سه شنبه 08 آذر 1401
Flowers

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

خانه حقوق و داوری 09002501130 مشاوره در واتساپ

۳۶ درصد معاملات خرید مسکن سال جاری دارای تسهیلات بانک مسکن هستند

۳۶ درصد معاملات خرید مسکن سال جاری دارای تسهیلات بانک مسکن هستند

گزارش بانک مسکن در خصوص اعطای تسهیلات مسکن در سال 1399 نشان می دهد که 36 درصد خانوارهایی که در 4 ماه نخست سال اقدام به خرید ملک نموده اند؛ از تسهیلات خرید بانک مسکن بهره برده اند.

همچنین آمارها نشان می دهد که ارزش کل تسهیلات پرداخت شده از سوی بانک مسکن در 4 ماه نخست سال 1399، نسبت به مدت مشابه سال 1398، بیش از 50 درصد افزایش یافته است.

ارزش تسهیلات ساخت مسکن نیز نزدیک به 258 درصد افزایش یافته است؛ این امر نشان دهنده حوزه نفوذ گسترده و مؤثر بانک مسکن در تأمین مسکن آحاد جامعه می باشد.

سهم تسهیلات بانک مسکن در تقاضای خرید مسکن

آمار منتشر شده بانک مسکن حاکی از این است که در 4 ماه نخست سال 1399، 34 هزار و 298 مورد وام فروش اقساطی از سوی بانک مسکن به متقاضیان در سراسر کشور پرداخت شده است؛ بخشی از این تسهیلات در قالب اوراق و بخش دیگری از محل صندوق پس انداز یکم به واجدان شرایط اختصاص یافته است.

از سوی دیگر، در همین مدت، 95 هزار خانوار صاحب خانه شده اند؛ بنابراین می توان چنین استنباط نمود که تسهیلات ارائه شده از سوی بانک مسکن سهمی 36 درصدی در کل تقاضای خرید مسکن در کشور طی مدت یاد شده داشته است.

شایان ذکر است که با توجه به متوسط قیمت مسکن در کشور و متوسط سقف تسهیلات ارائه شده خرید مسکن، می توان گفت که تسهیلات بانک مسکن برای خرید خانه ای با مساحت 20 متر مربع کفایت می کند؛ با توجه به اینکه این وام به نوعی کمک هزینه خرید مسکن به شمار می رود؛ می توان نتیجه گرفت که این تسهیلات کم تر از نیمی از هزینه لازم برای خرید مسکنی با مساحت 50 متر مربع را پوشش می دهد.

لازم به ذکر است که برای برآورد قدرت خرید اوراق مسکن، تسهیلات خرید و وام جعاله نیز در نظر گرفته شده است.

محدودیت های بانک مسکن برای افزایش تسهیلات

محمد حسن مرادی، مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن در خصوص اعتراض مشتریان به اینکه سقف تسهیلات بانک مسکن برای خرید مسکن پایین است اظهار داشت که بانک مسکن برای افزایش سقف تسهیلات مسکن با 2 محدودیت مواجه است.

 به گفته وی، یکی از این محدودیت ها مربوط به محدودیت منابع است و دیگری مربوط به بازپرداخت اقساط می باشد؛ به عبارت دیگر، با افزایش سقف تسهیلات مسکن و به تبع آن، افزایش میزان اقساط، بسیاری از متقاضیان در بازپرداخت وام مسکن ارائه شده دچار مشکل می شوند.

وی خاطر نشان کرد که برای تصمیم گیری جهت افزایش سقف تسهیلات، لازم است که توان بازپرداخت اقساط توسط مشتریان را در نظر بگیریم و در شرایط کنونی با توجه افزایش هزینه ها به خصوص قیمت مسکن و ثبات درآمد، برای بسیاری از مشتریان امکان پرداخت اقساط با مبالغ بالاتر وجود ندارد.

بیشتر بخوانید
رونق بازار مسکن با افزایش وام مسکن ساخت و ساز

سهم تسهیلات مسکن می تواند بیش تر هم باشد

کارشناسان اقتصادی در برآورد سطح پوشش تسهیلات بانک مسکن از تقاضای خرید مسکن در کشور، اذعان دارند که بخشی از معاملات مسکن صورت گرفته در 4 ماه نخست سال جاری، جنبه سرمایه گذاری داشته و الزاماً توسط خانوارهای فاقد مسکن خریداری نشده است؛ به طوری که طی این مدت در بازار معاملات مسکن تهران، به ازای 2 تقاضای خرید مصرفی، 3 تقاضای خرید سرمایه ای وجود داشته است. لذا سهم تسهیلات بانک مسکن در پوشش تقاضای ملک مصرف کنندگان می تواند بیش از 36 درصد باشد.

رشد تسهیلات پرداختی بانک مسکن

بررسی آمارها نشان می دهد که ارزش کل تسهیلات پرداخت شده از سوی بانک مسکن در 4 ماه نخست سال 1399، نسبت به مدت مشابه سال 1398، بیش از 50 درصد افزایش یافته است.

از سوی دیگر، تعداد تسهیلات پرداخت شده از سوی بانک مسکن نیز 510 درصد رشد داشته است. به عبارت دیگر، با وجود رکود سنگین بر فضای کسب و کار کشور ناشی از شیوع ویروس کرونا و حتی رکود بازار مسکن؛ تعداد افرادی که از تسهیلات بانک مسکن بهره برده اند 6 برابر شده اند. این امر نشان دهنده حوزه نفوذ گسترده و مؤثر بانک مسکن در جامعه می باشد.

شایان ذکر است که تعداد تسهیلات ساخت مسکن نیز که از سوی بانک مسکن پرداخت شده است؛ در 4 ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته نزدیک به 47 درصد رشد داشته است.

این نوع از تسهیلات مسکن از نظر ارزش نیز نزدیک به 258 درصد افزایش یافته است؛ این رشد نزدیک به 3 برابری ارزش تسهیلات خرید مسکن ناشی از افزایش قابل توجه سقف تسهیلات ساخت مسکن در سال جاری می باشد.

اخبار مرتبط


اخبار خرید ملکی

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.