یکشنبه 10 مرداد 1400
Flowers
  • یکشنبه 16 آذر 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4773
  • منبع : پایگاه خبری ملک هفت

نگارش کلیه قرارداد های ملکی

همراه حقوقی شما در اتاق قرارداد برای معاملات ملکی

خانه حقوق و داوری 89321100 فرم ثبت اطلاعات

بیمه اجباری برای 30 میلیون خانه | لایحه بودجه 1400

بیمه اجباری برای 30 میلیون خانه | لایحه بودجه 1400

رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به تصویب لایحه بیمه حوادث طبیعی و ابلاغ آن به وزارت اقتصاد از سوی ریاست جمهوری، اظهار داشت که مطابق با قانون جدید 30 میلیون ملک در کشور مشمول پوشش بیمه حوادث طبیعی خواهند بود و پرداخت حق بیمه برای این واحدهای مسکونی اجباری است.

شایان ذکر است که حق بیمه یاد شده به صورت ماهانه و از طریق افزایش مبلغ قبض برق مصرفی خانوارها دریافت می گردد.

تصویب لایحه جدید صندوق بیمه حوادث طبیعی

غلامرضا سلیمانی، رئیس کل بیمه مرکزی اظهار داشت که لایحه جدیدی در خصوص تحت پوشش بیمه قرار گرفتن املاک مسکونی در مجلس به تصویب رسیده است و شیوه نامه های اجرایی آن در حال تدوین می باشد.

به گفته وی تمامی واحدهای مسکونی که دارای اشتراک برق می باشند مشمول پوشش صندوق بیمه حوادث طبیعی قرار می گیرند.

بر اساس این اقدام، در صورت بروز حوادث طبیعی نظیر سیل و زلزله در کشور و ایجاد خسارت در املاک مسکونی؛ بیمه ضررهای آسیب دیدگان را جبران می کند و نیازی نیست که خسارت دیدگان منتظر کمک های مردمی و دولتی باشند.

افزایش حق بیمه پرداختی مالکان واحدهای مسکونی

به گفته سلیمانی، سرمایه اولیه صندوق بیمه حوادث طبیعی 50 میلیارد تومان می باشد و بقیه اعتبار آن از محل حق بیمه پرداختی مردم و دولت تأمین می شود.

او خاطرنشان کرد که در گذشته سقف تعهد بیمه برای هر واحد مسکونی 30 میلیون تومان بوده است و حق بیمه پرداختی از سوی مالک 60 هزار تومان و از سوی دولت نیز 60 هزار تومان بوده است؛ اما اکنون با توجه به افزایش سقف تعهد بیمه، حق بیمه نیز افزایش یافته است. به گفته او، مبلغ نهایی حق بیمه پرداختی از سوی مالکان واحدهای مسکونی را دولت باید مشخص نماید.

به این ترتیب، مالکان واحدهای مسکونی در کشور لازم است که هر ماه حداقل 60 هزار تومان بابت حق بیمه ملک خود پرداخت نمایند که مشابه با بیمه شخص ثالث خودرو اجباری می باشد.

پرداخت حق بیمه خانه ها اجباری است یا اختیاری؟

به گفته رئیس کل بیمه مرکزی، پرداخت حق بیمه برای مالکان مسکن اجباری است و مطابق با قانون جدید 30 میلیون ملک مشمول پوشش بیمه حوادث طبیعی قرار خواهند گرفت.

با توجه به اینکه بر اساس سرشماری سال 1395 نزدیک به 24 میلیون و 500 هزار خانه در کشور وجود داشته است؛ می توان استنباط نمود که تقریباً تمامی خانه های کشور باید تحت پوشش بیمه حوادث طبیعی قرار گیرند و حق بیمه ماهانه آن ها پرداخت گردد.

لازم به ذکر است که مبلغ حق بیمه یاد شده به صورت ماهانه و از محل افزایش مبلغ قبض برق مصرفی خانوارها دریافت می گردد.

بیشتر بخوانید
نتایج سیاست ممنوعیت درج قیمت مسکن در سایت و اپلیکیشن ها
شرایط لازم و فرآیند دریافت حکم تخلیه
مشکلات سامانه ملی املاک و اسکان کشور در کنترل بازار مسکن

 

افزایش ضریب نفوذ بیمه ای در کشور

سلیمانی همچنین اظهار داشت که سبد دارایی صنعت بیمه 42 هزار میلیارد تومان است و در 7 ماه گذشته نزدیک به 37 درصد رشد داشته است. وی افزود: ضریب نفوذ بیمه ای که به معنای سهم صنعت بیمه از تولید ناخالص ملی (GNP) کشور می باشد از 2.4 به 2.66 رسیده است.

او بر این باور است که در صورتی که صندوق بیمه کشاورزی و بیمه تکمیلی آتیه سازان را نیز زیرمجموعه ای از بیمه بازرگانی به حساب آوریم؛ ضریب نفوذ بیمه ای در کشور به 2.9 افزایش می یابد.

بازدهی سهام بیمه در بورس

رئیس کل بیمه مرکزی خاطرنشان کرد که علاوه بر عرضه سهام شرکت های بیمه در بازار سرمایه، این شرکت ها در بازار بورس به عنوان سرمایه گذار نیز وارد شده اند.

به گفته او، بیمه زندگی در بورس بازدهی مناسبی داشته است و نزدیک به 14.5 درصد از پرتفوی بیمه را تشکیل می دهد.

وی با اشاره به رشد 37 درصدی بیمه زندگی در طول یک سال گذشته؛ تأکید داشت که سودآوری بازارهای دارایی موازی نظیر مسکن، طلا و ارز و عدم آگاهی خانواده ها از مزایای بیمه زندگی موجب شده که مردم اقبال کم تری به بیمه زندگی داشته باشند.

حق بیمه یکسان برای مسکن های مختلف

با توجه به شرایط طبیعی کشور ما و احتمال بروز حوادث طبیعی از یک سو و مقاومت پایین اغلب واحدهای مسکونی از سوی دیگر؛ به نظر می رسد که تحت پوشش بیمه قرار دادن املاک مسکونی اقدام مفید و ارزشمندی باشد مشروط به آنکه شرکت های بیمه گذار در زمان مقرر به تعهدات خود عمل نمایند.

با این وجود، در نظر گرفتن مبلغ حق بیمه یکسان برای املاک مسکونی با متراژ، موقعیت جغرافیایی و ارزش اقتصادی متفاوت جای تأمل دارد. همچنین در نظر گرفتن حداقل مبلغ ماهانه 60 هزار تومان به عنوان حق بیمه برای طرحی که سراسری بوده و  تمام املاک مسکونی کشور را در بر می گیرد منصفانه نیست و لازم است که بازبینی دوباره ای روی آن در جهت کاهش مبلغ آن صورت گیرد.

اجباری شدن بیمه 30 میلیون خانه | لایحه بودجه 1400

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.