دوشنبه 31 خرداد 1400
Flowers

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

مرکز ایران داوری 89321100 فرم ثبت اطلاعات

شرایط دریافت وام مسکن یکم انفرادی و زوجین

شرایط دریافت وام مسکن یکم انفرادی و زوجین

صندوق پس‌انداز مسکن یکم ازجمله تسهیلاتی است که توسط بانک مسکن به متقاضیان ارائه می‌شود. این تسهیلات برای خرید یک واحد مسکونی قابل پرداخت است.

شرایط متقاضیان برای افتتاح حساب وام مسکن یکم و استفاده از تسهیلات

فرد متقاضی باید حداقل سن 18 سال تمام داشته  و درآمد مکفی و مستقل برای پرداخت اقساط داشته باشد.

وام مسکن یکم به کسانی تعلق می‌گیرد که خود و یا همسر وی از تسهیلات بانک مسکن و یا هیچ‌کدام از بانک‌های دیگر برای خرید، احداث واحد مسکونی و انتقال سهم الشرکه و یا تعمیر واحد مسکونی استفاده نکرده باشند.

این شرایط شامل عدم استفاده از دیگر امکانات دولتی برای ساخت نیز است. متقاضی و همسر وی باید فرم (ج) را مبنی بر عدم استفاده از تسهیلات دولتی (خانه، زمین، تسهیلات و امکانات دولتی) را ارائه نمایند.

وام مسکن یکم زوجین

وام مسکن یکم درواقع وامی برای خرید خانه اولی‌ها است. این افراد که تابه‌حال از تسهیلات بانک مسکن استفاده نکرده‌اند می‌توانند این وام را به‌صورت فردی و یا زوجین دریافت کنند. مبلغ وام مسکن یکم بستگی به شهری دارد که شما قصد خرید خانه در آنجا را دارید. این وام در شهر تهران 80 میلیون تومان است که برای زوجین به 160 میلیون تومان می‌رسد. البته برای دریافت وام مسکن یکم زوجین هر دو نفر باید شاغل باشند.

این وام در شهرهای بالای 200 هزار نفر 60 میلیون تومان و برای شهرهای دیگر 40 میلیون تومان است. به‌این‌ترتیب وام مسکن یکم زوجین در شهرهای بالای 200 هزار نفر 120 میلیون تومان و برای شهرهای کمتر از 200 هزار نفر 80 میلیون تومان خواهد بود.

حداقل سپرده برای دریافت وام مسکن یکم زوجین و انفرادی

متقاضیان دریافت وام مسکن یکم در شهرهای مختلف باید نیمی از مقدار تسهیلات را به مدت یک سال در حساب پس‌انداز مسکن یکم قرار دهند.

این مبلغ برای شهر تهران 40 میلیون تومان، برای شهرهای بالای 200 هزار نفر 30 میلیون تومان و برای شهرهای کوچک که میزان وام 40 میلیون تومان است باید 20 میلیون تومان است.

کسانی که قصد دریافت وام مسکن یکم زوجین را دارند باید این مبلغ در حساب هر دو نفر آن‌ها سپرده‌گذاری شود تا بعد از گذشت یک سال زوجین وام مسکن یکم را دریافت کنند.

نرخ سود تسهیلات برای خرید و ساخت خانه در حال حاضر 8 درصد است که این میزان در بافت‌های فرسوده کمتر و در حدود 6 درصد است. البته به نظر می‌رسد با توجه به گرانی مسکن در تهران و شهرهای بزرگ این وام تا حد زیادی کارایی خود را از دست داده است.

میزان اقساط وام مسکن یکم زوجین در شهر تهران یک‌میلیون و 700 هزار تومان است و کل مبلغی که باید به بانک برگشت داده شود 249 میلیون تومان است.

میزان اقساط وام انفرادی نیز 865 هزار تومان است و کل مبلغی که باید به بانک برگشت داده شود در حدود 125 میلیون تومان است.

بیشتر بخوانید
صندوق پس‌انداز مسکن یکم در آستانه تعطیلی

پرداخت تسهیلات توأم با اوراق ممتاز

متقاضیان می‌توانند از سقف تسهیلات مسکن یکم توأم با اوراق ممتاز استفاده کنند. این تسهیلات توأم با اوراق ممتاز در شهر تهران 80 میلیون تومان، در کلان‌شهرها  60 میلیون تومان و سایر شهرها 40 میلیون تومان است.

