سه شنبه 12 اسفند 1399
Flowers

راه اندازی مجدد صندوق پس انداز مسکن یکم به شرط افزایش سقف وام مسکن

راه اندازی مجدد صندوق پس انداز مسکن یکم به شرط افزایش سقف وام مسکن

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت؛ تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم تا سال 1396 در حدود 60 درصد قیمت یک واحد 60 متری را پوشش می‌داد اما در حال حاضر و با رشد روزافزون قیمت‌ها این پوشش به حدود 11 درصد رسیده است.

در شهری مانند تهران که قیمت خانه بسیار بالا رفته است زوجین با دریافت وام صندوق پس‌انداز مسکن یکم تنها می‌توانند‌ در حدود 6 متر و 90 سانتی‌متر خانه بخرند.

البته این تسهیلات از خردادماه منقضی شده است و هنوز تصمیم برای ادامه کار این صندوق گرفته نشده است.

نرخ سود تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم 

بسیاری از کارشناسان معتقدند اگر قرار است این صندوق دوباره شروع به کار کند باید سقف وام مسکن خود را افزایش دهد و نرخ سود خود را نیز کاهش دهد تا به رقم قابل قبولی برسد.

نرخ سود این تسهیلات هم‌اکنون در مناطق شهری 8 درصد و در بافت فرسوده 6 درصد است. کسانی که سپرده‌گذاری 40 میلیون تومانی داشته باشند

بعد از یک سال انتظار می‌توانند علاوه بر سپرده خود 80 میلیون دیگر با نرخ سود 8 درصد دریافت کنند.

صندوق پس‌انداز مسکن یکم در 18 خرداد سال 94 راه‌اندازی شد. این تسهیلات که به آن تسهیلات خانه اولی‌ها نیز گفته می‌شود ابتدا نرخ سود 14 درصد را برای متقاضیان در نظر گرفته بود که به‌تدریج کاهش پیدا کرد و به 13 درصد، 11 درصد و درنهایت 8 درصد رسید.

این وام برای بازسازی بافت‌های فرسوده نیز اختصاص پیدا می‌کند که در این مناطق نرخ سود 6 درصد است.

عدم استقبال از صندوق پس‌انداز مسکن یکم

طبق ابلاغیه بانک مرکزی این صندوق تا 5 سال اجازه فعالیت داشت که مهلت آن در 18 خرداد 1399 به پایان رسید؛ در حال حاضر نیز این صندوق فعالیت خود را متوقف ساخته است.

البته بانک مسکن این پیشنهاد را ارائه کرده است که رقم تسهیلات و مدت فعالیت آن تغییر کند و بانک مرکزی هنوز موافقت خود را اعلام نکرده است.

اما با نگاهی به بازار مسکن نشان می‌دهد با نوسانات زیاد قیمت مسکن طی 2.5 سال گذشته میزان استقبال از این وام به‌شدت کاهش داشته است.

از بین 100 هزار تسهیلات مسکن در ابتدای سال 98 نزدیک به 27 هزار فقره آن از صندوق پس‌انداز مسکن یکم یا خانه اولی‌ها بوده است که این امر عدم استقبال به این وام را نشان می‌دهد.

با توجه به 398 هزار مبایعه‌نامه در سال 98 میزان خرید ملک توسط خانه اولی‌ها و این تسهیلات در حدود 7 درصد کل معاملات کشور بوده است.

آمارها نشان می‌دهد در کشورهای توسعه‌یافته وام مسکن 70 تا 90 درصد هزینه ملک را پوشش می‌دهد اما در کشور ما با نوسانات به وجود آمده تأثیر این تسهیلات کم‌رنگ شده است.

بیشتر بخوانید
پیامدهای منفی افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن برای گروه خاصی از متقاضیان

نظر وزیر راه و شهرسازی به افزایش سقف وام مسکن

وزیر راه و شهرسازی اعتقاد دارد که افزایش سقف وام مسکن باعث ایجاد تورم در بازار مسکن خواهد شد. این در حالی است که کارشناسان معتقدند سقف وام و تسهیلات باید افزایش و سود آن کاهش یابد.

وزیر راه و شهرسازی می‌گوید تنها با افزایش ساخت‌وسازها می‌توان نیاز بازار مسکن را برطرف کرده و تورم به وجود آمده را کنترل کرد.

با نگاهی به سیاست‌های وزیر راه سابق می‌توان دید که آقای آخوندی معتقد بود با احیای پس‌انداز می‌توان بازار مسکن را کنترل کرد و در دوره تصدی ایشان وام مسکن از 20 میلیون تومان به 160 میلیون تومان افزایش یافت.

اقدامات مجلس درجهت افزایش سقف وام مسکن

مجلس نیز که به‌تازگی به روی کار آمده و مصمم است مشکلات مسکن مردم را حل کند در کمیسیون عمران مجلس جلسات متعددی را دراین‌باره برگزار کرده است. کمیسیون عمران مجلس نیز معتقد است باید سقف تسهیلات مسکن برای نیازمندان و خریداران واقعی افزایش یابد.

البته این راه‌حل کوتاه‌مدت است و دولت بر اجرای این مسئله باید نظارت داشته باشد. باید افزایش‌ سقف وام مسکن صورت گرفته و و نرخ سود کاهش یابد. در بیشتر کشورها وام مسکن در حدود 70 درصد قیمت مسکن را پوشش داده اما در کشور ما با قیمت‌های سر به فلک کشیده با وام و تسهیلات بانک مسکن عملاً خانه‌ای قابل خریداری نیست.

اقدامات مجلس درجهت افزایش سقف وام مسکن

افزایش مبلغ وام مسکن دانشجویی در تهران

رئیس صندوق رفاه دانشجویی با اعلام تغییر سیستم وام‌های دانشجویی اعلام کرد در سال گذشته نزدیک به 25 نوع وام به دانشجویان اعطا می‌شد که این وام‌ها به 5 نوع وام رسیده است. در واقع هیچ نوع وامی حذف نشده است بلکه تسهیلات به‌صورت زیرمجموعه و زیرگروه درآمده‌اند.

یکی از انواع تسهیلات که هرساله به دانشجویان اختصاص‌یافته است، وام مسکن دانشجویی است.

میزان وام مسکن دانشجویی در شهر تهران چه میزان است؟ وام مسکن دانشجویی در شهر تهران به 25 میلیون تومان افزایش پیدا کرده است؛ درحالی‌که مبلغ این وام در حدود 10 میلیون تومان بوده است.

مبلغ وام مسکن دانشجویی در کلان‌شهرها 15 میلیون تومان و در سایر شهرها 10 میلیون تومان است.

طبق اعلام صندوق رفاه دانشجویی سقف قیمت اجاره‌بهای خوابگاه‌ها چقدر افزایش داشته؟ قیمت اجاره‌بها خوابگاه‌ها تا سقف 25 درصد افزایش داشته است.

البته به علت شیوع کرونا بخش زیادی از خوابگاه خلوت شده است اما این مسئله باعث دریافت هزینه بیشتر از دانشجویان خوابگاهی نخواهد شد.

با توجه به شرایط پیش‌آمده قرار است با ایجاد فاضله فیزیکی خوابگاه‌ها نوبت‌بندی شوند و هر دانشجو می‌تواند 40 تا 50 روز در خوابگاه اسکان داده شود.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.