چهارشنبه 29 اردیبهشت 1400
Flowers

فک رهن سند ملک وام دار با طرح رها بانک مسکن

فک رهن سند ملک وام دار با طرح رها بانک مسکن

طرح رها بانک مسکن این امکان را برای مالکینی که آپارتمان های وام دار خریداری کرده اند، فراهم آورده است تا بتوانند در سال های پایانی دوره بازپرداخت تسهیلات خرید مسکن، به فک رهن سند و فروش واحد مسکونی خود اقدام نمایند.

 

خدمات طرح رها بانک مسکن

 تا قبل از آمدن طرح رها بانک مسکن، مالکین فقط زمانی می توانستند سند آپارتمان های وام دار خود را از رهن بانک خارج کنند که تمام اقساط آن پرداخت شده باشد. اما طرح رها بانک مسکن شرایطی را فراهم آورده است که مالکین در صورت تمایل بتوانند فک رهن سند واحد مسکونی وام دار خود را زودتر انجام داده و حتی اقدام به فروش آن کنند.

مالکان آپارتمان های وام دار با استفاده از طرح رها بانک مسکن، بدون اینکه اقساط وام خود را به طور کامل تسویه کنند، می توانند در پنج سال  آخر دوره بازپرداخت وام، با سپرده گذاری 110 درصدی از باقی مانده اقساط، سند واحدمسکونی خود را از رهن بانک مسکن خارج کرده و از مزایای آزادی سند آپارتمان خود استفاده نمایند.

مدیر روابط عمومی بانک مسکن در خصوص این طرح می گوید، با اجرای طرح رها، مالکان می توانند 110 درصد از اقساط باقی مانده آپارتمان وام دار خود را به صورت سپرده در بانک مسکن قرار داده و سالانه از سود 20 درصدی آن بهره مند شوند.

چه کسانی می توانند از طرح رها بانک مسکن استفاده کنند؟

کلیه مالکینی که در هنگام خرید آپارتمان، از تسهیلات بانک مسکن استفاده کرده اند، درصورتی که حداکثر 60 ماه از اقساط آن ها باقی مانده است، می توانند با مراجعه به شعبه پرداخت کننده وام، بدون در نظر گرفتن سود تسهیلات از باقی مانده وام خود اطلاع یافته و 110 درصد آن را سپرده گذاری کنند و با استفده از این طرح اقدام به فک رهن سند نمایند.

برای مثال اگر شخصی 55 میلیون تومان وام دریافت کرده باشد و 20 میلیون تومان آن را پرداخته باشد، می تواند با سپرده گذاری 38 و نیم میلیون تومان در همان شعبه که معادل 110 درصد از 35 میلیون باقی مانده است ، اقدام به فک رهن سند نماید.

لازم به ذکر است که در این طرح سود 16 درصدی تسهیلات در نظر گرفته نخواهد شد.

درمقابل بانک مسکن نیز برای ارائه نامه فک رهن سند به مالک متعهد می شود. البته مالک، پس از سپرده گذاری در طرح رها بانک مسکن، تا پایان تسویه کامل بازپرداخت تسهیلات، حق برداشت از این سپرده را ندارد. اما بنا به درخواست خود می تواند به صورت روزانه، ماهانه و یا سالانه، سود 20 درصدی این سپرده را دریافت نماید.

بیشتر بخوانید
صندوق پس‌انداز مسکن یکم در آستانه تعطیلی

مزایای طرح رها بانک مسکن

مدیر شعب بانک مسکن در استان قزوین در خصوص این طرح توضیح داد: در حالت عادی و بدون استفاده از طرح رها بانک مسکن، مالک واحدمسکونی که برای خرید خانه اقدام به دریافت تسهیلات مسکن نموده است، تا زمانی که اقساط تسهیلات را به طور کامل تسویه نکند، نمی تواند سند آپارتمان خود را از رهن بانک آزاد کند و اگر به هر دلیلی بخواهد ملک خود را زودتر بفروشد، باید مبلغ باقی مانده اقساط را به طور یکجا پرداخت کند که این از توان اکثر وام گیرنده ها خارج است.

اما با استفاده از طرح رها بانک مسکن، افراد با سپرده گذاری 110 درصدی از باقی مانده تسهیلات، که به عنوان ضمانت در بانک نگه داری می شود، می توانند در کنار فک رهن سند ملک خود از بانک، همچنان اقساط باقی مانده وام را به صورت ماهانه بپردازند.

در این صورت اگر مالک بخواهد ملک خود را بفروشد و از فروش آن استفاده کند و یا اینکه بخواهد ملک خود را تبدیل به احسن کند، با استفاده از طرح رها، دیگر نیازی به صبر کردن تا پایان بازپرداخت کامل اقساط ندارد و به راحتی می تواند سند خود را از رهن بانک خارج کند.

ایرادات وارده بر طرح رها

برخی از مشاوران املاک و کارشناسان این حوزه در خصوص طرح رها معتقدند که این طرح مانند سایر طرح های بانکی به بازار مسکن کمکی نکرده و آن را از رکود خارج نمی کند و  همچنان مردم از خرید و فروش مسکن اجتناب می کنند.

آن ها مهمترین ایرادی که بر این طرح گرفته اند، بلوکه کردن پول افراد و عدم استفاده آن ها از این سپرده می باشد.

برای مثال: اگر یک مالک آپارتمان وام دار بخواهد ملک خود را تبدیل به احسن کند و ملک بهتری را خریداری نماید باید مقداری از پول فروش واحد مسکونی خود را برای آزادسازی سند در بانک به عنوان سپرده قرار دهد و بانک نیز این سپرده را بلوکه می کند.

راه دیگر برای این مالک این است که خانه تازه خریداری شده را رهن بدهد و پول آن را به عنوان سپرده در بانک قرار دهد. در این صورت عملا مالک سرمایه دیگری برای خرید مسکن ندارد. اما اگر این سپرده بلوکه نمی شد موضوع فرق می کرد.

ایراد دیگری که بر این طرح می گیرند این است که به طور کلی بسیاری از طرح ها مانند همین طرح، تا زمانی که اجرایی شوند بسیار زمان می برند و حتی بسیاری از آن ها لغو می شوند.

مورد دیگر این است که، افرادی که اقدام به دریافت وام مسکن می کنند، اکثرا از قشر ضعیف جامعه هستند و پول نقد آنچنانی ندارند که بخواهند برای سپرده گذاری برای آزادسازی سند قرار دهند.

به طور کلی نوسانات شدید و نرخ تورم در قیمت مسکن و بازارهای سرمایه گذاری، موجب شده است که این قشر همان خانه فعلی خود را که با دریافت وام مسکن خریداری کرده اند را نگه داشته و برای خرید واحد بهتر ریسک نکنند.

البته تا زمانی که این طرف به طور کامل فراگیر و اجرایی نشود نمی توان نسبت به مزایا و معایب آن اظهار نظر کرد، شاید با اعمال تغییراتی در طرح رها بانک مسکن افراد رغبت بیشتری برای خرید و فروش و تعامل در بازار مسکن پیدا کنند.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.