سهم تسهیلات پرداختی از طریق اوراق ممتاز باید مطابق با سقف تسهیلات منطبق با اوراق باشد.

 

سوالات متداول

 

ملک معرفی‌شده برای دریافت تسهیلات چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

ملک معرفی‌شده برای دریافت وام مسکن یکم مجردها و زوجین باید چند ویژگی داشته و مورد تائید بانک قرار بگیرد. از تاریخ صدور مجوز ساخت ملک نباید بیش از 20 سال گذشته باشد.

ملک معرفی‌شده باید استانداردهای لازم ساخت‌وساز ازجمله استانداردهای 2800، استحکام بنا، کنترل کیفیت و سایر ویژگی‌های موردنظر بانک را داشته باشد.

 بعد از ارائه مدارک به بانک کارشناس بانک مشخصات خانه را کنترل می‌کند تا شرایط ملک به اثبات برسد.

مراحل دریافت وام مسکن یکم بانک مسکن انفرادی و زوجین

برای دریافت این تسهیلات اولین گام افتتاح حساب است. سپرده شما باید حداقل 12 ماه در بانک باقی بماند تا بعد از یک سال وام به شما تعلق بگیرد.

بعد از یک سال ملک خریداری‌شده توسط متقاضی و یا زوجین به بانک معرفی می‌شود تا مورد ارزیابی بانک برای قیمت مسکن قرار گیرد.

در این مرحله معمولاً کپی سند ملک در اختیار بانک قرار می‌گیرد.

درصورتی‌که قصد دریافت وام مسکن یکم زوجین را دارید خود و همسران به همراه مدارک شناسایی و ضامن‌ها بعد از یک هفته به بانک مراجعه کنید تا تشکیل پرونده انجام شود.

از دیگر مدارک لازم اصل و کپی سند ملک است. از شرایط دریافت این تسهیلات داشتن کارت پایان خدمت برای آقایان است. بانک‌ها به مشمولان غایب و فراری تسهیلات پرداخت نمی‌کنند.

برای دریافت این تسهیلات معمولاً سند در رهن بانک باقی می‌ماند. البته به‌غیراز سند ضامن کسر از حقوق نیز برای دریافت این وام ضروری است.

تعداد و شرایط ضامن‌ها را از بانک پرداخت‌کننده جویا شوید. بعد از تشکیل پرونده کارشناس بانک از خانه شما بازدید کرده و اطلاعات ملک و سند را مقایسه می‌کند.

بعد از تعیین دفترخانه از سوی بانک در روز معین سند خانه به نام شما منتقل می‌شود و چک وام از سوی بانک به شما داده می‌شود.

حساب پس‌انداز مسکن یکم چه ویژگی‌هایی دارد؟ آیا دریافت این وام بدون سپرده‌گذاری ممکن است؟

برای دریافت این تسهیلات حتماً باید سپرده‌گذاری یک‌ساله داشته باشید. اگر قصد دریافت وام فوری و بدون انتظار دریافت کنید، می‌توانید از طریق خرید اوراق ممتاز از طریق بورس وام بگیرید.

میزان تسهیلات مسکن یکم چقدر است؟ میزان وام بستگی به شهری دارد که شما قصد خرید خانه را دارید.

اگر همسر شما شاغل است می‌توانید به‌صورت زوجین دو برابر مبلغ تعیین‌شده وام دریافت کنید. مبلغ وام مسکن یکم در شهر تهران 80 میلیون تومان در شهرهای بالای 200 هزار نفر 60 میلیون و سایر شهرها 40 میلیون تومان است.

مبلغ وام مسکن یکم برای زوجین چه مقدار است؟

وام مسکن یکم زوجین برای شهر تهران 160 میلیون تومان، برای مراکز استان‌ها و سایر کلان‌شهرها 120 میلیون تومان و برای سایر شهرها 80 میلیون تومان است

حداقل سپرده‌گذاری برای دریافت وام مسکن یکم چقدر است؟

برای دریافت وام مسکن یکم یا همان خانه اولی‌ها باید میزان نصف وام را برای مدت یک سال در بانک سپرده‌گذاری کنید. به‌عنوان‌مثال در شهر تهران این میزان 40 میلیون تومان است که در طول یک سال نیز سودی به آن تعلق نمی‌گیرد.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.