیلات نوسازی بافت فرسوده

همان طور که در بخش وام ملکی پایگاه خبری ملک هفت به آن اشاره شده است، سقف تسهیلات نوسازی مسکن پیش از این کمتر از 200 میلیون تومان بود اما در ابتدای بهار 99 افزایش سقف این تسهیلات به 250 میلیون تومان برای سازندگان حرفه ای انبوه ساز در تهران اعلام شد.

 سقف نوسازی بانک مسکن برای سایر کلانشهرها 230 میلیون تومان، برای شهرهای با جمعیت بیشتر از 200 هزار نفر 220 میلیون تومان و برای سایر شهرها 180 میلیون تومان اعلام شده است.

به گفته محمد حسن علمداری مدیر امور اعتباری بانک مسکن، این افزایش سقف وام نوسازی در پی انعقاد قرارداد عاملیت میان بانک مسکن و وزارت راه و شهرسازی صورت گرفته است.

کارنامه تسهیلات پرداخت شده

بنابر اظهارات علمداری، از ابتدای سال 98 تا نیمه مرداد ماه 99 حدود 13 هزار و 339 مورد تسهیلات بافت فرسوده با ارزش 8 میلیارد و 27 میلیون ریال به مرحله ثبت رسیده است که از این میزان، حدود 2 میلیارد و 152 میلیون ریال از منابع داخلی بانک و افزون بر 5 میلیارد و 854 میلیون ریال از قرارداد عاملیت تأمین اعتبار شده است.

شرایط اعطای تسهیلات نوسازی بافت فرسوده

به گفته مدیر امور اعتباری بانک مسکن، یکی از شرط های لازم برای دریافت تسهیلات نوسازی بافت فرسوده این است که پروژه ساختمانی مورد نظر حداقل 20 درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشد.

همچنین نداشتن چک برگشتی و بدهی معوق بانکی از دیگر شرایط لازم برای دریافت وام نوسازی بافت فرسوده توسط انبوه سازان می باشد.

بیشتر بخوانید 
افزایش 57 درصد از تسهیلات بافت فرسوده

مشکلات پیش روی نوسازی بافت فرسوده

ایرج رهبر نائب رئیس کانون انبوه سازان تهران، اظهار داشت که یکی از مهم ترین مشکلات پیش روی پروژه نوسازی بافت فرسوده این است که بخش گسترده ای از بافت فرسوده در تملک بخش خصوصی است؛ بنابراین ابتدا لازم است که برای ساکنان این بافت ها امکان سکونت دائم یا موقت فراهم شود سپس پروژه نوسازی اجرایی گردد.

به گفته روانشادنیا کارشناس اقتصاد مسکن، محدودیت بانک های عامل و وجود مشکلات فنی و حقوقی از موانع نوسازی بافت های فرسوده شهری است و به همین دلیل بخش اندکی از سازندگان از این تسهیلات استفاده می کنند.

ایرج رهبر افزود بر اساس برنامه ششم توسعه، لازم است که هر سال 10 درصد از بافت های فرسوده احیا گردد که متأسفانه به دلیل مشکلاتی که وجود دارد این امر تحقق پیدا نکرده است.

وی همچنین با اشاره به اینکه یکی از دلایل عدم پیشرفت به موقع طرح نوسازی بافت فرسوده تأمین نشدن منابع مالی است افزود: با توجه به تورم بخش مسکن به خصوص گرانی مصالح ساختمانی، تسهیلات 220 تا 250 میلیون تومانی نمی تواند خیلی مثمر ثمر و کمک کننده باشد.

پیشنهادهایی برای بهبود اجرای طرح نوسازی بافت فرسوده

ایرج رهبر بر این باور است که برای توسعه این طرح و افزایش استقبال از آن، لازم است که با داشتن برنامه ریزی دقیق از سوی مسئولان ذیربط موانع موجود بر سر راه انبوه سازان برداشته شود؛ به طوری که نوسازی برای مالکان و انبوه سازان توجیه و صرفه اقتصادی داشته باشد.

بنابر اظهارات روانشادنیا، برای حل مشکلات این طرح لازم است که نهادهایی مانند شهرداری و وزارت راه و شهرسازی با هماهنگی و تعامل اقدامات لازم را انجام دهند.

نائب رئیس کانون انبوه سازان تهران نیز بر این باور است که وام نوسازی مسکن، تنها یکی از تسهیلات ساخت مسکن بوده و مسئولان راه و شهرسازی و شهرداری ها با مطالعه و بررسی جامع تر می توانند طرح ها و تسهیلات بهتری ارائه دهند و برای ساکنان مناطق بافت فرسوده انگیزه ایجاد نمایند.

سایر تسهیلات مسکن برای توانمندسازی خانوارها

همان طور که اخبار مسکن در پایگاه خبری ملک هفت نشان می دهد، علاوه بر تسهیلات بافت فرسوده، طرح های دیگری نیز برای توانمندسازی خانوارها جهت تحقق آرزوی خانه دار شدن آن ها در دست اجرا می باشد.

از جمله این طرح ها می توان به طرح اقدام ملی مسکن، ارائه وام مسکن به بازنشستگان و ارائه وام مسکن به جوانان اشاره نمود.

اعطای تسهیلات نوسازی بافت فرسوده

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.