پنجشنبه 02 اردیبهشت 1400
Flowers

افزایش 57 درصد از تسهیلات بافت فرسوده

افزایش 57 درصد از تسهیلات بافت فرسوده

سقف تسهیلات نوسازی بافت فرسوده در سال جاری برای سازندگان غیر حرفه ای، سازندگان حرفه ­ای دارای پروانه صلاحیت و سازندگان حرفه ای انبوه ساز در تهران به ترتیب به 100، 200 و 250 میلیون تومان افزایش یافته است.

تعریف بافت فرسوده

بافت فرسوده شهری به بناهایی اطلاق می ­شود که به دلیل عدم دسترسی مناسب به خدمات و زیرساخت ­های شهری، آسیب پذیری در برابر حوادث طبیعی و ناپایداری ناشی از عمر زیاد ساختمان، ارزش اقتصادی پایینی دارند.

مالکین چنین بناهایی به دلیل فقر، امکان نوسازی آن ها را ندارند؛ از سوی دیگر، سرمایه گذاران بخش خصوصی نیز انگیزه ای برای ورود به این حوزه ندارند.

بر اساس اعلام مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران، مناطق 10، 12، 14، 15 و 17 دارای بیش­ترین میزان بافت فرسوده می ­باشند.

 برای تعیین محدوده های دارای بافت فرسوده در هر شهر، می ­توان به سازمان نوسازی شهر مورد نظر مراجعه نمود.

 

میزان تسهیلات جدید ساخت مسکن برای بافت فرسوده شهری

با افزایش قیمت مسکن در سال های اخیر، امکان خانه دار شدن بسیاری از اقشار کم درآمد جامعه بسیار کاهش پیدا کرده است.

بنابراین سیاست ارائه تسهیلات برای بافت فرسوده شهری، با هدف رونق در بازار مسکن و توانمند سازی اقشار کم درآمد برای خرید مسکن در نظر گرفته شده است.

بنابر گزارش بانک مسکن، تسهیلات قابل ارائه برای بافت های فرسوده به صورت ترکیبی با نرخ­ سود 9، 16 و 18 درصد با توجه به نوع متقاضی و شهر مورد نظر به سه گروه سازندگان غیر حرفه ای، سازندگان حرفه ای دارای پروانه صلاحیت و سازندگان حرفه ای انبوه­ساز اختصاص می یابد.

لازم به ذکر است که نرخ سود تسهیلات مربوط به بافت فرسوده شهری برای متقاضیان دارای حساب صندوق پس انداز یکم نیز 6 درصد می باشد.

به عبارت دیگر، افرادی که برای اولین بار قصد خرید واحد مسکونی دارند در صورت انتخاب مناطق با بافت فرسوده، تسهیلات با نرخ سود 6 درصد دریافت خواهند کرد.

این تسهیلات که پایین ­ترین نرخ سود را دارا می باشد فرصت خوبی برای خانه دار شدن زوج های جوان می باشد.

لازم به ذکر است که دوره بازپرداخت این تسهیلات نیز از 12 سال به 15 سال افزایش یافته است.

 

بیشتر بخوانید
چند نوع وام برای خرید مسکن وجود دارد؟

 

میزان تسهیلات ساخت مسکن برای بافت فرسوده و برای سازندگان غیر حرفه ­ای در تهران 50 تا 100 میلیون تومان، سایر کلان شهرها 50 تا 80 میلیون تومان، سایر مراکز استان ها و شهر های با جمعیت بیش تر از 200 هزار نفر، 40 تا 80 میلیون تومان و سایر شهرها 40 تا 60 میلیون تومان می باشد.

از سوی دیگر، میزان تسهیلات قابل پرداخت برای سازندگان حرفه ­ای دارای پروانه صلاحیت در تهران 50 تا 200 میلیون تومان، سایر کلان­شهرها 50 تا 180 میلیون تومان، سایر مراکز استان ها و شهرهای با جمعیت بیش تر از 200 هزار نفر، 40 تا 170 میلیون تومان و سایر شهرها 40 تا 140 میلیون تومان می باشد.

