چهارشنبه 06 اسفند 1399
Flowers
  • یکشنبه 07 دی 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4820
  • منبع : دنیای اقتصاد

افزایش تقاضا برای خرید خانه به جای آپارتمان در انگلیس

افزایش تقاضا برای خرید خانه به جای آپارتمان در انگلیس

شیوع ویروس کرونا و استمرار آن تغییراتی در بازار مسکن انگلیس به وجود آورده است؛ به طوری که مهاجرت بسیاری از خانوارها به مناطق حومه، تقاضای خرید آپارتمان در انگلیس را کاهش و تقاضای خرید خانه های بزرگ را افزایش داده است.

به این ترتیب قیمت آپارتمان در شهرهای بزرگ کاهش و قیمت خانه در مناطق حومه افزایش یافته است. از سوی دیگر، مسکن اولی ها قدرت خرید خود برای تهیه مسکن را از دست داده اند؛ چرا که بانک ها به دلیل نگرانی از عدم بازپرداخت به موقع اقساط، ارائه تسهیلات مسکن به این قشر را محدود و مشکل کرده اند.

کاهش تقاضای خرید آپارتمان در انگلیس

با توجه به مهاجرت بسیاری از خانوارها به مناطق حومه پس از شیوع کرونا، تقاضای خرید آپارتمان در انگلیس کاهش یافته است. شایان ذکر است که بسیاری از خانوارها در مناطق حومه شهر به خرید خانه های بزرگ و حیاط دار روی آورده اند.

به این ترتیب، با کاهش تقاضای آپارتمان در این کشور؛ قیمت آپارتمان نزدیک به 10 درصد کاهش داشته است. از سوی دیگر با توجه به افزایش تقاضا برای خرید خانه های بزرگ در مناطق حومه، قیمت چنین خانه هایی نزدیک به 7 درصد رشد داشته است.

استفاده معکوس از مالیات مسکن برای خروج از رکود

با توجه به کاهش تقاضای خرید آپارتمان در انگلیس و بروز رکود در بازار مسکن؛ دولت انگلیس با استفاده معکوس از ابزار مالیات مسکن به دنبال خارج کردن این بازار از رکود می باشد.

همسو با این سیاست، مالیات تمبر تعلیق شده است؛ همچنین سقف معافیت آن از نظر ارزش املاک مسکونی افزایش پیدا کرده است.

مالیات تمبر به مالیات بر خرید یا سند زدن ملک اشاره دارد که پرداخت آن بر عهده خریدار ملک می باشد.

شایان ذکر است که طرح کاهش مالیات از ماه ژوئیه آغاز شده است و در همین ماه مالیات بر مسکن به اندازه 3.8 میلیارد پوند کاهش یافته است. به نظر می رسد که این کاهش مالیات تا ماه مارس 2021 استمرار داشته باشد.

بازار دو سطحی مسکن در انگلیس

شایان ذکر است که دولت انگلیس در سال 2017 مسکن اولی هایی را که قصد خرید ملک تا سقف 300 هزار پوند داشتند از پرداخت مالیات تمبر معاف نمود.

از سوی دیگر، افزایش تقاضا برای خرید املاک لوکس موجب افزایش متوسط قیمت خانه در لندن به میزان 7.3 درصد شده است؛ به طوری که متوسط قیمت خرید خانه در این شهر به 646 هزار و 614 پوند در ماه سپتامبر سال میلادی جاری رسیده است.

این وضعیت برای خانه های ارزان تر که معاملات کم تری دارند متفاوت است؛ وام دهندگان پیش پرداخت بیش تری از مسکن اولی ها تقاضا می کنند و بنابراین با کاهش تقاضا برای خرید چنین آپارتمان هایی؛ قیمت آن ها کاهش یافته است.

به همین دلیل بازار مسکن در انگلیس شکاف برداشته و دو سطحی (Two-tier) شده است.

بیشتر بخوانید
تغییر شیوه پرداخت تسهیلات مسکن در بانک ها

جهش قیمت مسکن در انگلیس

نیل هودسون، مؤسس شرکت تحقیقات بازاریابی رسیدنتال آنالیست بر این باور است که آسیب های ناشی از اقتصاد بیمار عموماً دامن گیر جوانان و اقشار کم درآمد می شود.

از سوی دیگر، افرادی که برای خرید خانه اقدام می کنند احتمالاً وضعیت بهتری دارند. به عقیده وی، کاهش مالیات بر مسکن و وجود تقاضاهای قدرتمند برای خرید خانه های لوکس منجر به جهش قیمت مسکن در انگلیس شده است.

بررسی ها نشان می دهد که حجم معاملات فروش خانه در 16 روستای انگلیس در 9 ماه اول سال میلادی جاری از مجموع معاملات سال 2019 بیش تر شده است.

به این معنا که افراد ثروتمند برای گذراندن دوران قرنطینه و تعطیلات ناشی از شیوع کرونا به مناطق حومه شهرها مهاجرت کرده و اقدام به خرید خانه نموده اند.

سخت گیری در پرداخت تسهیلات مسکن به خانه اولی ها

ریچارد دونل، رئیس پژوهشگران وبسایت مسکن زوپلا اظهار دارد که تعطیلی های ناشی از کرونا موجب شده که حتی خانوارهایی که برنامه ای برای خرید مسکن نداشتند وارد معاملات بازار مسکن شوند؛ به طوری که تقاضا از طرف مالکان فعلی نسبت به سال گذشته بالغ بر 53 درصد افزایش یافته است؛ این در حالی است که تقاضای خرید ملک از سوی مسکن اولی ها با وقفه رو به رو شده است. به این دلیل که بانک ها به دلیل نگرانی از عدم بازپرداخت به موقع اقساط؛ ارائه تسهیلات مسکن به این قشر را محدود و مشکل کرده اند.

هودسون بر این باور است که پس از اتمام یافتن کاهش نرخ مالیات بر مسکن، تقاضای ملک در انگلیس کاهش قابل ملاحظه ای خواهد داشت. همچنین در صورتی که بیکاری گسترده تر شود؛ فشار بیش تر بر کاهش درآمد موجب رکود و کاهش قیمت در بازار مسکن خواهد شد.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.