سه شنبه 12 اسفند 1399
Flowers

عدم رسیدگی به 150 هزار پرونده متقاضیان وام ودیعه مسکن

عدم رسیدگی به 150 هزار پرونده متقاضیان وام ودیعه مسکن

علی نیکزاد نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی با انتقاد از نحوه اعطای وام ودیعه مسکن به مستأجران، ابراز تأسف نمود که در مجموع تنها به 22 هزار خانوار چنین تسهیلاتی اعطا شده که کل مبلغ آن نیز 660 میلیارد تومان بوده است.

وی اظهار داشت که با وجود تأکیدهای مستمر مقام معظم رهبری، دولت یازدهم و دوازدهم نتوانست مسکن مورد نیاز جامعه را تأمین کند و در وضعیت کنونی، خانه دار شدن برای جوانان به آرزو تبدیل شده است.

عدم توجه به مشکل مسکن دهک های پایین درآمدی

همان طور که بخش وام ملکی در پایگاه خبری ملک هفت نشان می دهد قرار بود که بین 15 تا 30 میلیون تومان در سایر شهرها و تا سقف 50 میلیون تومان در شهر تهران وام ودیعه مسکن به مستأجران اعطا گردد.

نیکزاد در این خصوص اظهار داشت که تنها به 22 هزار خانوار وام ودیعه مسکن آن هم به مبلغ 30 میلیون تومان پرداخت شده است که در مجموع مبلغی حدود 660 میلیارد تومان در این راه صرف شده است که کافی نیست.

به گفته وی، بیش از 6 میلیون و 500 هزار مستأجر در کشور وجود دارند که حداقل 3 میلیون خانوار نیازمند دریافت این وام ودیعه مسکن هستند.

وی همچنین اظهار داشت که در حال حاضر، برای دهک های پایین درآمدی از جمله دهک اول و دوم شانسی برای خانه دار شدن وجود ندارد.

عبور از خط قرمز افزایش پایه پولی برای اعطای وام ودیعه مسکن

نیکزاد اظهار داشت که وزیر اقتصاد و بانک مرکزی به وعده خود در خصوص عدم عبور از خط قرمز خود که همان افزایش پایه پولی است عمل نکردند و برای پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن پایه پولی را نیز افزایش دادند.

وی تأکید کرد که هر سال بیش تر جا به جایی های مستأجران در شهریور ماه صورت می گیرد و با توجه به اینکه شروع سال تحصیلی مدارس اول مهر ماه است؛ اغلب خانواده ها پیش از شروع ماه مهر به منزل جدید جابه جا می شدند.

 امسال اما با توجه به اینکه شروع سال تحصیلی از 15 شهریور ماه بود؛ لازم بود که خانواده ها تا پیش از این تاریخ به منزل جدید خود نقل مکان کنند.

برای تحقق این امر نیاز به آن بود که وام ودیعه مسکن به موقع و پیش از بازگشایی مدارس به مستأجران پرداخت گردد. اما دولت در پرداخت این تسهیلات بسیار تعلل کرد تا اینکه این جا به جایی ها صورت گرفت.

بیشتر بخوانید
آخرین قیمت اوراق تسهیلات مسکن _ آبان 99

عدم پرداخت وام ودیعه مسکن به 150 هزار متقاضی واجد شرایط

نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی در خصوص میزان درخواست های متقاضیان برای دریافت وام ودیعه مسکن اظهار داشت که بیش از 150 هزار پرونده درخواست وام ودیعه مسکن تا شهریور ماه روی میز بانک ها قرار گرفته که تمامی شرایط لازم برای دریافت این تسهیلات را داشته اند، اما بانک ها به این پرونده ها ترتیب اثر نمی دهند.

کسب درآمد 50 هزار میلیاردی از فروش مسکن های مهر

نیکزاد با انتقاد از وزیر سابق راه و شهرسازی خاطر نشان کرد که نباید اجازه فروش عرصه و اعیان مسکن های مهر شهرهای جدید نظیر پردیس داده می شد.

وی همچنین اظهار داشت که دولت در حال حاضر که مشغول تکمیل مسکن های مهر گذشته است اما منتی ندارد؛ چرا که لااقل 50 هزار میلیارد تومان از عرضه همین مسکن های مهر درآمد کسب کرده است.

تسهیلات ودیعه مسکن دقیقاً برای چه کسانی است؟

همان طور که بخش وام ملکی در پایگاه خبری ملک هفت نیز به آن اشاره کرده است؛ پیشنهاد اعطای تسهیلات ودیعه مسکن از سوی وزارت راه و شهرسازی مطرح شد و رئیس جمهور نیز از آن استقبال کرد.

اما با پیگیری نکردن و مکلف نکردن بانک ها در عمل به این وظیفه، کار به جایی رسیده که بانک ها از رسیدگی به پرونده متقاضیان این تسهیلات خودداری می کنند.

وی در این خصوص ابراز تأسف کرد و افزود: این دولت حتی در اجرای یکی از سیاست هایش نیز موفق عمل نکرده است.

نیکزاد با انتقاد از وزیر اقتصاد سؤالش را به این صورت مطرح کرد که با وجود آنکه پایه پولی را افزایش داده اید و منابع تسهیلات ودیعه مسکن را نیز از خط اعتباری تأمین کرده اید اما هنوز تسهیلات را به مردم پرداخت نکرده اید؛ قصد ارائه تسهیلات به چه کسانی دارید؟

 تسهیلات ودیعه مسکن دقیقاً برای چه کسانی است؟

سوالات متداول

 

وام ودیعه مسکن به چه کسانی پرداخت شده است؟

به گفته نیکزاد، نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی تا کنون به 22 هزار خانوار وام ودیعه مسکن آن هم به مبلغ 30 میلیون تومان پرداخت شده است که در مجموع مبلغی حدود 660 میلیارد تومان در این راه صرف شده است.

 

چه تعداد از خانوارها در نوبت دریافت وام ودیعه مسکن می باشند؟

بر اساس اظهارات نیکزاد، نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی بیش از 150 هزار پرونده درخواست وام ودیعه مسکن تا شهریور ماه روی میز بانک ها قرار گرفته که تمامی شرایط لازم برای دریافت این تسهیلات را داشته اند، اما بانک ها هنوز به این پرونده ها ترتیب اثر نداده اند.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.