پنجشنبه 02 اردیبهشت 1400
Flowers

صندوق پس‌انداز مسکن یکم در آستانه تعطیلی

صندوق پس‌انداز مسکن یکم  در آستانه تعطیلی

صندوق پس انداز مسکن یکم که با هدف اشاعه فرهنگ پس انداز و اعطای تسهیلات برای خرید مسکن راه اندازی شده بود؛ در حال حاضر با کسری چند هزار میلیارد تومانی در آستانه تعطیلی قرار گرفته است.

در حقیقت، از سال 1397 با افزایش قیمت مسکن و متعاقب آن، کاهش نسبت تسهیلات مسکن یکم به قیمت مسکن، روند سپرده گذاری در این صندوق کاهشی شد تا اینکه در شهریور ماه سال 1399 منابع این صندوق به کم ترین مقدار خود رسید.

هدف از راه اندازی صندوق پس انداز مسکن یکم

هدف از ایجاد و راه اندازی صندوق پس انداز مسکن یکم که در دولت های یازدهم و دوازدهم صورت پذیرفت، ترویج فرهنگ پس انداز مسکن بود.

این صندوق در خرداد ماه 1394 تأسیس گردید و بنا بود که تسهیلات 80 میلیون تومانی خرید مسکن با پس انداز سپرده گذاران به آن ها اعطا شود.

به عبارت دیگر، همان طور که پایگاه خبری ملک هفت نیز نشان می دهد؛ هر متقاضی مسکن اولی می توانست با سپرده گذاری 40 میلیون تومانی در یکی از شعبه های بانک مسکن و یک سال انتظار، تسهیلات 80 میلیون تومانی خرید مسکن با نرخ سود 14 درصد دریافت نماید.

مرگ تدریجی صندوق پس انداز مسکن یکم

هنگام شروع به کار صندوق پس انداز مسکن یکم، تسهیلات مسکن به همراه تسهیلات جعاله نزدیک به 30 تا 40 درصد هزینه خرید مسکن را تأمین می کرد؛ به این ترتیب این طرح با استقبال گسترده ای مواجه شد.

منابع مالی این صندوق رشد قابل ملاحظه ای داشت و در شهریور ماه 1394 به 9 هزار و 240 میلیارد تومان رسید.

همان طور که پایگاه خبری ملک هفت نیز به آن اشاره کرده است؛ با افزایش قیمت مسکن و متعاقب آن، کاهش نسبت تسهیلات مسکن یکم به قیمت مسکن، روند سپرده گذاری در این صندوق کاهشی شد؛ به طوری که از آن به مرگ تدریجی صندوق پس انداز مسکن یکم یاد کرده اند.

عدم افزایش سقف تسهیلات مسکن یکم از سوی بانک مسکن

بر اساس گزارش پایگاه خبری ملک هفت، میانگین قیمت خرید و فروش هر متر مربع زیربنای مسکونی در شهر تهران نیز در آبان ماه سال جاری به 27 میلیون و 193 هزار تومان رسیده است.

به این ترتیب با توجه به افزایش شکاف قیمت مسکن و قدرت خرید متقاضیان مصرفی، استفاده از تسهیلات پس انداز مسکن یکم در دو سال گذشته به حداقل مقدار خود رسیده است.

یکی از راهکارهایی که می توانست از تشدید خروج سپرده ها از این صندوق جلوگیری کند و مانع به تعطیلی رسیدن آن شود؛ افزایش سقف تسهیلات پرداختی از سوی این صندوق بود.

با این حال، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی اعلام نموده که برنامه ای برای افزایش سقف تسهیلات پس انداز مسکن یکم وجود ندارد.

به گفته او، راه اندازی صندوق پس انداز مسکن یکم در مراحل اولیه نیز با اختصاص یارانه دولت امکان پذیر شده است.

بیشتر بخوانید
پیامدهای منفی افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن برای گروه خاصی از متقاضیان

تشدید خروج سپرده های صندوق پس انداز مسکن یکم

بر اساس اطلاعات بانک مرکزی، مانده صندوق پس انداز مسکن یکم در شهریور ماه 1399 به 5 هزار و 470 میلیارد تومان رسیده است. به این معنا که 3770 میلیارد تومان از سپرده های این صندوق بیرون کشیده شده است.

بنابراین می توان گفت که از مرداد ماه 1397 که دوران رونق منابع مالی این صندوق بود تا پایان سال 1397 نزدیک به 930 میلیارد تومان از منابع این صندوق کاهش یافته است؛ این در حالی است که تنها در سال 1398 بیش از 1840 میلیارد تومان از منابع این صندوق خارج شده است.

همچنین از اسفند 1398 تا پایان شهریور 1399، 1 هزار میلیارد تومان دیگر کاهش در منابع صندوق پس انداز مسکن یکم اتفاق افتاده است.

صندوق پس انداز مسکن یکم در آستانه تعطیل

یبا توجه به روند تصاعدی کاهشی منابع این صندوق، می توان گفت که در شرایط فعلی تنها بازپرداخت اقساط تسهیلات به این حساب وارد می شود و با توجه به اینکه اغلب سپرده گذاران در این صندوق در حال بستن حساب سپرده های خود می باشند؛ به نظر می رسد که تمام منابع ورودی به این حساب برای بازپرداخت سپرده ها صرف می شود و صندوق پس انداز مسکن یکم در آستانه تعطیلی است.

به این ترتیب، این صندوق به هدف پیش بینی شده خود دست پیدا نکرد و تنها پیامد و دستاورد آن، کسری چندین هزار میلیارد تومانی بود.

صندوق پس‌انداز مسکن در آستانه تعطیلی

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.