جمعه 17 اردیبهشت 1400
Flowers
  • دوشنبه 19 خرداد 1399
  • دسته‌بندی:
  • خبر مسکن
  • کد خبر: 4408
  • منبع : پایگاه خبری ملک هفت

تحلیل روند صعودی و نزولی بازار مسکن و دیگر بازارهای مهم

تحلیل روند صعودی و نزولی بازار مسکن و دیگر بازارهای مهم

با مقایسه بازارهای جهانی و داخلی و بررسی روند صعودی و نزولی آن‌ها در ماه‌های اخیر می‌توان نگاهی اجمالی به آینده این بازارها نیز داشت و به صورت نسبی پیش‌بینی‌هایی انجام داد.

افزایش بی‌سابقه نرخ اوراق وام مسکن نسبت به 30 ماهه اخیر

در روزهای اخیر اوراق وام مسکن رشدی بی‌سابقه را تجربه کرده است. قیمت امتیاز اوراق وام مسکن از 77 هزار تومان نیز عبور کرده است. این افزایش قیمت از آبان سال 96 تا به حال رخ نداده بود. افزایش نرخ اوراق وام مسکن باعث شد که بازدهی تسه‌ها از ابتدای سال جاری به 50 درصد نیز برسد.

افزایش بهای تسه‌ها در 30 ماه اخیر به بیشترین حد ممکن رسیده است. می‌توان عنوان کرد که افزایش بهای اوراق وام مسکن دو دلیل اصلی دارد:

  1. تلاش برای همسو شدن با تورم موجود در بازار (بورس، طلا، ارز)
  2. افزایش تقاضا در بازار مسکن

 

رشد مجدد سهام در بازار بورس

پس از آنکه بورس کاهشی ناگهانی را تجربه کرد، در روزهای اخیر دوباره به مدار صعودی خود بازگشت. عدم انگیزه کافی افراد برای فروش سهام پس از اصلاح سه روزه و کاهش نگرانی مردم از تاثیر سهام عدالت بر قیمت‌ها باعث شد این روند صعودی دوباره به بازار سهام بازگردد.

صنایع بزرگی نظیر گروه فلزات به دلیل سیگنال‌های مثبت بازار بورس بخش عمده‌ای از تقاضا را به خود جلب کردند. این تغییرات در بازار بورس سبب شد که فعالان حقیقی بازار بورس به این بازار بازگردند و به فعالیت خود ادامه دهند.

 

کاهش نرخ طلای جهانی

اگرچه در این روزها اختلافاتی میان چین و آمریکا وجود دارد، اما اونس طلا روندی نزولی در پیش گرفته است. عوامل مختلفی در این روند نزولی قیمت طلای جهانی تاثیرگذارند، از جمله:

-         امید به کشف داروی کرونا

-         تداوم روند نزولی شغل‌های از دست رفته در آمریکا

-         لغو گسترده محدودیت‌های قرنطینه

بیشتر بخوانید
سه بازارسرکایه گذاری برتر
آخرین قیمت تسه

کاهش التهابات بازار سکه در روزهای اخیر

به طور کلی در روزهای اخیر التهاب بازار سکه کاهش یافته است و نسبت به ماه اخیر کاهشی نسبی داشته است. یکی از عوامل تاثیرگذار بر این کاهش قیمت افت قیمت دلار نیز بوده است. دیگر عامل تاثیرگذار بر کاهش التهابات بازار سکه کاهش اونس جهانی طلا بوده است.

 

روند نزولی قیمت طلای سیاه

این روزها نفت خام آمریکا قیمتی نزولی را تجربه می‌کند. اگرچه انتظار می‌رفت تقاضای سوخت افزایش یابد و قیمت این طلای سیاه نیز روند صعودی به خود بگیرد اما این اتفاق رخ نداد و می‌توان تنش‌های بین چین و آمریکا را دلیل آن دانست.

وزیر انرژی روسیه نیز با غول‌های نفتی این کشور گفت و گو کرد و خواستار کاهش تولید این طلای سیاه در ماه‌های آتی شد. بانک مورگان استنلی پیش‌بینی کرده است که قیمت هر بشکه نفت خام برنت تا پایان سال جاری به 40 دلار نیز می‌رسد و به زودی نیز تقاضای نفت در جهان به تعادل رسیده و تا پایان سال جاری تا 97 میلیون بشکه نیز افزایش می‌یابد.

با تداوم روند نزولی ذخایر نفت خام آمریکا، تقاضا در این بازار بهبود خواهد یافت.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.