سه شنبه 12 اسفند 1399
Flowers

شرایط دریافت وام مسکن جوانان400 میلیون تومانی

شرایط دریافت وام مسکن جوانان400 میلیون تومانی

تسهیلات قابل پرداخت از محل حساب پس‌انداز مسکن جوانان در تهران با 60 درصد افزایش به 400 میلیون تومان رسید.

 این خبر که از سوی بانک مسکن منتشر شده است واکنش‌های زیادی را در پی داشته است.

وام مسکن جوانان ۴۰۰ میلیون تومان شد

با توجه به افزایش روزافزون قیمت مسکن در شهر تهران و دیگر کلان‌شهرها بانک مسکن در اقدامی میزان تسهیلات حساب پس‌انداز مسکن جوانان را افزایش داد. طبق این طرح از سال پانزدهم میزان تسهیلات پرداختی از سوی بانک با 60 درصد افزایش از 250 میلیون تومان به 400 میلیون تومان رسیده است.

این افزایش در شهرهای بزرگ دیگر نیز اعمال می‌شود و دیگر کلان‌شهرهای کشور ازجمله کرج، مشهد، تبریز، اصفهان، اهواز، قم، شیراز و کرمانشاه را نیز شامل می‌شود.

در این شهرها از سال پانزدهم میزان تسهیلات از 210 میلیون تومان به 330 میلیون تومان تغییر پیدا خواهد کرد. این مبلغ در شهرهای دیگر کشور از 184 میلیون تومان به 290 میلیون تومان رسیده است.

کسانی که حساب مسکن پس‌انداز جوانان دارند، برای برخورداری از سقف تسهیلات باید سپرده‌گذاری ماهانه آن‌ها بیش از سقف تعیین شده باشد.

بر اساس قانون جدید میزان سپرده‌گذاری ماهانه در سال اول تا پانزدهم برای دریافت سقف تسهیلات به افتتاح کنندگان حساب در سال 99 به ترتیب با مبالغ 65 هزار تومان شروع‌شده و درنهایت با افزایشی که هرساله اعمال می‌شود یعنی در حدود 10 درصد، به مبلغ 247 هزار تومان در سال پانزدهم می‌رسد.

متقاضیانی که قصد دارند زودتر و بین سال‌های 5 تا 15 سال سقف تسهیلات را دریافت کنند باید بیشتر از مبلغ تعیین شده به‌صورت ماهانه واریز کنند.

به‌عنوان‌مثال افرادی که قصد دارند در پایان سال پنجم مبلغ 210 میلیون تومان را دریافت کند باید در سال اول ماهانه 610 هزار تومان پرداخت کنند.

سقف اعطای وام مسکن جوانان از سوی بانک مسکن

طبق مصوبه جدید سقف تسهیلات اعطاشده از سوی بانک مسکن به ترتیب در شهر تهران، سایر شهرهای بزرگ و دیگر شهرها در پایان سال پنجم از 150، 110 و 84 میلیون تومان به ترتیب به 210، 150 و 100 میلیون تومان افزایش داشته است.

طبق قانون هر شخصی که به سن 18 سال رسیده باشد می‌تواند برای خود و کسانی که تحت سرپرستی وی قرار دارند حساب پس‌انداز مسکن جوانان افتتاح کند.

کسانی که این حساب را افتتاح می‌کنند می‌توانند مبلغ را به‌صورت یکجا و یا ماهانه پرداخت کنند. البته تعیین حداقل و یا حداکثر مبلغ بستگی به نوع طرح انتخاب متقاضی دارد.

برداشت از حساب پس‌انداز مسکن جوانان مجاز است؛ اما میزان برداشت باید به حدی باشد که باقی‌مانده حساب از حداقل تعیین شده توسط بانک کمتر نشود.

برای آگاهی از میزان و حداقل موجودی هرساله می‌توانید به وب‌سایت بانک مسکن و جداول مربوطه مراجعه کنید. سقف واریزی‌ها و میزان تسهیلات جدید در سال 99 در این سایت موجود است.

این تسهیلات که از محل حساب پس‌انداز مسکن جوانان پرداخت می‌شود برای ساخت، تکمیل و خرید واحدهای مسکونی ارائه می‌شود.

افرادی که به‌تازگی می‌خواهند اقدام به افتتاح حساب کنند می‌توانند از افزایش تسهیلات برخوردار شوند؛ بنابراین کسانی که از قبل حساب پس‌انداز مسکن داشته‌اند و شرایط و زمان افتتاح حساب آن‌ها مربوط به قبل باشد شامل این افزایش نخواهند بود.

تغییرات اعمال شده در شرایط وام مسکن جوانان

از ویژگی‌های جدید این تسهیلات افزایش سن ساختمان است و سن ساختمان در این طرح 25 سال در نظر گرفته‌شده است. درحالی‌که قبل از این سن ساختمان برای دریافت تسهیلات 20 سال بوده است. نرخ تسهیلات جدید 9 درصد و بازپرداخت آن 20 ساله خواهد بود.

این تسهیلات به دارنده حساب پرداخت می‌شود؛ والدینی که به نام فرزندان خود تسهیلات دریافت می‌کنند می‌توانند بعد از 5 سال مبلغ 250 میلیون تومان وام با نرخ 9 درصد بگیرند و واحد خریداری‌شده باید به نام صاحب حساب باشد.

بیشتر بخوانید 
وام خرید واحد مسکونی از محل حساب پس انداز مسکن جوانان

اقساط سنگین تسهیلات ۴۰۰ میلیونی مسکن بر دوش خانوارها

در این میان کارشناسان اقتصادی معتقدند که این وام اقساط سنگینی را به خانواده‌ها تحمیل می‌کند. ازاین‌رو عملاً زوج‌های جوان قادر به پرداخت اقساط سنگین این وام نیستند.

این در حالی است که با افزایش تورم میزان هزینه خانوارها افزایش داشته است. بسیاری این پیشنهاد را برای بانک مسکن در نظر گرفته‌اند که بانک با افزایش مدت‌زمان بازپرداخت این وام از سنگینی اقساط آن بکاهد.

بحث دیگری که از سوی کارشناسان مطرح شده است کاهش سود تسهیلات است که از سوی بانک 9 درصد تعیین شده است؛ اما ازآنجاکه میزان وام مسکن جوانان زیاد است همین میزان سود نیز زیاد بوده و باید کاهش یابد.

وزارت راه و شهرسازی همچنین باید بر روی ساخت مسکن تمرکز کند تا بتواند با ساخت مسکن مناسب عرضه و تقاضا را متعادل کرده و قیمت مسکن را کاهش داده و یا حداقل ثابت نگه دارد.

وام مسکن جوانان به 400 میلیون افزایش پیدا کرد اما با توجه به گران شدن بی‌حدوحصر قیمت مسکن در شهری مانند تهران افراد تنها قادر به خرید خانه ‌های کوچک خواهند بود.

با توجه به طولانی و سنگین بودن اقساط وام مسکن جوانان، معلوم نیست جوانان و خانه اولی‌ها چه زمانی بتوانند به خانه موردنظر و مناسب خود دست یابند.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.