همچنین میزان تسهیلات مذکور برای سازندگان حرفه ای دارای پرونده انبوه سازی در تهران 50 تا 250 میلیون تومان، سایر کلان ­شهرها 50 تا 230 میلیون تومان، سایر مراکز استان­ها و شهرهای با جمعیت بیش تر از 200 هزار نفر، 40 تا 220 میلیون تومان و سایر شهرها 40 تا 180 میلیون تومان می­باشد.

مقایسه میزان تسهیلات قابل ارائه در سال جدید نسبت به سال گذشته نشان می دهد که بیش ­ترین افزایش سقف تسهیلات مربوط به سازندگان حرفه ای دارای پرونده انبوه سازی می ­باشد که از 170 میلیون تومان به 250 میلیون تومان (47 درصد افزایش) برای شهر تهران، از 140 میلیون تومان به 220 میلیون تومان (57 درصد) برای سایر مراکز استان­ها و شهرهای با جمعیت بیش­تر از 200 هزار نفر و از 130 میلیون تومان به 180 میلیون تومان (38 درصد) برای سایر شهرها رشد داشته است.

 

دریافت تسهیلات بافت فرسوده شهری|ملک هفت

شرایط لازم جهت دریافت تسهیلات بافت فرسوده

مالکان ساختمان­های قدیمی و فرسوده که بر اساس مصوبه نهادهای مربوط، ساختمان آن­ها در حوزه بافت فرسوده شهری قرار گرفته باشد می­توانند برای دریافت تسهیلات مورد نظر جهت تخریب یا بازسازی بنای خود اقدام نمایند.

افراد واجد شرایط می­توانند با وثیقه قرار دادن سند ملک خود در رهن بانک، از مزایای تسهیلات مورد نظر تا پایان مرحله نوسازی بهره­مند گردند.

لازم به ذکر است که فرد متقاضی نباید چک برگشتی یا بدهی معوقه در سیستم بانکی داشته باشد.

در خصوص وضعیت نظام وظیفه نیز استعلام از سازمان­های ذیربط انجام خواهد شد.

متقاضیان تنها 45 روز کاری از زمان صدور معرفی نامه جهت ارائه آن به بانک و دریافت تسهیلات مهلت دارند.

همچنین امکان واگذاری بیش از یک واحد از واحدهای مورد مشارکت به سازنده، یا همسر و فرزندان او در صورت داشتن توانایی مالی برای بازپرداخت اقساط آن و رعایت قوانین و مقررات مربوطه وجود دارد.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام تسهیلات بافت فرسوده

مدارک شناسایی مالک شامل شناسنامه و کارت ملی

معرفی نامه از سازمان­های مربوط

سند و بنچاق مالکیت

پروانه ساختمانی

نقشه ­های معماری

ارائه وکالت­نامه معتبر در صورت وجود بیش از یک مالک

 

نحوه ثبت نام متقاضی برای دریافت تسهیلات بافت فرسوده

متقاضیان واجد شرایط می­توانند با مراجعه به تارنمای http://facility.udrc.ir/ اقدام به ثبت نام و بارگذاری مدارک در سامانه مربوطه نمایند.

پس از تشکیل پرونده، متقاضیان می­توانند درخواست خود را برای دریافت تسهیلات در سامانه ثبت، و کد رهگیری دریافت نمایند.

داشتن کد رهگیری برای پیگیری­ های بعدی درخواست، الزامی است.

انتظار می­رود که تغییرات صورت گرفته در زمینه تسهیلات بافت فرسوده، موجب افزایش عرضه مسکن شده و با کاهش حباب قیمت در این عرصه، سود دلالان و واسطه­های بازار مسکن کاهش یابد.

همچنین نوسازی ساختمان­های فرسوده، موجب مقاومت در برابر بلایای طبیعی، بهبود کیفیت زندگی افراد جامعه و احیای هویت شهری می­گردد.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.