سه شنبه 19 اسفند 1399
Flowers
  • دوشنبه 12 آبان 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4681
  • منبع : پایگاه خبری ملک هفت

مردم عادی خانه‌های خود را خالی نگه نمی‌دارند! + جزییات طرح مالیات بر خانه های خالی

 مردم عادی خانه‌های خود را خالی نگه نمی‌دارند! + جزییات طرح مالیات بر خانه های خالی

به گزارش پایگاه خبری ملک هفت ؛ به دنبال طرح دولت برای اخذ مالیات از خانه‌های خالی رئیس اتحادیه املاک تهران گفت: بخش زیادی از خانه‌های خالی متعلق به بانک‌ها است.

 به دلیل افزایش زیاد قیمت خانه‌ها مردم توان خرید خانه در شهر تهران را ندارند و این بازار معاملات مسکن در شهر تهران را به سمت رکود برده است.

بخش زیادی از خانه های خالی به بانک‌ها تعلق دارد

قانون مالیات بر خانه های خالی در سال 94 در کشور مطرح‌شده است اما زیرساخت‌های آن در حال حاضر مهیا شده است. این قانون در بسیاری از کشورهای دنیا اجراشده و برای کنترل بازار مسکن مؤثر است.

در سال 99 و با اوج گرفتن اجاره ‌بها دولت برای کنترل این مسئله و کاهش قیمت اجاره اقدام به اجرای مالیات بر خانه های خالی کرد.

این طرح برای کسانی است که علاوه بر خانه خود خانه‌ای دیگر داشته و آن را اجاره نداده باشند.

بر طبق این طرح هر خانواده‌ای که فرزند بالای 18 سال داشته باشد می‌تواند یک خانه خالی داشته و از مالیات معاف خواهد بود.

همچنین این طرح برای خانه‌های قدیمی و خانه دومی‌هایی که غیرقابل‌سکونت هستند اجرا نمی‌شود.

صاحب‌خانه‌ها تا پایان شهریور مهلت ‌داشتند تا خانه خود را اجاره دهند وگرنه مشمول مالیات بر خانه های خالی میشدند. صاحبان خانه‌های نوساز برای اجاره واحد خود مهلت بیشتری دارند.

بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند که مردم عادی خانه‌های خود را خالی نگه نمی‌دارند و معمولاً کسانی که دو یا سه خانه دارند خانه‌های خود را اجاره داده‌اند و بیشتر خانه های خالی در کشور متعلق به ارگانهای دولتی، سازمان‌ها و بانک‌ها است که این قانون بدون کوتاهی باید برای آن‌ها نیز اجرا شود.

نحوه محاسبه مالیات بر خانه های خالی

مالیات بر خانه های خالی به‌صورت نصف اجاره‌بها در سال دوم، برابر اجاره‌بها در سال سوم و در سال چهارم یک ونیم برابر اجاره‌بها است که کارشناسان اقتصادی معتقدند این ضرایب از همان ابتدا باید معادل سال چهارم باشد و نباید به‌صورت پلکانی اجرا شود.

نقش دفاتر املاک بر گرانی مسکن

در حال حاضر با توجه به بالا رفتن قیمت مسکن بازار مسکن کساد است. بسیاری از منتقدان نقش دفاتر املاک در بالا رفتن قیمت را مؤثر می‌دانند اما مشاوران املاک می‌گویند هرگاه چنین شرایطی پیش بیاید به نفع آن‌ها نیست؛ زیرا باعث کسادی کار مشاوران و کم شدن درآمد آن‌ها نیز می‌شود.

بسیاری از دفاتر املاک که اجاره‌بها سنگینی می‌پردازند در حال ابطال پروانه کار خود هستند که این امر باعث افزایش تعداد بیکاران در جامعه می‌شود.

 مشاوران املاک امیدوارند با اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی این رکود کمتر شده و رونق به کاروکاسبی آن‌ها برگردد.

یکی از دلایلی که این روزها به التهاب بازار مسکن دامن زده است اعلام لحظه‌ای قیمت سکه طلا و ارز در فضای مجازی است.

این کار باعث می‌شود که مردم نگران شده و سرمایه‌های خود را در بازار به خط بیندازند. کارشناسان معتقدند تنها مصرف‌کننده‌ها و کسانی که به مسکن نیاز دارند اقدام به خرید خانه کنند و دیگران نباید اقدام به خرید خانه نکنند.

بیشتر بخوانید 
پایان سوداگری سلاطین مسکن|سفته بازها شناسایی میشوند

خانه ارزان می‌شود یا نه؟

کارشناسان در پاسخ به این سؤال که آیا خانه ارزان می‌شود و یا خیر می‌گویند ارزان شدن قیمت خانه به یک اتفاق و شوک بزرگ نیاز دارد به‌عنوان‌مثال در جریان پذیرش قطعنامه 598 عده‌ای اقدام به خرید طلا سکه و ارز کردند و عده‌ای نیز اقدام به خرید خانه در دبی کردند؛ اما بعد از صادر شدن قطعنامه قیمت‌ها به‌یک‌باره سقوط کرد و عده‌ای براثر شوک سکته کرده و از دنیا رفتند. به نظر می‌رسد یک شوک بزرگ دیگر مانند انتخاب نشدن ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا تا حدی بتواند سد قیمت‌ها را شکسته و آرامش را به بازار برگرداند.

خوب است بدانید 85 درصد مصالح ساختمانی تولید داخل است و مشخص نیست که چرا نوسانات ارز باعث بالا رفتن قیمت آن‌ها شده است.

با توجه به بالا رفتن قیمت نهاده‌های ساختمانی قیمت مصالح افزایش داشته که با کنترل نرخ تورم در بازار مسکن قیمت‌ها در بازار مصالح نیز به ثبات خواهد رسید.

هیئت‌رئیسه مجلس نیز در جلسه‌ای قریب‌الوقوع با نمایندگان دفاتر املاک به دنبال راه‌حل‌هایی برای کنترل بازار مسکن خواهند بود. با توجه به اینکه آقای قالیباف رئیس مجلس دیدگاه‌های سازنده‌ای در حوزه مسکن دارند به نظر می‌رسد این جلسات همفکری به نتایج خوبی دست پیدا خواهد کرد.

طرح مسکن ملی در جهت رفع کمبود مسکن در کشور

مجلس برای کمبود کسری مسکن در کشور به دنبال راه‌حل مناسبی است که یکی از این طرح‌ها ساخت یک‌میلیون مسکن در سال در کشور است.

از دیگر طرح‌های که دولت به دنبال اجرای آن است طرح مسکن ملی است که مراحل اولیه آن در حال اجرا است.

با اجرای طرح مسکن ملی بازار مصالح ساختمانی نیز تحت تأثیر قرارگرفته و کنترل قیمت‌ها نیز انجام خواهد شد. طرح دیگر مجلس، ساخت یک میلیون مسکن در سال است. مسکن ازجمله نیازهای اساسی در کشور است که کمبود آن رفاه اجتماعی را تحت شعاع قرار خواهد داد.

در هفت سال گذشته ازآنجایی‌که ساخت‌وساز رونق چندانی نداشته است نزدیک به هفت میلیون کسری در بخش مسکن به وجود آمده است که امید است با اجرای طرح‌های مجلس و دولت رونق دوباره‌ای به بازار مسکن بازگردد و تورم این بازار کنترل شود.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.