سه شنبه 19 اسفند 1399
Flowers
  • شنبه 20 دی 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4849
  • منبع : دنیای اقتصاد

تجربه کشورها از راه اندازی صندوق املاک و مستغلات

تجربه کشورها از راه اندازی صندوق املاک و مستغلات

کارشناسان حوزه مسکن و بازار سرمایه طی سمیناری به تشریح نقش صندوق های املاک و مستغلات در تأمین مالی مسکن برای اقشار کم درآمد جامعه و دیگر مزایای آن پرداختند و تجربه های موفق کاربرد آن در سایر کشورها را ذکر نمودند که پایگاه خبری ملک هفت در ادامه به تشریح آن پرداخته است.

کارکرد صندوق املاک و مستغلات در تأمین مسکن

صندوق املاک و مستغلات با دریافت سرمایه های خرد مردم از جمله تقاضای مصرفی برای خرید و اجاره دادن واحدهای مسکونی اقدام می کند.

این صندوق ها با خرید واحدهای مسکونی در مناطق بافت فرسوده و نیازمند نوسازی و اجاره دادن آن به افراد کم درآمد به تأمین مسکن اجاره ای افراد کم درآمد کمک می کنند و درآمد اجاره آن نیز به عنوان سود سهام خرد دارندگان یونیت ها پرداخت می گردد.

به این ترتیب، ارزش دارایی و سرمایه خرد دارندگان این یونیت ها به تناسب تورم افزایش می یابد و در طول زمان امکان خرید مسکن فراهم می شود.

یکی از مزایای این صندوق ها آن است که افراد با سطوح پایین درآمد و پس انداز نیز می توانند برای خرید یونیت های سرمایه ای اقدام کنند و در کنار بهره مندی از سود سرمایه گذاری، در بلند مدت امکان خرید مسکن نیز برای آن ها فراهم می شود.

در حقیقت، صندوق املاک و مستغلات، انگیزه پس انداز برای خانه دار شدن را در قشر کم درآمد جامعه تقویت می کند.

اهداف راه اندازی صندوق املاک و مستغلات

به گفته کارشناسان، یکی از مهم ترین اهداف راه اندازی صندوق املاک و مستغلات، تأمین مسکن برای اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه می باشد.

با این حال، تجربه کشورهای موفق در این خصوص نشان می دهد که حداقل دو هدف دیگر نیز از راه اندازی این صندوق ها وجود دارد.

یکی از این اهداف که کشور آمریکا نیز تجربه موفقی در استفاده از آن داشته است؛ عرضه املاک مازاد بانک ها به بازار مسکن می باشد. با توجه به اینکه املاک اضافی فراوانی در اختیار بانک ها و نهادهای دولتی و شبه دولتی قرار دارد؛ راه اندازی چنین صندوق هایی موجب عرضه این املاک اضافی به بازار مسکن می گردد.

تجربه آمریکا در راه اندازی صندوق املاک و مستغلات

کشور آمریکا اولین بار در سال 1960 اقدام به راه اندازی صندوق املاک و مستغلات نمود. در آن زمان، بانک های این کشور املاک مصادره شده فراوانی بابت نکول وام های رهنی در اختیار داشتند. اما با توجه به بالا بودن قیمت این واحدهای مسکونی، امکان خرید آن ها از سوی سرمایه گذاران فراهم نبود.

به این ترتیب آمریکا با راه اندازی این ریت ها، از یک سو فرصت سرمایه گذاری را برای صاحبان سرمایه های خرد فراهم نمود و از سوی دیگر، املاک مازاد بانک ها نیز به بازار مسکن عرضه گردید و تا حدی به خروج بازار مسکن این کشور از رکود کمک نمود.

شایان ذکر است که با توجه به برقراری معافیت مالیاتی که در آن زمان برای سرمایه گذاران این بخش در نظر گرفته شده بود؛ جذابیت زیادی برای سرمایه گذاری در صندوق املاک و مستغلات این کشور ایجاد شده بود و از این طریق سرمایه عظیمی برای ساخت املاک مسکونی در اختیار سازندگان قرار گرفت.

بیشتر بخوانید
اثرپذیری بازار مسکن از تحولات سیاسی در عرصه بین الملل

وضعیت فعلی صندوق املاک و مستغلات در آمریکا

با گذر زمان، تقاضا برای سرمایه گذاری در ریت ها در این کشور افزایش یافت و به تناسب آن، دامنه فعالیت این صندوق ها نیز گسترده تر شد.

در حال حاضر، بالغ بر 200 صندوق املاک و مستغلات در این کشور مشغول به فعالیت هستند که از این میان، 21 درصد در زمینه املاک مسکونی اشتغال دارند. حوزه فعالیت این ریت ها به واگذاری سهام املاک اجاره ای به قشر کم درآمد جامعه می باشد.

شایان ذکر است که در سال 2012، نخستین صندوق املاک و مستغلات تخصصی مربوط به بخش مسکن قشر کم درآمد در آمریکا با همکاری 12 شرکت سازنده راه اندازی شد. سرمایه اولیه این صندوق ها در زمان راه اندازی 100 میلیون دلار بوده است.

تجربه کانادا و انگلیس در راه اندازی صندوق املاک و مستغلات

در کشور کانادا نیز سه نهاد مستقل در حوزه ریت های مسکن اشتغال دارند که در زمینه خرید املاک اجاره ای مناطق بافت فرسوده و نیازمند نوسازی فعالیت دارند.

در کشور انگلستان نیز صندوق های املاک و مستغلات به عرضه سهام مسکن برای قشر کم درآمد اشتغال دارند. این صندوق ها با کاهش قیمت تمام شده مسکن نقش مهمی در خانه دار شدن اقشار ضعیف جامعه داشته اند.

بومی سازی ریت های مسکونی در ایران

کارشناسان بر این باورند که امکان بومی سازی ریت های مسکونی در ایران وجود دارد. اهداف راه اندازی صندوق های املاک و مستغلات در ایران می تواند کاهش املاک مازاد بانک ها، نوسازی واحدهای مسکونی و کمک به اقشار کم درآمد برای تأمین مالی مسکن آن ها باشد.

افزون بر این، به واسطه صندوق های املاک و مستغلات می توان بازار اجاره داری حرفه ای را که یکی از الزامات ضروری بازار مسکن در شرایط فعلی کشور می باشد راه اندازی نمود.

به این صورت که دارندگان این یونیت ها، با پذیرش عدم دریافت سود می توانند در این واحدهای مسکونی ساکن شوند و ضمن استفاده از این املاک اجاره ای در کوتاه مدت؛ در بلند مدت نیز ارزش سرمایه های خرد خود را در مقابل تورم برای خرید مسکن حفظ نمایند.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.