چهارشنبه 29 اردیبهشت 1400
Flowers

شرایط و امکانات زندگی و تحصیل در یونان

شرایط و امکانات زندگی و تحصیل در یونان

کشور یونان مقصد بسیاری از مهاجران برای زندگی و تحصیل می باشد.

این کشور دارای دانشگاه های معتبر متعددی است که در تمام مقاطع تحصیلی اقدام به پذیرش دانشجو می نمایند. هزینه های زندگی در یونان به طور متوسط 08/55 درصد بیشتر از ایران می باشد.

با این حال، قیمت اجاره بهای مسکن در یونان به طور متوسط 60/24 درصد کمتر از ایران می باشد.

موقعیت جغرافیایی یونان

کشور یونان در جنوب شرقی اروپا قرار گرفته است و از شمال با آلبانی و از شرق با ترکیه مرز مشترک دارد. وسعت این کشور 131990 کیلومتر مربع می باشد.

این کشور از سمت شرق توسط دریای اژه و از سمت غرب توسط دریای یونان احاطه شده است.

این کشور در محلی مستقر شده که سه قاره اروپا، آسیا و آفریقا به هم می رسند؛ با توجه به موقعیت جغرافیایی بی نظیر، این کشور دارای فرصت های اقتصادی، تجاری و سیاسی مناسبی می باشد.

در واقع این کشور از گذشته تا به امروز محل عبور بسیاری از تجار و بازرگان ها بوده که موجب شده زمینه های شغلی مناسبی در این منطقه فراهم شود.

شرایط آب و هوایی یونان

آب و هوای این کشور، مدیترانه ای می باشد به طوری که در اغلب روزهای سال گرم و معتدل می باشد. البته لازم به ذکر است که میزان بارندگی در این منطقه بسیار زیاد و طاقت فرسا می باشد.

در بهار و پاییز که هوا در این منطقه آفتابی است اما گرم و آزار دهنده نیست زمان مناسبی برای پیاده روی و گشت و گذار در کوهستان می باشد.

اگر چه این کشور یک مقصد تفریحی زمستانی به شمار نمی رود اما امکانات مناسبی برای ورزش اسکی و اسنوبرد در آن وجود دارد؛ شهرهای آراچوا و کالاوریتا دو منطقه محبوب برای ورزش اسکی می باشند.

زبان مسلط در یونان

زبان رسمی کشور یونان زبان یونانی است، این زبان یکی از زبان های اروپایی است که در طول زمان تغییر و تحولاتی داشته است.

این زبان حدود 3 هزار و 500 سال سابقه نوشتاری دارد. زبان یونانی باستان با داشتن ادبیات غنی هنوز هم علاقمندان بسیاری دارد؛ با این وجود اغلب مردم به زبان یونانی جدید صحبت می کنند.

با توجه به توریستی بودن این کشور، مردم با گردشگران با زبان های انگلیسی، فرانسوی، ایتالیایی و آلمانی نیز صحبت می کنند.

بیشتر بخوانید
اقامت در اروپا با خرید ملک در یونان

تحصیل در یونان

حدود 20 دانشگاه در یونان وجود دارد که همه آن ها دولتی هستند. برخی رشته ها به زبان یونانی تدریس می شوند. اما برای برخی رشته ها تدریس به زبان انگلیسی نیز صورت می گیرد.

از جمله مهمترین دانشگاه ها برای تحصیل در یونان می توان به دانشگاه فنی ملی آتن، دانشگاه ملی آتن، دانشگاه ACG، دانشگاه ارسطو، دانشگاه کرت، دانشگاه اقتصاد و کسب و کار آتن و دانشگاه صنعتی ملی آتن اشاره نمود.

شایان ذکر است که برای تحصیل در یونان، دانشگاه های یونان و تمام کالج های دولتی از دانشجویان داخلی برای مقطع کارشناسی شهریه ای دریافت نمی کنند.

اما دانشجویان غیر اروپایی برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد باید شهریه بپردازند. میزان شهریه برای تحصیل در یونان، با توجه به دانشگاه و رشته انتخابی متفاوت می باشد اما به طور کلی شهریه دانشگاه ها در این کشور به طور متوسط بین 6500 تا 10000 یورو در سال متغیر می باشد.

شرایط تحصیل در  یونان

قیمت خرید و اجاره بهای مسکن در یونان

بنابر گزارش پایگاه اطلاعاتی معتبر Numbeo  https://www.numbeo.com/ متوسط اجاره بهای آپارتمان یک خوابه در شهرهای مختلف یونان و در مناطق نزدیک به مرکز شهر حدود 68/333 یورو می باشد؛ قیمت اجاره بهای آپارتمان یک خوابه در مناطق خارج از شهر یونان حدود 279 یورو می باشد.

همچنین متوسط اجاره بهای آپارتمان سه خوابه در شهرهای مختلف یونان و در مناطق نزدیک به مرکز شهر حدود 15/577 یورو می باشد؛ قیمت اجاره بهای آپارتمان سه خوابه در مناطق خارج از شهر یونان حدود 56/490 یورو می باشد.

قیمت خرید هر مترمربع زیربنای مسکونی در شهرهای مختلف یونان و در مناطق نزدیک به مرکز شهر به طور متوسط 1651 یورو می باشد، این در حالی است که قیمت خرید هر مترمربع زیربنای مسکونی در مناطق خارج از شهر به طور متوسط 1418 یورو می باشد.

درآمد و هزینه های زندگی در یونان

بر اساس شاخص هزینه های زندگی موجود در پایگاه اطلاعاتی Numbeo، هزینه های زندگی در یونان به طور متوسط 08/55 درصد بیشتر از ایران می باشد.

با این حال، قیمت اجاره بهای مسکن در یونان به طور متوسط 60/24 درصد کمتر از ایران می باشد. متوسط درآمد سرانه ماهانه پس از کسر مالیات در یونان حدود 25/735 یورو می باشد.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.