یکشنبه 10 مرداد 1400
Flowers
  • دوشنبه 21 مهر 1399
  • دسته‌بندی:
  • شاخص ملکی
  • کد خبر: 4655
  • منبع : همشهری آنلاین

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

خانه حقوق و داوری 89321100 فرم ثبت اطلاعات

اعطای تسهیلات بانکی به دارندگان سهام عدالت | طرح اعطای کارت اعتباری

اعطای تسهیلات بانکی به دارندگان سهام عدالت | طرح اعطای کارت اعتباری

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران حامل خبری خوش برای افرادی که سهام عدالت خود را تا کنون حفظ کرده اند، بود و اعلام کرد که طرح اعطای تسهیلات به دارندگان سهام عدالت به پشتوانه سهام آنان تصویب شده است و به زودی اجرایی می گردد.

بر اساس این مصوبه، تسهیلاتی معادل 50 درصد ارزش روز سهام عدالت با سود 18 درصد به دارندگان سهام عدالت اعطا می گردد.

طرح اعطای کارت اعتباری و تسهیلات با پشتوانه سهام عدالت

کارت های اعتباری یکی از انواع کارت های بانکی می باشند که پشتوانه دریافت آن ها، اعتبار فرد می باشد.

این کارت ها سال های زیادی است که در بیش از 100 کشور جهان مورد استفاده قرار می گیرند. در بسیاری از کشورها، پشتوانه افراد برای دریافت این کارت های بانکی، درآمد و محل سکونت آن ها در نظر گرفته می شود.

در کشور ما هم مدت هاست که زمزمه ی استفاده از سهام عدالت به عنوان پشتوانه ای برای دریافت کارت های اعتباری به گوش می رسد.

تا اینکه نایب رییس اتاق بازرگانی ایران اعلام کرد که طرح اعطای کارت اعتباری و به تبع آن، اعطای تسهیلات با پشتوانه سهام عدالت به دارندگان سهام عدالت تصویب شده است و به زودی اجرایی می گردد.

بر اساس مصوبه اعطای تسهیلات با پشتوانه سهام عدالت، تسهیلاتی معادل 50 درصد ارزش روز سهام عدالت با سود 18 درصد به دارندگان سهام عدالت اعطا می گردد.

به گفته ی حسین فهیمی سخنگوی سهام عدالت، کارت اعتباری ابتدا به سهامدارانی که روش مستقیم را برای مدیریت سرمایه خود برگزیده اند اعطا می شود؛ افرادی هم که روش غیرمستقیم را برگزیده اند پس از ورود شرکت های سرمایه پذیر استانی به بورس امکان دریافت این کارت را خواهند داشت.

چگونگی بازپرداخت تسهیلات با پشتوانه سهام عدالت

به گفته ی وثوقی کارشناس اقتصادی، در حال حاضر برای کارت اعتباری اقساط 36 ماهه در نظر گرفته شده است و یک ماه پس از نخستین استفاده فرد از کارت اعتباری پرداخت اقساط شروع خواهد شد این در حالی است که در خصوص سایر تسهیلات به طور معمول پس از یک ماه از دریافت آن، بازپرداخت اقساط آغاز می شود.

وی افزود بازپرداخت اقساط این تسهیلات نیز به این صورت می باشد که اگر فرد حدود 1 میلیون و 200 هزار تومان در ماه پرداخت قسط دارد؛ 200 هزار تومان آن به عنوان سود توسط بانک برداشت می شود و 1 میلیون تومان آن به حساب فرد باز می گردد و کارت اعتباری وی شارژ می شود.

بیشتر بخوانید
شرایط واگذاری سهام عدالت فوت شدگان به وراث

سقف اعتبار کارت اعتباری

ستاک کارشناس بازار سرمایه در خصوص تفاوت کارت اعتباری با سایر انواع کارت های بانکی اظهار داشت که کارت های بانکی نقدی به طور معمول به حساب مشخصی متصل بوده و تنها به اندازه موجودی آن قابلیت برداشت از آن وجود دارد؛ در حالیکه کارت های اعتباری موجودی ندارند و قابلیت شارژ شدن دارند.

به گفته ی وی، سقف اعتبار این کارت ها در ایران 50 میلیون تومان در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است که برای دریافت همین میزان تسهیلات، حداقل نیاز به وجود 3 ضامن است که مجموع دریافتی آن ها برای پرداخت اقساط کافی باشد.

همچنین سقف اعتبار این کارت ها در سایر کشورها 140 هزار دلار می باشد؛ اگرچه برخی از انواع این کارت ها در سایر کشورها سقف اعتبار ندارد.

 شایان ذکر است که افزون بر 90 درصد کشورهای دنیا از کارت های اعتباری در داد و ستد های روزانه خود استفاده می کنند.

احمد ستاک کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت که می توان شرایطی فراهم کرد تا از طریق اتصال به سوئیچ های بین المللی گردشگران امکان استفاده از این کارت ها را در سراسر جهان داشته باشند.

چگونگی بازپرداخت تسهیلات با پشتوانه سهام عدالت

اعطای تسهیلات با پشتوانه سهام عدالت؛ حرف یا عمل؟!

علی آقا محمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن استقبال از طرح اعطای کارت اعتباری به دارندگان سهام عدالت خاطر نشان کرد که با توجه وضع معیشتی مردم، اعتبار سرانه خانوارهای ایرانی به طور متوسط حدود 7 میلیون تومان می باشد.

بنابراین طرح اعطای کارت اعتباری و در نتیجه افزایش سطح اعتبار آنان برای دریافت تسهیلات با پشتوانه سهام عدالت می تواند گام مؤثری جهت کمک به رفع نیازمندی های اقشار مختلف جامعه باشد.

مزیت دیگر طرح اعطای کارت اعتباری در رهن گذاشتن سهام عدالت برای دریافت تسهیلات مسکن می باشد.

 صاحبان سهام عدالت به پشتوانه سهام خود و بدون داشتن ضامن در صورت واجد شرایط بودن می توانند برای دریافت وام ودیعه مسکن اقدام نمایند.

با تمام مزایای این طرح انتقاداتی هم نسبت به آن وجود دارد. وثوقی کارشناس اقتصادی به ابهامات موجود در این طرح از جمله معین نبودن سن و شغل و چگونگی دریافت کارت اعتباری اشاره کرد و افزود در گذشته هم طرح واگذاری کارت اعتباری به برخی بازنشستگان صورت گرفت که متأسفانه با برخی سوء استفاده ها و کلاهبرداری ها همراه شد؛ بنابراین لازم است که برای پیشگیری از چنین عواقبی پیش از اجرای طرح، تدابیر لازم اندیشیده شود.

حسین دلبری کارشناس بازار سرمایه نیز اظهار داشت که با توجه به اینکه مکانیزم و دستورالعمل مشخصی برای شیوه اعطای این کارت ها در نظر گرفته نشده است؛ بیم آن میرود که این کارت ها به عنوان وثیقه ی اعطای تسهیلات توسط برخی بانک های ذیربط به رسمیت شناخته نشود و سهامداران عدالت متقاضی تسهیلات به سر انجام برخی متقاضیان وام ازدواج دچار شوند.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.